Raspberry Pi - jak ugryźć malinę ...

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

To ja nie wiem co ten laptop musiałby robić ;) Mój mini pc zadowala się zasilaczem 12v 3A - czyli 36W przy maksymalnym obciążeniu. W czasie normalnej pracy nie przekracza 20W. W idle ciągnie około 10W. Prawda jest taka że więcej ciągnie moja kieszeń na dwa dyski 3.5 cala z raidem.
Malinka oszczędzi nam trochę prądu ale wszystko kosztem wydajności. Moim zdaniem główne zastosowanie malinki to jakieś rozwiązania IoT, sterowniki, inteligentny dom itd. Multimedia też jeżeli zadowoli nas FHD.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

20W ciągle to ok. 175kWh na rok. 80W to już jakieś 279-321 zł rocznie więcej.
Kiedyś rozważałem serwer do domu, ale właśnie ta cena zniechęciła mnie do tego i wolę mniejsze urządzenia.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
alojzy
Posty: 158
Rejestracja: środa 08 kwie 2015, 09:19
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: alojzy »

igi pisze:To ja nie wiem co ten laptop musiałby robić ;) Mój mini pc zadowala się zasilaczem 12v 3A - czyli 36W przy maksymalnym obciążeniu. W czasie normalnej pracy nie przekracza 20W. W idle ciągnie około 10W. Prawda jest taka że więcej ciągnie moja kieszeń na dwa dyski 3.5 cala z raidem.
Malinka oszczędzi nam trochę prądu ale wszystko kosztem wydajności. Moim zdaniem główne zastosowanie malinki to jakieś rozwiązania IoT, sterowniki, inteligentny dom itd. Multimedia też jeżeli zadowoli nas FHD.
Czyli @igi co byś zaproponował w zamian, podaj konkrety będę wiedział na co oszczędzać :)
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

A to zależy co dokładnie chcesz osiągnąć :). Czy filmy w 4k ma odtwarzać czy wystarczy full hd. Jeżeli full hd to wystarczy coś nawet na celeronie 1037 - ja właśnie taką mam maszynę. Jak 4k h265 to celeron braswell albo coś na atomie cherry trail. Nie jest to niestety wszystko tanie, ale za 130 dolarów kupisz już coś na celeronie braswell n3150 - (4 rdzeniowy). Do tego ram za około 100 zł i ssd - za około 100 zł kupisz 64gb.

Razem wychodzi około 800 zł ale masz mega wydajne rozwiązanie. Mój mini pc wyszedł mnie łącznie 650 zł (4gb ram 128gb ssd i celeron 1037u) ale jak go brałem to dolar był tańszy. Dokupiłem do niego też za prawie około 300 zł kartę wifi AC compex - i mam zrobiony z niego teraz mega wydajny router z mega wydajnym nasem. Za klasyczny router o takiej wydajności musisz zapłacić 600 zł a i tak w pracy jako nas nigdy nie osiągnie takich transferów jak ten pc.


Wcześniej przerobiłem rozwiązania na cubietrack - też nie był to niski koszt - płytka z obudową i zasilaczem wyszła ponad 300 zł a i tak osiągi były dla mnie niezadowalające, do tego brak możliwości uruchomienia raida na dyskach z sensowną wydajnością zdyskwalifikował dla mnie to rozwiązanie jako nas.

Wszystko jednak sprowadza się do tego jaką wydajność chcesz osiągnąć. Jeżeli przerzucasz jedynie pliki na nasa przez wifi wtedy nie ma sensu ładować się w moje rozwiązanie bo po wifi i tak nie odczujesz żadnych korzyści. Ja jak wrzucam coś na nasa po prostu wpinam się kabelkiem do sieci i cieszę się z wysokich transferów.

Jeżeli chcesz coś taniej to podobno miał wyjść odroid na amlogic s905 - moim zdaniem bardzo fajna przyszłościowa platforma z dekodowaniem 4k h265 hevc hdmi 2.0 itd
alojzy
Posty: 158
Rejestracja: środa 08 kwie 2015, 09:19
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: alojzy »

ODROID C2 już chyba jest, niby 40 baksów w jameryce. Ciekawe jak jego wydajność będzie się miała do maliny 3 bo na tej stronce są podane testy w stosunku do maliny 2. Rozwiązania ogólnie fajne muszę podumac i coś wybrać, ale w sumie nie śpieszy mi się tyle żyję bez takiej zabawki to przeżyję jeszcze troszkę :)
alojzy
Posty: 158
Rejestracja: środa 08 kwie 2015, 09:19
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: alojzy »

