Mikroprocesorowy sterownik latarki (Flagiusz)

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Intermario, moze masz racje ale pewnie wiekszosc elektroniki stamtad pochodzi...wstepnie rozgladalem sie po firmach robiacych obwody-u nas ze swieczka szukac takich....wielkie mozliwosci...naprawde.Kwestia dotarcia do tych co robia dobrze.Patrz np. ostatnia gwiazda na DX -Romisen, tanio i dobrze jak za te pieniadze, kto mial w rekach ten przyzna racje.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Ja miałem i przyznaję rację, kosmiczny stosunek cena/jakość (szykuję właśnie jednego moda tej latareczki :mrgreen: ). Reasumując jak powiedział mój szanowny przedmówca, można więc dobrze i tanio (tylko trzeba szukać) :wink:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

Romisen jest dobrze wykonany mechanicznie- szacun, za to używane przez nich drivery wołają od razu : "zmieńcie mnie,na coś co działa dobrze"
I skubańce kleją latary- po co tego pewnie sami nie wiedzą
Tonio
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 14 sty 2008, 00:54

Post autor: Tonio »

Czy ja mogę grzecznie poprosić ażeby podać parametry techniczne driverka???

napięcia, prądy, funkcje itd. bo już zaczynam się gubić :)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Tonio pisze:Czy ja mogę grzecznie poprosić ażeby podać parametry techniczne driverka???

napięcia, prądy, funkcje itd. bo już zaczynam się gubić :)
Ano instrukcja w trakcie tworzenia, moze to rozjasni sprawe:




Obrazek

Sterowanie to PWM z ograniczeniem pradu maksymalnego do 1,2A.
Zasianie z pojedynczego ogniwka li-ion, ew. 3x1,5V-bedzie testowane
W LOW prototypy braly kolo kilku/nastu mA pradu
jest pamiec ostatniego trybu, zarowno ogolna jak i w grupie-jasniej bedzie w instrukcji...w kazdym badz razie wlaczanie i wylaczanie pamieci umozliwia takie ustawienie latareczki, ze w grupach mamy taki tryb jako pierwszy jaki nam pasuje, niekoniecznie SOS w grupie 2giej , pierwszy moze byc np. Emergency
Auto power off po 30min(z wczesniejszym ostrzeganiem)
Tak w skrocie...

:wink:
Tonio
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 14 sty 2008, 00:54

Post autor: Tonio »

Dzienx, rzecz wygląda nader obiecująco :)

za parę tyg będę mieć Jetbeama z nowym programowanym driverem, ciekaw jestem bardzo porównania, głównie w kat funkcjonalnośc/łatwość obsługi.
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Sory za offtop. Tonio JET-III? :D Mam na niego chrapke ;)
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

No zapowiada sie obiecujaco-prawda...bo po MKII mieli duuuzo do poprawiania, oj duzo...
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...spiesze poinformowac, ze dzisiaj narodzil sie pierwszy driverek i dziala :mrgreen:
oto on:


Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

znaczy trza czekać na wysyłkę itd ?
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

hehehe, Pawle, niebawem poinformuje o tym ze sprzedaz rusza...naprawde na dniach o ile nic "nie wyskoczy". Wlasnie siedze i robie programator-on board zeby mozna bylo programowac Attiny po wlutowaniu w plyteczke...korzystam z kilkunastu minut snu mojego Malego Swiatelka...

Tak czy inaczej zainteresowani moga juz pisac ile by chcieli sztuk, zalozmy ze dla ceny 50zl/szt. moje koszty wysylki.
Pawle, Ty jestes pierwszy od daaawna... :wink:
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

czy będą jakieś testy wydajnościowe driverka ?
np świecenie na max przy zasilaniu z 1x18650 i wykres ?
Trochę osób się zastanawia , a to wiedza bardzo cenna i ważna
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Pawle, tu duzo zalezy od diody led, prawda?Dokaldniejod Vf...a tescik moge zrobic....pewnie ;-)

Dla trybu HIGH bedzie to dokladnie taka jak w DD ..tylko ze poczatek bedzie plaski bo jest stabilizacja pradu na 1,2 max;-)
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

Tak i Nie
pokaże to jak działa sterowanie i czego potencjalni Klienci moga oczekiwać :), a DD bywa różne, oj bardzo różne
Mniej ważny jest ref itd w teście- widać będzie spadek i to jaki będzie
Awatar użytkownika
df
Posty: 307
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 15:38
Lokalizacja: z nienacka
Kontakt:

Post autor: df »

Dobry wieczór,
To może powolutku zaczniemy odkrywać szczegóły tego driverka.

Niedługo powstanie do niego dokumentacja zawierająca dane techniczne (zakres napięć i prądów pracy, charakterystyki itp.) opis montażu/podłączenia i instrukcja użytkownika.

