Duża latarka z części od fiata 126p

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
Defcio
Posty: 308
Rejestracja: wtorek 25 maja 2010, 22:36
Lokalizacja: Piła/Nowy tomyśl

Post autor: Defcio »

Dosyć niedrogo są takie ręczne halogeny przenośne z rączką do auta w marketach, mają bardzo dobry zasięg, lepszy niż większość nowoczesnych latarek.

Z demobilu czasem można dostać reflektor od śmigłowca MI-2, ma 300W przy 24V zasilania, piękne światło , bardzo dobrze wykonany reflektor, szyba i wszystko hermetyczne.
Tyle że to już dwa akumulatory od malucha.

Kiedyś kolega młodszy ode mnie miał w bloku , w szafie 3 akumulatory od malucha (trochę to nawet dla mnie było szalone) , potem kupił żarówkę do PAR na 36V o mocy chyba 400W.
To był dosłownie "pocisk" zasięgu. Tyle że będąc drobnej budowy ciała nie mogliśmy tych trzech akumulatorów razem już podnieść.
Więc latarka akumulatorowa w sumie była stacjonarna ale w mieszkaniu poprzez okno robiła ogromne wrażenie.
Ni-Cd Man.
TomekP
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 25 lis 2014, 19:15
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: TomekP »

Zauważyłem, że reflektor z żarówką od malucha daje mocne światło, lecz nie podoba mi się w ogóle jego rozkład. Kierując strumień światła na obszar znajdujący się około 100m dalej, rozproszenie światła jest ogromne, nie można tu mówić o dobrym skupieniu.

Jestem skory dołożyć do tego projektu kilka groszy, więc kieruję do Was kolejne pytanie.
Co wymienić? Jakiś inny reflektor, żarówka ledowa itp. Poradzicie mi coś? Chcę uzyskać w miarę ładne skupienie na odległości 100-200m. Aha, zasilanie pozostaje niezmienne, akumulator od malucha ewentualnie od jakiegoś innego samochodu, jeśli ten okaże się wadliwy.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Ja bym zasugerował HID z soczewką (i to niekoniecznie w układzie takim, jak w samochodzie, a np. soczewka z boku palnika, rzucająca obraz łuku), skoro i tak małe to nie będzie.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
zxcvb
Posty: 160
Rejestracja: sobota 07 wrz 2013, 20:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: zxcvb »

fotorondo pisze:Ja też uważam ten projekt za bezsensowny. Dasz żonie taką latarkę żeby podczas grillowania czy innego ogniska poszła na stronę?
Właśnie o to chodzi, aby żona nie używała :mrgreen: .
TomekP
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 25 lis 2014, 19:15
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: TomekP »

Reflektor soczewkowy to koszt w granicach 200 zł. Może znalazło by się coś innego, tańszego? A może sama wymiana żarówki na ledową lub jakąś inną w reflektorze od malucha poprawi skupienie?
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

TomekP pisze:Reflektor soczewkowy to /..../
... nie to samo, co soczewka. Mi chodziło wykorzystanie samej soczewki do ukierunkowaniua światła palnika, jak w latarce zoom.
Skoro mamy do dyspozycji kilka setek watogodzin energii, to można zastosować ten rodzaj światła. Z jednej diody nie uzyskasz tylu lumenów w tak małym rozmiarze źródła.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
TomekP
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 25 lis 2014, 19:15
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: TomekP »

Jakoś nie mogę na necie nic konkretnego znaleźć. Mógłbyś polecić mi jakąś dobrą soczewkę i odpowiednią żarówkę?

Aha, mam jeszcze pewne pytanie, tylko nie w tym temacie. Mam latarkę MagLite 2d. Zgubiłem gdzieś gumkę, która zakrywała przycisk. Czy bez tej gumki nic się nie będzie działo złego z latarką? Czy mogę ją jakoś dorobić, nie kupując nowej, oryginalnej?
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
TomekP
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 25 lis 2014, 19:15
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: TomekP »

Znalazłem kilka propozycji halogenów typu szperacz w niedrogiej cenie. Coś takiego http://allegro.pl/halogen-szperacz-lamp ... 95285.html (ten ma akurat 18v, podaje dla przykładu.

Czy taki halogen nie 18 lecz 12 v będzie pod jakimś względem lepszy, niż zwykły reflektor samochodowy?
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

Ten z linku jest na 12V-24V o mocy 18W. A do czego jest Ci to potrzebne? Bo ten podany przez Ciebie również nie będzie miał dużego zasięgu.
Defcio
Posty: 308
Rejestracja: wtorek 25 maja 2010, 22:36
Lokalizacja: Piła/Nowy tomyśl

Post autor: Defcio »

http://allegro.pl/zarowka-omnilux-ar111 ... 78981.html
Ja to bym użył jako "przecinak" świetlny,ale na bliskie dystanse bez sensu. Bardziej na szperacz.
Ni-Cd Man.
TomekP
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 25 lis 2014, 19:15
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: TomekP »

Przepraszam, pomyliły mi się sprawy. Ogólnie pytam, czy światło będzie lepsze, niż ze zwykłego reflektora z żarówką samochodową.

Właściwie zastanawiam się, czy w ogóle bawić się w to dalej, czy lepiej kupić jakąś małą latarkę, która będzie świeciła z podobną mocą.
Defcio
Posty: 308
Rejestracja: wtorek 25 maja 2010, 22:36
Lokalizacja: Piła/Nowy tomyśl

Post autor: Defcio »

Lampa od malucha ma 45W przy długich światłach.
Latarka nie da tej jakości światła, ale dobra latarka niekoniecznie bardzo duża na pewno da tego światła więcej.
Ni-Cd Man.
TomekP
Posty: 14
Rejestracja: wtorek 25 lis 2014, 19:15
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: TomekP »

Jednak wybór latarki to dla mnie bardzo ciężka sprawa.. Końcem wakacji już prawie kupiłem Convoy`a C8, jednak speszyło mnie kilka opini, że nie nadaje się do dłuższego świecenia na pełnej mocy, bo bardzo szybko się nagrzewa. Do tej pory nie wybrałem żadnej innej w rozsądnej cenie.
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

TomekP, lampa podana przez Ciebie będzie świecić bardziej równomiernie niż "maluchowska", jednak światło będzie dość zimne (6000K). Co do małej latarki ciężko porównać, bo czasem taka konstrukcja też ma sporo zalet, jednak jej praktyczność jest mocno ograniczona.
ODPOWIEDZ