Taśma LED RGB jak oświetlić pokój

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
Awatar użytkownika
extreme_ilumin
Posty: 90
Rejestracja: czwartek 03 maja 2012, 17:34
Lokalizacja: BB

Post autor: extreme_ilumin »

No super ta rozeta :) chyba z pracowni Kononowicz design.

Wspominacie tu panowie o źródle światła jakim jest MH z tego co się orientowałem to efektem ubocznym MH jest wytwarzanie dość pokaźnej ilości ciepła podczas świecenia.
Moje pytanie jest następujące, czy istnieją jakieś oprawki do światła MH które można instalować w podwieszanych sufitach??
I jeszcze jedno czy widoczne delikatne migotanie podczas świecenia to wynik kiepskiego sprzętu czy to norma w tym źródle światła?
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

MH wytwarza mniej ciepła niż żarówka wolframowa/halogenowa tej samej mocy ponieważ ma znacznie wyższą sprawność.

Migotanie to wynik stosowania statecznika elektromagnetycznego, przy elektronicznym nie ma tego zjawiska (poza tym jest mniejszy i lżejszy).
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Z tego co wiem to MH wytwarza nawet nieco mniej ciepła niż dioda jak choćby SST90 puszczona na max prądzie przy takiej samej wydajności.
ILPT
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Bo MH ma sprawność około 100lm/W, gdzie SST90 tylko 70-kilka.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Dlatego napisałem na max prądzie. Przy 350 mA może być inaczej, choć to pewnie zależy od barwy, MCPCB i wielu innych czynników.
ILPT
z-paul
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 04 lut 2014, 12:25
Lokalizacja: Kędzierzyn-koźle

Post autor: z-paul »

Na wstępie witam wszystkich i pozdrawiam :)

Chciałem odświeżyć temat odnośnie taśm RGB a koloru białego.
W markecie budowlanym miałem możliwość przełączać na pilocie kolory takich taśm ale biały to był bardziej błękit.
W związku z czym chciałem się dowiedzieć czy jest to może wina taśm, wina sterownika, czy akurat tego efektu nie idzie uniknąć?
Ja planuje zrobić sobie taką ściankę za telewizorem, a za ścianką puścić taśmę RGB która będzie puszczała światło na ścianę. Ale chciałem mieć możliwość zmiany koloru łącznie z białym (najlepiej i ciepłym i zimnym).
tisher
Posty: 510
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 15:11
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: tisher »

Sterowniki 44 przyciski (te z większymi pilotami) umożliwiają usunięcie niebieskiej poświaty z taśmy. Mają fajną opcję mieszania kolorów.
Można sobie wymiksować dowolną barwę i dowolny odcień bieli i zapisać aż 6 takich własnych kolorów pod odpowiednie przyciski. Oczywiście nie jest to aż tak czysta biel jak z taśmy jednokolorowej, ale dla użytkownika taśm RGB i tak jest super sprawą.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Z taśmy RGB nie uzyskasz barwy idealnie białej, takiej jak daje typowa taśma z diodami "białymi".
ILPT
z-paul
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 04 lut 2014, 12:25
Lokalizacja: Kędzierzyn-koźle

Post autor: z-paul »

czy to ma być barwa idealnie biała? Światło ma wyglądać na białe na białej ścianie. Oczywiście chcę RGB bo chcę tez zmieniać kolory na inne.
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

To może poszukać taśmy rgbw, albo zamontować 2 taśmy?
tisher
Posty: 510
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 15:11
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: tisher »

Kolor biały z taśmy RGB 5050 jest bardzo dobry, nie ma co robić z igieł wideł. Jedynym zastrzeżeniem jakie można mieć to jego intensywność, ale ostatecznie można poprosić o wykonanie zestawu na taśmie 300LED RGB 5050 IP33, zażyczyć sobie sterownik 44 i nic więcej do szczęścia nie trzeba.
Z mojego doświadczenia z tymi taśmami - nie zdarzało się, by ktoś miał zastrzeżenia do barwy światła. Czasem tylko przy taśmie 150LED oświetlenie białym kolorem nie było aż tak intensywne. Jako dodatkowe oświetlenie - idealne. Jako główne oświetlenie - zdecydowanie za mało.
z-paul
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 04 lut 2014, 12:25
Lokalizacja: Kędzierzyn-koźle

Post autor: z-paul »

U mnie będzie to raczej oświetlenie dekoracyjne, tak jak wspomniałem na ścianie wokoło telewizora. Więc jego intensywność nie musi być duża.
A czy wiecie czy sterownik 44 ma pamięć po odłączeniu od zasilania?
Ostatnio zmieniony środa 05 lut 2014, 16:52 przez z-paul, łącznie zmieniany 1 raz.
tisher
Posty: 510
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 15:11
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: tisher »

Ma, pamięta wszystkie zapisane w nim nowe kolory oraz te ustawione uprzednio jako kolor świecenia.
z-paul
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 04 lut 2014, 12:25
Lokalizacja: Kędzierzyn-koźle

Post autor: z-paul »

Jedyny problem z tym sterownikiem jest taki że to IR a wolałbym żeby był radiowy. No chyba że wymyśle jakieś fajne miejsce gdzie umieszczę odbiornik i nie będzie go widać.
Ostatnio zmieniony czwartek 06 lut 2014, 15:40 przez z-paul, łącznie zmieniany 1 raz.
tisher
Posty: 510
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 15:11
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: tisher »

Pilot dotykowy (z kółkiem barw) w sterownikach radiowych jest koszmarnie niewygodny w użytkowaniu. Masa ludzi na niego narzeka.

Ten pilot ma 4 przyciski, a pod nimi jest ukryte 20 trybów. Żeby włączyć głupi biały kolor trzeba się przeklikać przez 12 innych trybów ukrytych pod przyciskiem. Do tego kółko wyboru kolorów ma 64 możliwe ustawienia barw i są tak blisko siebie, że 2x tego samego koloru nie da się ustawić :)

le na szczęście są sterowniki radiowe, które mają piloty identyczne z klasycznymi 24 i 44 i każda funkcja ma swój wygodny przycisk.
Ostatnio zmieniony czwartek 06 lut 2014, 15:40 przez tisher, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