co to za dioda?

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Jeśli zakładasz cyfrową modyfikację materiału, to może Ra=80 naprawdę wystarczy. Wtedy 5 sztuk popularnych XM-L myślę, że na początek by dało radę.
A może taka diodka: BXRA-40E4500-H-00 http://pl.farnell.com/bridgelux/bxra-40 ... dp/2070605
Barwa 840 więc ...nie urywa, ale 4500lm by było, 180zł sztuka. Do tego nawet reflektory są (CA11402), gdyby tak dać ze 3 sztuki to byłoby już coś. Pod wodą z chłodzeniem całości nie ma problemu. W opcjach jest od razu scalak TPS61500PWP na driver, ale musiałbyś zrobić step up z 12V, bo diodka pracuje przy napięciu rzędu 24V. Chyba, że 3 akumulatory 12V szeregowo i stepdown do diodek. To już wedle uznania.
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

Cali, weź mi sprecyzuj co to właściwie ma być. Czy doświetlacz o rozproszonym świetle, czy coś o skupionym beamie. Poszukam u siebie w warsztacie, może coś się znajdzie. Co do elektroniki do MH, 150W da się bez bólu zrobić bez inwertera na 230V.

Aha no tak. Co to za dioda :) To jest dioda Siemens'a na podłożach Epistara. I tak - daje ok 100lm/W przy 100W (przy odpowiednim chłodzeniu oczywiście) przy Ra 82. Obecnie dostępne temperatury barwowe to 5000K, 5500K, 6000K. Jest montowana w lampach ulicznych, które powinny być dostępne za kilka miesięcy. Spróbuję wyciągnąć więcej od moich współpracowników z Pekinu (właśnie testują elektronikę do nich - czujniki zbliżeniowe radarowe i na podczerwień- patent podobny do tego z Cezosu - lampa nie pracuje na pełnej mocy, chyba, że czujnik wykryje ruch. Oszczędność prawie 70% energii -MH niestety nie mają takiej możliwości).

I jeszcze jedno - po co pod wodą wysokie Ra? Przecież po parudziesięciu cm woda i tak odfiltruje kawał pasma...
Awatar użytkownika
Hahar
Posty: 410
Rejestracja: czwartek 14 lip 2011, 23:04
Lokalizacja: Pobiedziska

Post autor: Hahar »

Uwaga-cytat z forum akwarystycznego
"Ta moja ma 11 000 :) Jakie diody? Nie wiem, nie znam się na tym... Lampę montowała firma GralMarine, może ich podpytaj... :) ".
Patrz pierwszy film (czas 5.36)-jak dobrze widzę ledów jest 14e! -11k lumenów,na bank X-ML...
Chyba że to tylko "kłit marketingowy"... ;)

Pozdro :)
madmun
Posty: 196
Rejestracja: piątek 18 sty 2008, 23:17
Lokalizacja: z góry

Post autor: madmun »

Jak w temacie,

wiem, kiepskie zdjęcie...


Obrazek
Awatar użytkownika
Jarekk
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 06 sie 2012, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów/Lublin

Post autor: Jarekk »

Mam wrażenie, że to Cree XP-E:)
madmun
Posty: 196
Rejestracja: piątek 18 sty 2008, 23:17
Lokalizacja: z góry

Post autor: madmun »

Jarekk pisze:Mam wrażenie, że to Cree XP-E:)
Powinna być taka,

Też mi się wydaje, że to XP-E, ale wolałem się upewnić
Awatar użytkownika
adam1271
Posty: 92
Rejestracja: sobota 07 lis 2009, 19:04
Lokalizacja: Kielce

Post autor: adam1271 »

Dokładnie, to jest XP-E, można porównać na załączniku :wink:
Załączniki
xpdiecompare.jpg
xpdiecompare.jpg (42.04 KiB) Przejrzano 1154 razy
madmun
Posty: 196
Rejestracja: piątek 18 sty 2008, 23:17
Lokalizacja: z góry

Post autor: madmun »

Ok dzięki,
rozkręciłem to wszystko... i to musi być XP-E

Obrazek
Awatar użytkownika
sebeq
Posty: 167
Rejestracja: piątek 30 maja 2008, 09:14
Lokalizacja: Bartoszyce

Post autor: sebeq »

Odkopuję temacik żeby nie zakładać drugiego . Kto mi powie co to za led ? producent modułu twierdzi że to XPE ale jakoś nie wygląda.

Pozdrawiam sebeq

Obrazek

Obrazek
Robert K
Posty: 55
Rejestracja: wtorek 01 wrz 2009, 00:11
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: Robert K »

Osram Oslon
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Witam,

Nie chciałem tworzyć nowego tematu więc napiszę tutaj. Led pochodzi z żarówki Philips 4 albo 4,5W. Oryginalnie dioda zalutowana na zwykłym PCB :shock:
Jak widać poprawiłem nieco fabrykę. Podłączyłem anode i katode tak jak było w oryginale, ale Led nie świeci. Może ktoś wie co to za dioda? Wymiary to około 7x7mm.
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Jacek318 pisze:Podłączyłem anode i katode tak jak było w oryginale,
Jesteś tego pewien?
Lepiej się dobrze przyjrzyj oryginalnej płytce, czy przypadkiem poszczególne nóżki nie były skrosowane mostkami...
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ta dioda to 4 chipy. W zależności od podłączenia, ledy są łączone szeregowo lub równolegle.
ILPT
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Faktycznie dioda składa się z 4 chipów. Domyślam się że to chiński produkt i nie znajde data sheet.
Płytka została mechanicznie usunięta/zniszczona. Kupię jeszcze jedną sztukę i sprawdzę ścieżki na płytce. Swoją drogą, dobrze się spisali inżynierowie od postarzania produktu. :wink:
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Philips nie uzywa w swoich produktach chinszczyzny,jedynie swoje produkty lub Nicha.Podlacz ledy szeregowo i poprostu sprawdzczy swieci.
ILPT
ODPOWIEDZ