Cubieboard 5 aka CubieTruck PLUS Specyfikacja:
Octa-Core, Cortex-A7, 2.0GHz
2GGB DDR3, DC 5V / 2.5A, Ethernet 10/100/1000 MBps, WIFI a/b/g/n 2.4GHz/5GHz, Bluetooth, SATA 2.0 (USB bridge), microSD, HDMI, 2x USB 2.0, 1x USB 2.0 OTG.
Odroid XU4 też jest wart uwagi co prawda to wszystko w granicach 400-500 ale chyba warto podumać nad takimi rozwiązaniami
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Wystrzegaj się rozwiązań na allwinerze. Chyba że wiesz co robisz i np potrzebujesz taniej płytki do jakiegoś konkretnego rozwiązania (np orange pi do jakiegoś monitoringu sieci lan itd). Same procesory nie są złe ale wsparcie pod inne systemy niż android jest bardzo słabe (przynajmniej jeżeli chodzi o multimedia).
alojzy
Posty: 158
Rejestracja: środa 08 kwie 2015, 09:19
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: alojzy »

Czyli jak coś to pomyśle o ODROID albo ODROID-XU4 albo ODROID-C2 ten pierwszy 35$ droższy ale warty przemyślenia.
Sibit
Posty: 66
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 16:37
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: Sibit »

Cześć
Mam do Was Panowie pytanie:
Czy jako totalny laik w programowaniu- (jestem elektrykiem) mam szansę nauczyć się programowania na malinie?
Powiedzmy ze w przyszłości chcę zakupić mieszkanie i przystosować instalację do jakiegoś systemu smart :-) Znalazłem gdzieś info ze na malinkę jest dedykowane oprogramowanie domoticz przystosowane do takiego zastosowania. Tylko czy dam radę sam to wszystko poskładać?? :-|
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Sibit, jasne że tak jeśli kiedykolwiek w czymkolwiek programowałeś. Chodzi o ogólne zasady, np. żeby użyć zmiennej trzeba ją zadeklarować najpierw, zasięg ważności zmiennej, pętle. Są kursy na necie i jest to naprawdę proste i do nauczenia, nie trzeba być informatykiem.
Na początek ważnym jest abyś nie rzucał się na coś poważnego lecz po prostu po zakupieniu pobawił się takimi programikami jak, miganie LEDa, pomiar temperatury, obsługa wyświetlacza, pomiar odległości. To proste ale pozwala zapoznać się z prostymi programikami.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Dołączam do malinowego grona. No, może do pomarańczowego :)

Taki zestawik już do mnie idzie: https://www.aliexpress.com/item/2016-Or ... 21022.html

Wiem że te allwinery mają słabsze wsparcie, ale dużo niższa cena niż normalnej maliny mnie jednak przekonała. Chciałem żeby to było jednak trochę mocniejsze niż te wersje "lekkie", bo chcę na tym zrobić serwer i będę próbował wrzucić na to swojego wordpressa. Raczej w ramach eksperymentów niż faktycznego go tam hostowania, ale kto wie. Nie mam zamiaru robić z tego kina domowego.

"PC plus" bez obudowy i kabelka to 20$, i myślę że jest to świetna cena jak za taki model.

http://www.orangepi.pl/zestawienie_modeli_orangepi
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Manekinen, cena fantastyczna, ale serwer bardziej edukacyjny niż do praktycznych zastosowań.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Ludzie robili już takie rzeczy na malinach, tzn apache, mysql, php, i php admin. Kod php niestety idzie jak ślimak i strona generuje się po 2-3 sekundy a nawet dłużej jak jest więcej wtyczek do WP. Ale w przypadku cache'owania (z którego i tak korzystam) strona jest serwowana prawie normalnie, a w moim przypadku raczej nie będzie już gorzej niż na tym najtańszym współdzielonym hostingu który mam bo też trzeba troszkę zaczekać. Ludziska robili też testy przy 30 czy iluś tam odwiedzających, i przy statycznych stronach nadal to działa z minimalnym spadkiem wydajności. A to wszystko na RPi 1 z mniejszymi zegarami i 512MB ram. Także nawet powinno coś z tego wyjść :) Jedyny spadek wydajności odczuje admin przy zarządzaniu stroną i pewnie to będzie największym problemem.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Słuchajcie, doszło do mnie Raspberry Pi Zero, ale mam straszny mętlik w głowie, ma ktoś pewny opis GPIO oraz padów testowych na spodzie pcb?
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

joon pisze:Słuchajcie, doszło do mnie Raspberry Pi Zero/.../
Gdzie i za ile kupiłeś? Na zakup za $5 nie liczę, ale może gdzieś za 30-40 zł się da?
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ODPOWIEDZ