Wymiana akumulatorków we wkrętarce.

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
franio1991
Posty: 83
Rejestracja: niedziela 07 sie 2011, 22:56
Lokalizacja: Poznań

Post autor: franio1991 »

woytazo pisze:Witam Kolegę. Kilku znajomym pomogłem w ten sposób, że w miejsce ogniw NiCd wstawiłem w szereg połączone 4 ogniwa LiIon drugiego sortu, stracenia mamy niewiele.
I to jest myśl :)
Mam wkrętarkę 12v.
Gdyby tylko znaleźć koszyk 6x 18650, zrobić pakiet 3s2p i można by katować ogniwa z laptopa.
MardoQ
Posty: 145
Rejestracja: czwartek 19 cze 2008, 17:47
Lokalizacja: Heaven

Post autor: MardoQ »

franio1991 pisze:
woytazo pisze:Witam Kolegę. Kilku znajomym pomogłem w ten sposób, że w miejsce ogniw NiCd wstawiłem w szereg połączone 4 ogniwa LiIon drugiego sortu, stracenia mamy niewiele.
I to jest myśl :)
Mam wkrętarkę 12v.
Gdyby tylko znaleźć koszyk 6x 18650, zrobić pakiet 3s2p i można by katować ogniwa z laptopa.
Ale właśnie chodzi o to, żeby ogniwa były zgrzane, lub zlutowane. Koszyki nie zapewnią odpowiedniego kontaktu elektrycznego do takich prądów.
franio1991
Posty: 83
Rejestracja: niedziela 07 sie 2011, 22:56
Lokalizacja: Poznań

Post autor: franio1991 »

Skoro tak to niedobrze bo łatwiej naładować pojedyncze ogniwa niż pakiet.
MardoQ
Posty: 145
Rejestracja: czwartek 19 cze 2008, 17:47
Lokalizacja: Heaven

Post autor: MardoQ »

franio1991 pisze:Skoro tak to niedobrze bo łatwiej naładować pojedyncze ogniwa niż pakiet.
Docenisz jak będziesz miał słabą moc wkrętarki, albo spalisz koszyczek
Awatar użytkownika
wwd
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2010, 12:58
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: wwd »

A czy nie ktoś z forum nie posiada przypadkiem zgrzewarki do ogniw? Bo zastanawiam się czy zamiast lutować od nowa pakietu, nie lepiej byłoby po wyjęciu starych ogniw, zgrzać całość do starych blaszek. Blaszki które są w ogniwach i tak trzeba łączyć przewodem - czy takie połączenie nie będzie za słabe przy takim prądzie rozładowania?
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Ja zastosowałem łączniki z drutu miedzianego 2,5mm2 w izolacji lutowanego do ogniw. Z lutowaniem li-ion trzeba uważać - wcześniej schłodzone w lodówce, najpierw cynowane na kwasie solnym, mocna lutownica 60-100W (nie transformatorowa) i wszystko musi pójść szybko i sprawnie, żadnej babraniny, no chyba że są pożądane efekty pirotechniczne :twisted:
Te uwagi dotyczą obudowy ( - ), z plusami nie ma problemu bo "wiszą w powietrzu" i nie grzeją ogniw.
pozdrav
Awatar użytkownika
wwd
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2010, 12:58
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: wwd »

Nie wiedziałem że to taki wyczyn:) A przypadkiem nie zajmujesz się taką regeneracją? Zastanawiam się czy nie lepiej tą wymianę komuś zlecić.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Jeżeli ogniwa mają już przygrzane blaszki to można lutować do tych blaszek, natomiast jeżeli ogniwo jest gołe to moim zdaniem lepiej zgrzać, przy lutowaniu, bez wprawy, szczególnie przy biegunie ujemnym można doprowadzić do uszkodzenia.
Zgrzewarka na forum jest ;) http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=9223

Wwd, czy masz już jakieś konkretne ogniwa?
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
wwd
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2010, 12:58
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: wwd »

Nie mam jeszcze ogniw ale zawsze mogę zamówić z przesyłką na inny adres, albo dostarczyć paczką obudowę i nowe ogniwa.
Ogniwa któreś z tych:
http://allegro.pl/ogniwo-akumulator-186 ... 47212.html
http://allegro.pl/ogniwo-akumulator-186 ... 14669.html

