Mikroprocesorowy sterownik latarki (Flagiusz)

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
johndoe
Posty: 175
Rejestracja: wtorek 01 sty 2008, 19:51
Lokalizacja: Chełmża

Post autor: johndoe »

Czyli widze, żę z jednego AA już nie pójdzie?
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

johndoe, to nie jest układ "boost" tylko regulator przepływu... ;).
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

mi tam pasuje zasilanie z lion :)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Panowie, swiezutki wynik testow laboratoryjnych, pomiarow...
Mysle, ze interesujaca lekturka

Zrobilem pomiary pradow dla high i low, dioda Edison , symbol pewnie mam w
domu(od Bociana)

napiecie zasilajace(V)/prad dla HIGH(A)

4,5/1,15
..
..
..
3,7/1,15
3,6/1,05
3,5/0,86
3,4/0,70
3,3/0,53
3,2/0,4
3,1/0,29
3,0/0,2
2,9/0,11
2,8/0,06



orientacyjnie dla LOW
napiecie zasilajace(V)/prad pobierany/prad pobierany po odlaczeniu LED-a

4,5/5,5mA/3,5mA
4,2/4,8mA/3,2mA
4,0/4,3mA/2,9mA
3,6/3,5mA/2,5mA
3,4/3,2mA/2,4mA
3,0/2,4ma/2mA


wynika z tego ze sam mikrokontroler pobiera max 3,5mA, co oznacza ze dla tryby HIGH praktycznie caly pobierany prad idzie w diode (no jak ktos sie upiera to -3,5mA maksymalnie :mrgreen: )

Dla typowego napiecia pracy 3,6V i trybu LOW prad diody to okolo 1mA
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

A można jeszcze w high podać prąd na wejściu i napięcie na wyjściu ? :mrgreen:
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

test z 18650 ? - jakoś zasilacza labo nie mam w latarce ;)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

wlasnie driverek zapodalem do Bocialatarki z Edisonem, z refem (plastik)...bo zadnego wydajnego chlodzenia/latarki nie mam gdzie bym mogl CREE zapodac...czas pozwoli to zapodam naladowanego 18650 i w high bede mierzyl luksomierzem jasnosc....
Dominiku, jak zmierze to podam.Poki co teoretycznie :

moc jest tracona w driverku na rezystorze szeregowym 0,1ohm a rezystancja mosfeta wlaczonego to :
Obrazek

w najgorszym wypadku 0,04 OHMa
Spadek napiecia:
U=I*R=1,15A*0,14=0,161V
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

to ja proszę o gotowy driverek- wsadzę w moduł, potem do deree i się pomierzy :) + wykresik
Awatar użytkownika
df
Posty: 307
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 15:38
Lokalizacja: z nienacka
Kontakt:

Post autor: df »

Wykres stabilizacji prądu diody w funkcji napięcia zasilania sterownika.

Obrazek

Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, o której wcześniej nie napisałem - sterownik ten można spokojnie zaliczyć do klasy układów low-drop.
Spadek napięcia na części sterowania i pomiaru prądu w skrajnym (najgorszym) przypadku jest rzędu 0,1-0,2V (większość powszechnie stosowanych układów z pomiarem prądu wymaga min. 0,7V w górę)

Dzięki temu sterownik ten dłużej dostarcza pełną moc do LED`a przy spadającym napięciu ogniwa oraz ma bardzo małe straty własne na elementach sterujących (moc tracona na Rfb i Q1 o czym 2 posty temu pisał Arek).
Flagiusz
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

ładny wykres, ale lepiej zacząć go od 4.2 (max V dla lion) , przy 3.7 następuje bardzo ostry spadek prądu, dlatego ciekawe jak wyjdzie wykres jasności przy zasilaniu drivera z 18650
Awatar użytkownika
df
Posty: 307
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 15:38
Lokalizacja: z nienacka
Kontakt:

Post autor: df »

Technicznie jest to układ stabilizacji prądu jest implementacją konwertera typu step-down opartym na szybkim kluczowaniu PWM.

A więc wejście w obszar stabilizacji prądu następuje wówczas, gdy dioda dostanie wystarczającą ilość energii (pochodna napięcia), aby przepuścić przez siebie prąd o danej wielkości.

Poniżej tego punktu dioda jest automatycznie wysterowywana tak jakby pracowała w DD - sterownik zachowuje się "przezroczyście" (przy podanym napięciu nie został osiągnięty prąd odcięcia, więc nie następuje jego ograniczanie).

Umiejscowienie tego punktu po przekroczeniu którego prąd diody jest stabilizowany zależy od napięcia przewodzenia zastosowanego LED`a (Uf) mierzonego dla założonej wartości prądu przez niego płynącego.

Przykładowo zastosowanie diody o niższym Uf (np. 1,7V dla koloru zielonego) spowoduje wejście w stan stabilizacji już przy napięciu 1,7+0,14, czyli 1,84V

Analogicznie, dla wersji z ustawioną niższą wartością stabilizacji prądu - np. 350mA, układ wejdzie w tryb stabilizacji przy odpowiednio niższym napięciu i w szerszym zakresie będzie utrzymywał jego stabilizowaną wielkość.

[ Dodano: Czw Kwi 10, 2008 1:48 pm ]
pawelsz pisze:ładny wykres, ale lepiej zacząć go od 4.2 (max V dla lion) , przy 3.7 następuje bardzo ostry spadek prądu, dlatego ciekawe jak wyjdzie wykres jasności przy zasilaniu drivera z 18650
Zakładaliśmy możliwie szeroki zakres pracy sterownika od ok. 2,5V (w praktyce od 3V w górę z uwagi na napięcia pracy LED`ów) do ok. 4,5V, tak aby naturalnie mieścił się w najbardziej typowym zakresie zasilania dla ogniw typu: 1x Li-Ion oraz 3x AA(A) w wersjach zarówno 1,2V jak i 1,5V - stąd pomiary do napięcia 4,5V ;-)
Flagiusz
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

pawelsz pisze:ładny wykres, ale lepiej zacząć go od 4.2 (max V dla lion) , przy 3.7 następuje bardzo ostry spadek prądu, dlatego ciekawe jak wyjdzie wykres jasności przy zasilaniu drivera z 18650
Są Pawle latareczki zasilanie 3xAAA i ten driverek również będzie się do nich nadawał-stąd pomiary od 4,5V
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

racja :)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...kilka kolejnych fotek....niebawem zaznacze gdzie podlacza sie diodke....






Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Panowie, czas ruszyc ze sprzedażą, pierwsze sztuki zrobione...prąd podniosłem do ~1,2A , myslę, że jutro z pierwszą partią pójdę na pocztę....
Chętni prosze pisac na PW, cena 50zł/szt, ja pokrywam koszty wysyłki.

Jeśli ktoś chce żeby prąd maksymalny miał inną wartość-pisać, do zrobienia w rozsądnych granicach, hehe


p.s. o dotychczasowych zamówieniach na pw pamiętam Panowie...
ODPOWIEDZ