nowe cree MC-E już niebawem

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
rgblighting
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 19:25
Kontakt:

Post autor: rgblighting »

to jest nowa dioda i niestety dość droga (jak to z nowościami) i trudno tutaj zrobić duży ruch, ale dla użytkowników światełka może być cena 75PLN. Jeśli chodzi o optykę, z informacji które posiadam LEDIL już ma je gotowe (co pewnie większość z was wie), wciągu 3tyg. powinienem dostać pierwsze kilkadziesiąt szt. W miarę upływu czasu mogę precyzować terminy, niestety nie mam bezpośredniego kontaktu z producentem wiec więcej szczegółów nie znam:)
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

Oglądam rysunki diod MC-E i XR-E i obie diody mają prawie taką samą średnice tzn XR-E z aluminiowym pierścieniem i soczewka w MC-E mają po ok 7mm. Czyli MC-E powinna wejść do kolimatorów i refów od XR. Sprawdzał może ktoś jak to skupia??
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Niestety ale odległość między emiterami jest spotęgowana przez soczewkę. Moim zdaniem nie będzie za dobrze. Z praktyki wiem że w CREE trzeba idealnie ustawiać emitery szczególnie przy reflektorach SMO. Pół milimetra w wysokości ustawienia emitera względem lustra robi różnicę kosmiczną na beamie.
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

Witajcie,

dokladnie - sa to dwa "male" drobiazgi o ktorych zapomniano w tym watku wspomniec. Skupienie wiazki i dostepnosc optyki pod diode Cree MC-E.
Cztery struktury na tak malej powierzchni to dla kazdego kto siedzi w temacie bylo oczywiste od poczatku... Nie ma mozliwosci uzyskania z tej diody dobrze skupionej i przyzwoicie wygladajacej wiazki przy uzyciu standardowej wielkosci (rzedu do 30mm) soczewek/reflektorow!! Ledilowi (swiatowy lider w produkcji optyki do LEDow) przy uzyciu reflektora o typowej srednicy 22mm dalo sie ledwo zejsc do kata 20* (FWHM). Przy soczewce o tej wielkosci jest jeszcze slabiej. Dla typowej diody (z pojedyncza struktura) i tej wielkosci reflektora jak wiadomo bez problemu mozna zejsc do katow rzedu 6 stopni. Co znaczy to w praktyce? Pieknie, rowno i szeroko sporo swiatla, ale zero zasiegu LUB bardzo wyraznie widoczna golym okiem kazda ze struktur diody na oswietlanym przedmiocie/terenie.
Konkrety? Przy soczewce 20mm, kacie swiecenia +-10stopni i 350mA w kazda z 4 struktur diody MCE.... zmierzone 2300lux@1m. Przy 400lumenach swiatla jest to wartosc delikatnie mowiac slaba.

Odpowiadajac na pytanie powyzej - dioda MC-E ma identyczne z dioda XR-E jedynie wymiary zewnetrzne (przez co latwiej jest zapakowac diody fimie Cree). Soczewka na diodzie jest wieksza, srednica ma ~6.4mm i po wsadzeniu diody pod optyke do XRE wychodzi... wlasciwie nic nie wychodzi, kaszana.

Odnoszac sie do wad tak lubianych i popularnych diod mocy Seoula to calkowita prawda jest, ze sa to jedne z najgorszych diod na rynku wysokiej mocy jesli chodzi o osiaganie i utrzymywanie deklarowanych parametrow. Zarowno barwowych jak i lumenowych. Dlatego tez nie stosuje sie ich nigdzie gdzie maja pracowac tysiace a nie kilkadziesiat (max kilkaset) godzin jak w latarkach. Zmiane barwy mozna golym okiem zaobserwowac juz po 150 godzinach swiecenia w typowej pracy przy sensownym chlodzeniu (wzrost temp. barwowej o >1000K), a jako ze te zwykle jest kiepskie to w sporej czesci chinskich latarek mamy realna szanse na to juz po 50godzinach swiecenia. Po wspomnianych 20dniach pracy - w optymalnych, laboratoryjnych warunkach(!), ktorych nigdy nie uzyskamy w domu - diody Seoula robia sie chlodniejsze o grubo ponad 2000*K.

Co sie zas tyczy zaproponowanej ceny - 75zl za diode dla swiatelek.pl i 82 na allegro to sa to bardzo korzystne ceny jak za ta diode, gdyz znam dobrze rynek oraz ich ceny hurtowe. Przy obecnym kursie dolara cena ta z cala pewnoscia dlugo jeszcze nie spadnie. Niestety mam watpliwosci, byc moze nieuzasadnione, co do tego z jakiego naprawde binu sa to diody. Bin M jest ciezko osiagalny (nie jest umieszczony w specyfikacji Cree; podobnie jak diody XR-E R2) i ma zdecydowanie wyzsze ceny od standardowego binu K (odpowiednik diod z binu Q3-Q4). Miloby zatem bylo zobaczyc zdjecie etykiety z rolki, szczegolnie, ze zabraklo w aukcji informacji o barwie diody - a w chwili obecnej mozna jeszcze po tym rozroznic bin tej diody. W razie braku wyjasnien chetnie dokonam uczciwej weryfikacji sprzedawanej diody i podam jej dokladne parametry.

pozdrawiam.