Informacje te będą oczywiście publikowane na bieżąco na forum światełek.

Z najważniejszych rzeczy:
- stabilizacja prądu diody (programowana na życzenie od ok. 160mA do 1,2A z opcją prostego wyłączenia ograniczenia prądu)
- główne zastosowanie to kompletne rozwiązanie zasilania diod LED mocy jak również zwykłych żarówek w latarkach z ogniwem Li-Ion lub ogniwami 3x 1,2/1,5V (ok. 3-4,5V)
- rozwiązanie to jest kompletne i nie wymaga żadnych innych dodatkowych komponentów - do pełnej funkcjonalności wystarczy bateria i dioda LED
- bardzo wysoka sprawność (co oznacza niskie zużycie energii, długi czas pracy i niską temperaturę)
- bogaty zbiór trybów specjalnych logicznie podzielonych na grupy funkcjonalne
- proste sterowanie
- konfigurowalne przez użytkownika poziomy jasności w bardzo szerokim zakresie (w tym super niski tryb low - już od 0,5% pełnej jasności)
- konfigurowana przez użytkownika kolejność trybów startowych w grupach
- konfigurowalna opcja pamięci ostatnio używanego trybu pracy
- konfigurowalna przez użytkownika opcja oszczędzania energii
- małe (standardowe) rozmiary - średnica 16mm z możliwością adaptacji do 15mm, wysokość ok. 3mm
- możliwość upgrade`u firmware`u

Wszystkie zastosowane tu elementy są markowe, wysokiej jakości i często z dużym zapasem mocy (np. 5-cio Amperowe klucze MOSFET) co gwarantuje długie i bezpieczne użytkowanie.

Nie ma kompromisów jakość/koszt - jeżeli do uzyskania wysokiej sprawności, czy stabilności pracy konieczne były dodatkowe elementy lub komponenty o znacznie lepszych niż niezbędne minimum parametrach, to zostały one tu zastosowane.

Oznaczenia komponentów są czytelne i nie są ani spiłowywane, ani zalewane klejem - co dość często jest praktykowane zwłaszcza w tańszych "dalekowschodnich" rozwiązaniach, których producenci starają się coś ukryć.

Nie jest to kopia innego układu, ale oryginalne, autorskie zaprojektowane i skonstruowane od zera przez nas rozwiązanie (zarówno ja jak i Calineczka jesteśmy elektronikami nie tylko z zamiłowania, ale i z wykształcenia i mamy za sobą wiele lat praktyki, no... i słabość do "światełek").

W wielu miejscach zostały tu zastosowane nowatorskie rozwiązania, które z pozoru mogą wydawać się skomplikowane, ale po krótkiej chwili stają się proste i co najważniejsze bardzo przyjazne w użyciu.

Pierwsze wersje tego sterownika powstawały wyłącznie na własny użytek, z wersji na wersję były ciągle udoskonalane, co chwile dochodziły nowe funkcje, nowe pomysły stawały się rzeczywistością. Dłuuuugie godziny projektowania i jeszcze dłuższe noce spędzone na testach, badania i pomiary dziesiątków najróżniejszych rozwiązań, po to, by wybrać najlepsze.

Efektem tego jest dopracowana platforma sprzętowa stanowiąca otwartą i przyszłościową bazę dla obecnych jak i przyszłych rozwiązań firmware`owych oraz dopracowana w najdrobniejszych szczegółach wersja zaawansowanego firmware`u (3.0.19) zapewniającą wszystko to co przeciętny użytkownik chciałby w niej mieć oraz to czego mu brakuje w innych powszechnie dostępnych rozwiązaniach.

I co najważniejsze mamy pozostawioną otwartą możliwość dalszego rozwijania kolejnych wersji sterowników dzięki możliwości wielokrotnego ich upgrade`owania.

Co więcej, dla zaawansowanych i wymagających użytkowników istnieje możliwość stworzenia oprogramowania dedykowanego napisanego zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami.

W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tego sterownika i wspierali nas ciekawymi pomysłami, opiniami i spostrzeżeniami motywując tym samym do ciężkiej pracy, której efektem jest oryginalny, funkcjonalny i technicznie zaawansowany sterownik.

Wszakże nie każdy nosi dziś w kieszeni wypasioną wielotrybową i konfigurowalną latarkę sterowaną mikroprocesorem klasy RISC z zegarem niespełna 10MHz o mocy obliczeniowej wielokrotnie większej niż spora część pierwszych komputerów domowych.

To tyle tytułem wstępu.
Jeżeli macie jakieś pytania - walcie śmiało, będziemy odpowiadać :-)
Flagiusz
ODPOWIEDZ