Latarka uniwersalna EDC X1 | LED XM-L2 1050lm 3x XP-L 1800lm

czyli zakupy u grega...

Moderator: greg

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tomeksz68
Posty: 787
Rejestracja: sobota 17 mar 2012, 20:48
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: tomeksz68 »

Witam
bezlot pisze:mam ze sobą dwie takie nakrętki (czerwoną i zieloną).
Mam pytanie czy w takim przypadku wykorzystania nakrętek koniecznie muszą być dwa kolory?
Czy nie możemy poprzestać tylko na jednym. :mrgreen:
pozdrawiam Tomek

"Gdy jest bardzo smutno to kocha się zachody słońca."
Antoine de Saint-Exupery
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Zielona pod latarkę, a czerwona na. I już jest nastrojowo. :mrgreen:
bezlot
Posty: 2
Rejestracja: środa 07 sty 2015, 17:44
Lokalizacja: Polska

Post autor: bezlot »

fotorondo pisze:Zielona pod latarkę, a czerwona na. I już jest nastrojowo. :mrgreen:
Tak szczerze to w takich sytuacjach dotychczas kładłem na latarkę (sześcioletni Fenix na jedną baterię AA, nazwy modelu wybaczcie nie pomnę) przeźroczystą zapalniczkę a na to paczkę zapałek. Lepiej rozpraszało światło niż nakrętka.
W przypadku X1 raczej zapalniczki kładł nie będę gdyż rutyna (w tym przypadku temperatura) zabija (lub robi krzywdę) i tu wielkie Ci dzięki dobry człowieku bo muszę coś wymyśleć innego :)
A co do dwóch nakrętek: idąc nocą w górach zawsze mam trzy latarki ze sobą. Czołówkę na głowie (Fenix HL 21), drugą czołówkę przypiętą do szelki plecaka (też HL 21) i teraz X1 w kieszeni.
Na czołówce przy plecaku zwykle mam nałożoną czerwoną nakrętkę - przydaje aby przewodnik widział mnie kiedy robię za tzw "zamek". Zaś zielona pozwala na szybkie spojrzenie na mapę w nocy bez przekłamywania kolorów i straty czasu na adaptację do otaczającej ciemności.
Wiem wiem... Są teraz czołówki co świecą na wszystkie możliwe kolory i po co nosić trzy źródła światła. Ale kiedyś, gdzieś tam bardzo dawno temu byłem na pewnym szkoleniu, na którym mówiono iż dobrze jest mieć "bekap bekapu".
A potem zabrali wszystko i puścili w ciemny las w skarpetkach...
Awatar użytkownika
tomeksz68
Posty: 787
Rejestracja: sobota 17 mar 2012, 20:48
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: tomeksz68 »

Witam
bezlot pisze:Na czołówce przy plecaku zwykle mam nałożoną czerwoną nakrętkę - przydaje aby przewodnik widział mnie kiedy robię za tzw "zamek". Zaś zielona pozwala na szybkie spojrzenie na mapę w nocy bez przekłamywania kolorów i straty czasu na adaptację do otaczającej ciemności.
Trzeba było od razu mówić, że chodziło Ci o plastikowe zakrętki robiące za dyfuzor.
Ale zdaje się, że to nie miejsce na taki temat. Mod tego działu pewnie się już denerwuje. ;)
pozdrawiam Tomek

"Gdy jest bardzo smutno to kocha się zachody słońca."
Antoine de Saint-Exupery
Awatar użytkownika
maklakiewicz
Posty: 2
Rejestracja: sobota 10 sty 2015, 15:12
Lokalizacja: skontowni

Post autor: maklakiewicz »

Zastanawiam się nad zakupem L2P 3x XP-L, to co na tą chwilę mnie powstrzymuje że nie do końca wiem jak ona świeci, chodzi mi głównie o barwę. Mam obecnie Eagletac D25LC2 Neutral i dla mnie jest to zbyt białe światło. Są gdzieś może jakieś fotki poza tym jednym z placu zabaw?
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Nie wiem jakiego tintu Greg użył ale XP-L V6 3d w convoy m1swieci tak :
Obrazek
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
zieloczek100
Posty: 491
Rejestracja: wtorek 02 gru 2014, 11:24
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: zieloczek100 »

vin324pl, nie straciłeś na zasięgu?
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

zieloczek100 pisze:vin324pl, nie straciłeś na zasięgu?
Pojęcie względne, w stosunku do wersji OP na pewno. Ale rozkładu bym nie zamienił, jest meeega szeroko :twisted:
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
Grathon
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 20:13
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Post autor: Grathon »

Witam.