Zdjęcia poglądowe aku:
Obrazek
Obrazek
Przepraszam że nie wyczyszczone - mam strasznie dużo innych zajęć.
Jaki byłby koszt takiej wymiany?
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

W tym pakiecie wymieniasz dwie sztuki ze zdjęcia z poprzedniej strony? Te co podałeś z linku powinny ładnie pasować do tych moli, podobny prąd rozładowania i podobna pojemność. Kup ogniwa z blaszkami i normalnie przylutuj do blaszek pakietu, połączenie będzie jak najbardziej poprawne (o ile wykonasz je dobrze, blaszki połączone na całej powierzchni styku) i nie trzeba nic zgrzewać. Jak nie znajdziesz ogniw z blaszkami to poproś gościa z tej aukcji żeby dogrzał krótkie blaszki. A cały pakiet starannie wyszoruj.
Awatar użytkownika
wwd
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2010, 12:58
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: wwd »

Panasoniki ze sklepu: http://www.bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=48110 mają praktyczne blaszki, ale są drogie.
Obrazek
Z aukcji http://allegro.pl/ogniwo-akumulator-186 ... 14669.html mają blaszki w dwie strony więc będzie gorzej polutować.
Obrazek
Awatar użytkownika
wwd
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2010, 12:58
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: wwd »

Wymieniłem. Oczywiście nie odbyło się bez niespodzianek.
Przelutowałem ogniwa do aku i na pcb napięcie 15.4V a na stykach 0.5V - wkrętarka nie drgnie a ładowarka chce ładować. Po 15 minutach dalej sprawdzam styki i wciąż 0.5V. Dobrze że miałem jeszcze jeden aku - przelutowałem ogniwa do drugiej pcb. Napięcie na pcb i stykach ok, ładowarka po 5 minutach przestała ładować - wszystko gra. Widocznie pcb z tamtego aku było uszkodzone i mimo że ogniwa były naładowane dalej by je ładowało. powinno być jakieś zabezpieczenie bo jeżeli ogniwa były naładowane to elektronika nie powinna pozwolić na ładowanie.
Takim sposobem pewnie uległy by uszkodzeniu. Ciekawy jestem tylko czy to naprawione aku nie zniszczy nowych ogniw.
Zobaczymy czy to co zaoszczędziłem - 130zł za ogniwa + lutownica itp., będzie służyć na dłuższą metę. Nowy aku kosztuje 550zł...
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

To i ja mam pytanie.
Zregenerowałem kiedyś aku w wkrętarce na NI-CD, niestety właśnie wyzionął ducha.

Chciałbym zregenerować go teraz na li-ion. Akumulator ma nominalnie 12v co rodzi problem jak dobrać ilość ogniw. Postanowiłem zwiększyć napięcie przez stworzenie pakietu 4s4p myślę że to odrobinę wyższe napięcie nie zabije mi silniczka ;).

Teraz mam pytanie - jaki prąd może mi pociągnąć taka wkrętarka - czy zabezpieczenie z BTO 9A/16A będzie wystarczające? A może nie stosować zabezpieczenia tylko wsadzić modelarski miernik napięcia na 4 ogniwa i kontrolować rozładowanie na bieżąco.

Kolejne pytanie - czy w takim układzie 4s4p - wystarczą ogniwa o prądzie rozładowania 10A? - jak dobrze rozumuję mam teoretycznie wtedy 20A prądu rozładowania.

Mam modelarską ładowarkę z balanserem więc mógłbym wyprowadzić sobie pod niego złącze.
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

Nie powinieneś mieć aby 3 szeregowo?
Po naładowaniu jedno ogniwo ma ok. 4,2V, więc dla 4 wyjdzie ok. 16,5-16,8V, a dla 3 będzie 12-12,6V.
Wydaje mi się, że 16V to może być już ciut za dużo.
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Ale nominalnie ma 3,6V co przy 4s chyba powinno działać. Też stoję przed wymianą, ogniw, ale tam jest 10 szt po 1,2V, elektroniki zero, ładowałem po prostu zgodnie z instr. 3 godziny i odłączałem.
ODPOWIEDZ