Rowerowa lampka ledowa

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
emerel
Posty: 113
Rejestracja: piątek 30 lis 2007, 16:53
Lokalizacja: z pogranicza :-)

Post autor: emerel »

No to ja pokażę swoją lampkę, którą niedawno sprzedałem. Mam jeszcze jedną praktycznie identyczną, ale ta ze mną zostaje :wink: Nie mam jej chwilowo pod ręką, więc może później dam zdjęcia wnętrza.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kolimator jest z tych opisanych przez midiego, moim zdaniem najbardziej uniwersalny jest ten +/- 13°. Co prawda i tak nie umywa się do kwadraciaka +/- 7°, ale przynajmniej kształt pozwala na łatwiejszą aplikację.
Pokazane body na allegro bywa w cenie kilkunastu złotych z dość kiepskim obrotowym uchwytem, który jednak na początek wystarczy (uwaga - mam dwa takie i nieco różnią się wykonaniem, w jednym z nich lampka jest luźna, w drugim trzyma się dobrze), np tutaj - to nie ma być żadna reklama! Od razu uprzedzam, taka lampka nie nada sie do przeróbki (no może i nada, ale będzie trudniej). Z kolei ta lampka ma lepszy uchwyt, ale widać, że jej kształt jest nieco inny i być może wnętrze też będzie inne niż w tej z pierwszego linka.
No to jedziemy: kolimator wymagał małej obróbki i zmniejszenia średnicy o niecały milimetr, dalej mamy diodę cree na starze, potem pasta termo i dopasowany radiator, średnicy ok. 25mm - okrągły plasterek aluminium (lepszy byłby mosiądz lub miedź) z wywierconymi dwoma otworkami na przepuszczenie kabelków do diody i całość jest skręcona pierścieniem wewnątrz głowicy (głowica ma wewnętrzny dość głęboki gwint, na którym pieścień trzymał oryginalną płytkę z 9 "super jasnymi" diodami (do wyrzucenia). Ten plasterek-radiator nie może mieć więcej jak jakieś 3 mm grubości, bo nie da się dobrze dokręcić reszty lampki. Jednak ciepło odprowadzane jest dobrze, obudowa przy prądzie 700 mA jest wyraźnie ciepła, przy 1A nawet gorąca.
Zasilanie niestety wewnątrz się już nie zmieści, ani 3*AAA, ani 18650 i trzeba wyprowadzić kabelek. Wewnątrz jest za to dość miejsca na jakikolwiek sterownik, czy to edima czy jakiś deixowy lub kaiowy ;-)
Jak dla mnie, opisane body jest niezłe na początek.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

A świeci to mniej więcej tak
Obrazek
Córka troszkę pojeździła na rowerze z tą lampką i bardzo się jej podobało, spokojnie można jechać w całkowitej ciemności i dość dobrze widać otoczenie. Kombinacja dwóch takich kolimatorów wraz z jednym o mniejszym kącie padania powinno swoje zrobić więc pewnie niedługo coś takiego zbuduję.
Pozdrawiam.


edycja - kolimator 4*x20* sprawuje się jednak lepiej niż ten 15* i myślę iż ten będzie najlepszy, fotek nie mam już siły robić dzisiaj, może jutro zrobię.

ps. kolega Emerel przedstawił fajny pomysł na tanią lampkę, można by się pokusić wykonać taką na początek, jednak trzeba pomyśleć o pojemniku na baterię.
Ostatnio zmieniony sobota 06 wrz 2008, 22:43 przez midi, łącznie zmieniany 1 raz.
emerel
Posty: 113
Rejestracja: piątek 30 lis 2007, 16:53
Lokalizacja: z pogranicza :-)

Post autor: emerel »

Swoją lampkę zasilam 4*AA w koszyczku za 2,50zł przewożonym w trójkątnej torebce pod ramą. W driverze edima zwarłem diodę zabezpieczającą przed odwrotną polaryzacją zasilania. Działa dobrze. Trzeba jedynie pamietać, żeby jakoś zabezpieczyć sterownik wewnątrz lampki, coby nie było jakiegoś przypadkowego zwarcia.
Awatar użytkownika
tom634
Posty: 51
Rejestracja: piątek 02 maja 2008, 17:32
Lokalizacja: EPTO
Kontakt:

Post autor: tom634 »

emerel pisze:Trzeba jedynie pamietać, żeby jakoś zabezpieczyć sterownik wewnątrz lampki, coby nie było jakiegoś przypadkowego zwarcia.
Potwierdzam, owinięcie choćby taśmą izolacyjną jest niezbędne.
bogusław

Post autor: bogusław »

A czy ta obudowa musi być kwadratowa, czy może być też okrągła? No bo jak ma być kwadratowa, to musiałbym jeszcze jakoś zabudować kolimator. Można użyć rury miedzianej zamiast aluminiowej?
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Jeszcze wstawię fotki jak świeci kolimator 4*x20*
Obrazek
a tutaj do powyższego kolimatora dodałem drugi 8*
Obrazek