Kolego Greg. Proszę o kontakt. Nie mogę wysłać do Pana wiadomości. Pisze, ale przy wyślij pojawia się błąd. A, wiadomości sa w skrzynce "do wysłania" Pewnie pańska skrzynka pełna :)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Od jakiegoś czasu kusi mnie zamiana mojej prawie nowej extended 2.1 X1-10xAMC XP-L V4 3D z optyką OP, na extended 3.0 HE X1- 3xXP-L. Zastanawiam się nad sensem, bo tyle, że będzie znacznie więcej światła to wiem, ale pytanie czy zyskam coś na zasięgu? I to pytanie do Ciebie greg, jako budowniczego tego małego potwora. Nie potrzebuje zdjęć i opisów tylko obiektywnej oceny projektanta. Jest jakaś widoczna poprawa zasięgu nowej X1 w stosunku do mojej konfiguracji?
kalafon
Posty: 105
Rejestracja: wtorek 23 gru 2014, 02:45
Lokalizacja: Polska

Post autor: kalafon »

Generalnie 3x XP-L daje dużo światła, niestety przy tej optyce dużego zasięgu nie uzyskamy. Latarka ma duże rozproszenie, świecenie można porównać do halogenów budowlanych (bądź takich na fotokomórkę przy wejściach) - dużo światła lecz bez konkretnego skupienia.

Fajna sprawa ale na pewno nie na każdą okazję. Mam w domu również latarkę na XM-L z dużo większym skupieniem i zasięgiem, i przyznam szczerze używam jej dalej bo w pewnych sytuacjach zwczajnie bardziej się nadaje.

Co do barwy to jest cieplejsza niż neutralna biel w XM-L.

W 3x XP-L mamy do czynienia z soczewką TIR wąską, aczkolwiek jest to całkiem inna optyka niż soczewka TIR wąska w przypadku diody XM-L w L2P czy EDC. Na poprzednich stronach jest zdjęcie jak to wygląda. Każda dioda ma dookoła siebie taki kilkumilimetrowy talerzyk z odbłyśnikiem. Wg mnie ta optyka radzi sobie trochę gorzej niż standardowo w przypadku jednej diody. Może jeśli udałoby się je ułożyć bliżej siebie i upchać na dnie jakiegoś fajnego odbłyśnika..?

Reasumując, mamy duże liczby, dużo lumenów aczkolwiek mamy też duże rozproszenie. BArdzo jestem ciekaw opinii innych użytkowników 3x XP-L.

Niestety nie dane mi było porównać na żywo jak świeci L2P czy EDC na jednej diodzie XM-L, a jestem tego baaardzo ciekaw. Wydaje mi się i są to tylko moje domysły, że zasięg na 3xXP-L na pewno nie jest większy niż w tych latarkach w przypadku XM-L, może nawet mniejszy?



Pozdrawiam.
topol79
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 30 paź 2014, 12:58
Lokalizacja: Sopot

Post autor: topol79 »

Grathon pisze:Witam.

Kolego Greg. Proszę o kontakt. Nie mogę wysłać do Pana wiadomości. Pisze, ale przy wyślij pojawia się błąd. A, wiadomości sa w skrzynce "do wysłania" Pewnie pańska skrzynka pełna :)

Pozdrawiam.
pisz maile :)

[ Dodano: 15 Styczeń 2015, 09:12 ]
Ja używam do roweru mojej edc 3xXP-L, na razie miałem okazję jeździć 2 razy po śniegu i raz przy pełni księżyca i tak naprawdę na w miarę prostych leśnych drogach wystarczał mi tryb 36%, ewentualnie 63% przy szybszej jeździe i po ostrych zakrętach. Było zimno, ślisko i jasno od śniegu/księżyca, tak że ani sie nie rozpędziłem (może max 30-35km/h), ani w pełni jej nie przetestowałem w ciemnościach. Ale rozkład światła na boki bardzo szeroki i z przodu nie ma jednego skupionego punktu, który męczy oczy, tylko wielka jasna plama. Jeżdżąc często obracałem sie do tyłu sprawdzając, czy jakis samochód za mną nie jedzie, tak było jasno, więc muszę sie jeszcze do niej przyzwyczaić. Na rower chyba idealna choć pewnie L2b 3xXP-L byłaby jeszcze lepsza, a jak ktoś potrzebuje szperacza to ciężko mi sie wypowiedzieć
Trev
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 15 sty 2015, 17:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Trev »

Witam wszystkich speców,
jest to mój pierwszy post na forum, choć czytam je dość regularnie od ponad roku.
Poszukuję latarki w miarę uniwersalnej zarówno na rower czy do codziennego użytku jak i do delikatnego rozjaśnienia egipskich ciemności przy obserwacjach astro.
Z tego względu bardzo interesuje mnie X1 ze sterownikiem extended, który ma możliwość ustawienia światła od 0,007% mocy.
Jak często piszecie nigdy za dużo światła i dlatego mam dylemat czy brać standardową XML-2 3C, czy jednak dołożyć do 3xXP-L.
Tu może pytanie do Greg'a: czy w najniższym trybie jest duża różnica jasności obu tych latarek?
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Witaj Trev, wersja 3x XP-L świeci jaśniej, chociażby ze względu na dwukrotnie większą sprawność.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

kalafon,

L2P zasięg ma sporo lepszy z racji reflektora niż 3*xp-l ale widzę że nadal wielu niedowiarków jest. Dziś jak się uda z pogodą to skocze w teren i zrobię bezpośrednie porównanie. Bo Greg jest zajęty :mrgreen:
3*xp-l 4,2A v6 3d Optyka Carlco 19,2 st.
1*xm-l2 t6 3b w refie OP L2P 2,8A
1*xm-l2 t6 3b w refie OP convoy s3 2,8A więc raczej to samo co X1
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
ODPOWIEDZ