Raspberry Pi - jak ugryźć malinę ...

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Let's take a look at the boot time for Raspbian on the Pi 2, B+, and A+ for comparison:

Raspberry Pi 2: 20.26 seconds

Model B+: 35.72 seconds

Model A+: 34.00 seconds
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Kurcze, sporo :/
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Ja kupiłem swoją malinke ver 2 i okazało się iż dioda ACT miga 8 razy co sugeruje na firmware coś tam coś tam i musiałem odesłać i czekam dalej a w święta więcej czasu miałem i myślałem że się pobawię...
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

A próbowałeś z nowym obrazem (zgodnym z dwójką)? Tak na wszelki wypadek pytam, bo obrazy do poprzednich wersji mogą nie działać z "2".
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

ptja pisze:A próbowałeś z nowym obrazem (zgodnym z dwójką)? Tak na wszelki wypadek pytam, bo obrazy do poprzednich wersji mogą nie działać z "2".
Tak próbowałem z najnowszym obrazem i wiem że starsze nie działają.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

OK, ja nie wiedziałem za pierwszym razem :)
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Pojawiło się "Windows 10 IoT Core Insider Preview" dla Raspi w wersji 2. Dostępne jest dla zarejestrowanych w programie "Windows Developer Program for IoT".

Dopisek:
- do nagrania obrazu na kartę SD potrzebny jest Windows 10 na maszynie fizycznej (bo musi mieć dostęp do karty). Zainstalowałem na Dellu D620, nawet fajnie działa, chyba XP już nie będę odtwarzał.
- przy bootowaniu z obrazu Win 10 malina sprawia wrażenie, że wisi (ekran, po początkowych okienkach i "latającym kółku" robi się czarny), ale trzeba okazać wiele (kilkadziesiąt minut?) cierpliwości i dać mu działać. Potem się zresetuje i pojawi się obrazek kwadracika z kolorowych pasków. Teraz czekam na ekran "podsumowujący", na pingi odpowiada
Przy pierwszym podejściu zresetowałem system, ale potem jednak uznałem, że ponowię nagranie obrazu i zobaczę, co się wydarzy, jeśli nie będę przeszkadzał.

15.06.2015 20:49
- nie udało mi się uzyskać obrazu "podsumowującego", ale z okna powershell dało się bez trudności połączyć. Aplikacja "Windows.MiracastView" nie udaje się uruchomić.
- zainstalowałem Visual Studio 2015 RC i udało mi się skompilować uruchomić "Hello World" na malince.
- na razie mam mieszane uczucia: całkiem nieźle to działa biorąc pod uwagę, że to pierwsza wersja i przedprodukcyjna, ale chyba jednak linux bardziej pasuje do "malinki" od Windows 10 biorąc pod uwagę, jak wiele osób z tego korzysta. Nie wiadomo, czy w wersji produkcyjnej nie trzeba będzie wydać $$$ na to, żeby nadal programować na tej platformie (np. na płatną wersję Visual Studio czy licencję deweloperską do App Store).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Awatar użytkownika
pralat
Posty: 413
Rejestracja: piątek 16 kwie 2010, 12:27
Lokalizacja: Opole

Post autor: pralat »

:o :o
Szkoda, że nie ma sieci; nie wiem ile kosztuje moduł WIFI, ale jeżeli $1, to fajnie byłoby go znaleźć na płytce.
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

ESP8266 dołączysz i masz sieć :)

Pzdr.
M.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Taaaa, $5? W Farnellu 68,27 zł.

Poprawka: za 68 zł jest z dodatkami: "Mini-HDMI to HDMI Adapter" i "Micro USB "On the Go" to USB Adapter".
Ale to i tak drogo, bo np. tutaj wychodzi za $10,45 podobny komplet: http://www.adafruit.com/pizero
Ostatnio zmieniony czwartek 26 lis 2015, 13:23 przez ptja, łącznie zmieniany 1 raz.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Gdyby nie fakt marnego wsparcia to fajną alternatywą jest orange pi PC - kupiłem sobie jedną sztukę za 70 zł z wysyłką z chin. 1GB ramu, czterordzeniowy allwinner h3, ethernet, 3xusb i 1x micro usb otg, hdmi av out.
Procek mocny, sporo szybszy od rev 2 maliny, sprzętowe dekodowanie 4k i h265.
Niestety jak z wszystkimi allwinnerami kuleje wsparcie producenta jeżeli chodzi o sterowniki. Aktualnie pod androidem można odpalić kodi 14.2 z wsparciem sprzętowym w wersji napisanej przez zidoo. Ja u siebie używam jako mediaplayera właśnie. Sam android chodzi bardzo sprawnie.

Podejrzewam że gdyby społeczność była większa to ktoś by przeportował stery z andka pod linuxa.

Za to do jakichś projektów IoT powinno się nadać lepiej od maliny dzięki większej wydajności no i cenie.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Orange Pi właśnie ze względu na dużo mniejsze wsparcie odrzuciłem (ale 70 zł to niezła cena, gdzie znalazłeś za tyle?)
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

http://www.aliexpress.com/item/Orange-P ... 79125.html
Jak zamawiałem płaciłem w złotówkach przez przelewy 24 i wyszło 70.01 zł
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
ODPOWIEDZ