Z dwoma kolimatorami jedzie się naprawdę komfortowo, z jednym jest też zupełnie przyzwoicie nie ma porównania do bazarowych wielo ledów.
bogusław

Post autor: bogusław »

Nie bardzo rozumiem. Po prostu nałożyłeś jeden kolimator na drugi? Rozumiem, że nadal jest tylko jedna dioda.
P.S.midi, jeśli te kolimatory są na siebie nałożone to proszę doliczyć do mojego zamówienia jeszcze jeden kolimator.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

No nie, chodził o to że na drugim zdjęciu są dwie diody jedna z kolimatorem 4*x20* a druga z 8* :wink: , nie da się połączyć dwóch kolimatorów szeregowo, no niestety.
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

Na obu fotkach diody są zasilane tym samym prądem? Ta z 8* wygląda jakby było tam dużo więcej światła. Lepsze doświetlenie zaraz przed kołem i w dali. To jest 8* czy +-8*?
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

Steff.k pisze:Na obu fotkach diody są zasilane tym samym prądem? Ta z 8* wygląda jakby było tam dużo więcej światła. Lepsze doświetlenie zaraz przed kołem i w dali. To jest 8* czy +-8*?
Z tego co ja rozumiem to na drugiej fotce są 2 diody włączone naraz, stąd dużo więcej światła ;)

Midi - jadąc tylko z tym kolimatorem 4x20 nie brakuje zasięgu? Bawiłem się jakiś czas temu jednoledową lampą z optyką eliptyczną (bodajże któryś Ledil) i tylko przy mniejszych prędkościach było ok.
Teraz mam dwuledówkę 10* + 25* (kąty całkowite, nie połówkowe) i na chwilę obecną to dla mnie najlepszy zestaw.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Tak jak napisał Rzymo, na drugiej fotce są dwie diody które dostają po 1A, co do ilości światła z samego kolimatora 4x20 to raczej do jazy wyczynowej ze sporą prędkością przydało by się więcej widoczności, jak na razie nie jeżdżę na rowerze więc nie zbyt obiektywnie to oceniam ale do jazdy rekreacyjnej ze umiarkowanymi prędkościami spokojnie wystarczy.
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

bogusław pisze:A czy ta obudowa musi być kwadratowa, czy może być też okrągła? No bo jak ma być kwadratowa, to musiałbym jeszcze jakoś zabudować kolimator. Można użyć rury miedzianej zamiast aluminiowej?
Są kolimatory kwadratowe i okrągłe - możesz dobrać pod preferowany przez Ciebie przekrój obudowy (kwadrat/koło). Możesz użyć miedzi zamiast aluminium.
Konstrukcja kwadratowa będzie łatwiejsza mechanicznie do wykonania niż okrągła, zwłaszcza gdy nie masz narzędzi. Dla przykładu moja lampka wyszła jak poniżej (rurki mosiężne, diody przyklejone do walców aluminiowych).
Obrazek

Midi - dlaczego wysoka prędkość ma być wyczynowa? ;) Mam wypatrzoną taką ścieżkę w lesie, którą dobrze znam i przejechałbym nawet po ciemku, ale mając odpowiednie oświetlenie to przejeżdżam ten kawałek z prędkościami 30-35km/h, więc dobre światło jest potrzebne. M.in. na tej ścieżce brakowało mi zasięgu z soczewki 4x20.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Wiesz można by ustawić dwie lub trzy soczewki 4x20 nad sobą i odpowiednio ukierunkować tak by świeciły stopniowo coraz dalej. Ja nie mam doświadczenia przy budowaniu oświetlenia na rower więc poradź mi jakie kolimatory okrągłe najlepiej by się nadawały na lampkę rowerową, mam zamiar zbudować taką z trzema kolimatorami. Pozdrawiam.
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

midi pisze:(...) jakie kolimatory okrągłe najlepiej by się nadawały na lampkę rowerową, mam zamiar zbudować taką z trzema kolimatorami
Skoro trzy sztuki to:
- 2 rozpraszające, 1 skupiająca
lub
- 1 rozpraszająca, 2 skupiające
(przy czym pisząc skupiające mam na myśli 10-15*, a rozpraszające > 25* lub owalne - kąty całkowite)

Jak dla siebie to wybrałbym opcję nr 2 - jeśli diody to Cree to np. 2x +-7* i albo jakaś mocno skupiająca, np. 8*, albo owalna 8x40* - to już w zależności od preferencji (zasięg albo szerokość świecenia).
Jak pisałem w poprzednim poście przy 2 kolimatorach najbardziej odpowiada mi 10* i 25* (diody SSC), stosując trzy dałbym 2x 10* i 1x 25*.
ODPOWIEDZ