edit: blednie pisalem z pamieci 4500lux, poprawny wynik to ok. 2300lux@350mA w kazda z 4struktor (tj. ok. 400lm)
Ostatnio zmieniony sobota 29 lis 2008, 17:15 przez czarny_kruk, łącznie zmieniany 2 razy.
rgblighting
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 09 paź 2008, 19:25
Kontakt:

Post autor: rgblighting »

Cree ma zawsze 2 oznaczenia, tego samego BINU, oznaczenie handlowe to jedno a oznaczenie na rolce to druga sprawa. Niestety czarny kruku, nie masz dokładnych informacji w tej sprawie, nigdy chyba nie miałeś w ręku całej rolki diod. Nie wprowadzam nikogo w błąd, wszystkie oznaczenia podawane na stronie są wypisane świadomie i zgodnie z rzeczywistością:), jedyny błąd jaki popełniłem to na końcu oznaczenia powinno być 00001 a jest 0001, dla chętnych mogę podesłać zdjęcie etykiety z rolki na @.

Do tego że ktoś poddaje w wątpliwość to że posiadam najwyższy bin jestem przyzwyczajony:) taka sama sytuacja była z R2 kiedy je sprzedawałem po 25pln. Wtedy co prawda pod innym nickiem agmarpa ale to nie ma znaczenia.

oznaczenie handlowe to: MCE4WT-A2-0000-000M02 (selekcja WC,WD,WF,WG).
Podane Przez Ciebie - czarny kruku oznaczenie jest selekcją składającą się z WA,WB,WC,WE,WF,WK,WM,WN. a poprawne oznaczenie biu M z barwą WC może jeszcze być z końcówką: M01, M03, M05, M07, M10 (z M02 włącznie). Teoria z rozróżnieniem binu diody po barwie jest błędna, np. w oznaczeniu M01 kryją się wszystkie regiony binu M (z zakresu diod zimnych).
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

rgblighting, masz oczywiscie racje co do oznaczen w Cree. Jest to "oczywista oczywistosc". Nie wiem o czym myslalem piszac w poprzednim poscie o bledzie w podanym przez Ciebie oznaczeniu.
Tak jak pisalem - zaproponowana przez Ciebie cena jest atrakcyjna, wiec tym bardziej zachecam do zakupu skoro jest to Mbin :-)
witek0987
Posty: 16
Rejestracja: sobota 15 mar 2008, 09:33

Post autor: witek0987 »

Wydawało mi się, że mam jasność w oznaczeniach diod ale teraz po przeczytaniu tego co napisaliście ciemność widzę.
Jak Wy się w tym znajdujecie?
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

witek0987 pisze:Wydawało mi się, że mam jasność w oznaczeniach diod ale teraz po przeczytaniu tego co napisaliście ciemność widzę.
Jak Wy się w tym znajdujecie?
Zorientowac sie mozna dzieki dokumentacji "binning & labeling" udostepnianej przez Cree. Oznaczenia handlowe sa nieco inne niz te z ktorymi masz doczynienia na codzien, gdyz dotycza tzw. kitow - w skrocie piszac "im interesuja Cie bardziej dokladne parametry diody" tym musisz zaplacic wiecej. Skutkiem tego jest np. w czesci aukcji na allegro jest zapis "dioda nieselekcjonowana pod wzgledem barwy". Otrzymujesz wtedy gwarancje jedynie na okreslana jasnosc a nie na dokladna barwe.
W zaleznosci od producenta diod typowe doplaty dotycza:
- konkretnej jasnosci lub przedzialu jasnosci, w ktorych znajda sie diody
- konkretnej barwy
- pradu przewodzenia (co odpowiada wydajnosci).
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

rgblighting, dzieki za fotki. Rocket medium i CRS medium wygladaja zupelnie sensownie biorac pod uwage, ze nie sa to dedykowane soczewki, niestety wyszly zapewne katy pokroju 30stopni. Ja przymierzalem MCE-E do nieco wezszych soczewek i efekty byly bardzo slabe-podobne jak u Ciebie. Fotka pogladowa od Carclo. Soczewki 20mm do XRE. Soczewki opisane jako medium daja skupienie 27,5 i 29stopni.
Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Dzięki bardzo za zdjątka :mrgreen:
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

Dzięki, wielkie :mrgreen: .

Czyli na rower by wybrał coś szerokiego, nawet z kolimatorów od XR-E :grin:.
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

Steff.k pisze:Dzięki, wielkie :mrgreen: .

Czyli na rower by wybrał coś szerokiego, nawet z kolimatorów od XR-E :grin:.
wszystko zalezy od indywidualnych preferencji. z rownym, szerokim beamem nie bedzie problemu, jednak na rower za optymalny uchodzi kat okolo 15stopni (FWHM).
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

Wiem wiem, ja preferuje szersze kąty - MTB. EOT
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

Firma Ledil dodala wlasnie beamy do kilku swoich datasheetow soczewek do diod MC-E.
Wiemy zatem co mozna maksymalnie wyciagnac z tej diody.

Uzyskane katy swiecenia z okraglej soczewki fi 35mm to +-8*, +-11* i +-18*. Link: Ledil Eva
Wysoka, okragla soczewka fi 30mm kat +-7.8*. Link: Ledil RBG-X
Reflektor okragly fi 22mm katy +-10*, +-19* i-24*. Link: Ledil Boom MC-E

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