FandyFire X2 Cree XM-L U2 - mini recenzja

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
kokos
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 22:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kokos »

Witam to znowu ja, ze swoją solarstorm X3 z radiatorami. Po rozkręceniu ( jak obiecałem, niestety trochę to zajęło )

https://lh4.googleusercontent.com/-NA68 ... G_0849.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/-_qfy ... G_0850.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-RDZD ... G_0851.JPG

Proszę o odpowiedź czy trafiłem dobrą, czy nie ?
lampka zakupiona na mhunt.pl

Myślę o dodaniu dwóch zaślepek miedzianych 14 lub 16 mm ( nie wiem które wejdą ) po bokach i napakowaniu tam kleju, lub pasty termo przewodzącej; aby odprowadzić ciepło z tej srebrnej aluminiowej płytki na obudowę. Dobry pomysł ?
Screal 250 lm + Scream 750 lm + SolarStorm x3
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Wersja taka sama jak inne - pod ledami dziury więc wiele A w leda nie pójdzie :)
ILPT
Awatar użytkownika
Sid Gotama
Posty: 148
Rejestracja: sobota 05 gru 2009, 15:22
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: Sid Gotama »

Ja w mojej chcę wbić od 10mm walec z miedzi lub alu. w zależności jaki materiał znajdę.
Ale po testach na sucho i tak nie wygląda to za dobrze, jeżeli będziemy jeździć szybko to ok. lampa powinna dać radę się ochłodzić.
Włączyłem bez żadnego nadmuchu lampę (bez przeróbek) by sprawadzić ile wytrzyma na sześciu 18659.
Niestety po pół godziny wyłączyłem bo była bardzo gorąca, nadmuch z małego wentylatorka na USB rozwiązał problem, więc stąd podejrzewam że w ruchu powinno być dobrze (piszę o lampie bez żadnych przeróbek)

Ja prace wstrzymałem do momentu rozwiązania problemu dziur.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Jeśli masz dziury pod ledami to jesteś odważny.

W mojej krzycho robił tulejki z alu i przy 1,4A w leda (tak wyszło fabrycznie) lampka po chwili jest gorąca. Przy testowych 3A w leda, mimo nadmuchu z wentylatora 8 cm, całość była bardzo mocno nagrzana.
ILPT
kokos
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 22:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kokos »

Zmierzyłem miernikiem wartości na kablach przy sterowniku.
To się dzieli na ilość diod, czyli 3 ? ( zielony jestem z elektroniki ) :?:
1 stopień 0.69V 1.3A
2 stopień 1.92V 4A
3 stopień 3.11V 6.6A :o
Screal 250 lm + Scream 750 lm + SolarStorm x3
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
kokos pisze:Zmierzyłem miernikiem wartości na kablach przy sterowniku.
To się dzieli na ilość diod, czyli 3 ? ( zielony jestem z elektroniki ) :?:
1 stopień 0.69V 1.3A
2 stopień 1.92V 4A
3 stopień 3.11V 6.6A :o
Czy Ty przypadkiem nie zrobiłeś zwarcia amperomierzem?

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Pyra, masz rację. On zmierzył prąd zwarcia a nie idący w ledy. Dobrze że nie upalił sterownika.
ILPT
kokos
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 22:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kokos »

Czy Ty przypadkiem nie zrobiłeś zwarcia amperomierzem?

Pozdrawiam
haha bardzo możliwe
Dobrze, że dalej działa :D

z moimi umiejętnościami, to chyba dam sobie spokój z przerabianiem czegokolwiek, puki coś nie padnie.
Screal 250 lm + Scream 750 lm + SolarStorm x3
Awatar użytkownika
Sid Gotama
Posty: 148
Rejestracja: sobota 05 gru 2009, 15:22
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: Sid Gotama »

skaktus pisze:Jeśli masz dziury pod ledami to jesteś odważny.

W mojej krzycho robił tulejki z alu i przy 1,4A w leda (tak wyszło fabrycznie) lampka po chwili jest gorąca. Przy testowych 3A w leda, mimo nadmuchu z wentylatora 8 cm, całość była bardzo mocno nagrzana.
Właśnie dlatego wstrzymałem pracę do momentu dorobienia tulejek czy jak to sam nazwałem walców :razz:

W czasie testów w domu lampa robi się mocno ciepła, nie wiem jak szybko to się dzieje ale po 15 min. już taka jest.
Na rowerze jechałem ok. godziny na pełnej mocy latarki i co jakiś czas sprawdzałem jej temperaturę dłonią. Nie stwierdziłem wówczas aż tak dużej temperatury.
Ale trzeba też wziąć pod uwagę że:
- mam zamontowany daszek z aluminium (4,5cm z 7,5cm) który też odprowadza co nieco ciepła.
- jeżdżę ulicą a że powrót to częściej z góry niż pod górę (Beskid niski) to i szybkość większa czyli lepsze chłodzenie.
- moje przejażdżki trwają ok.4-6 godzin więc dokładność mojego pomiaru dłonią może być lekko dyskusyjna.

Oczywiście zdaję sobie sprawę że "dzięki" dziurze dużo ciepła zostaje pod diodą, dlatego jak napisałem prace wstrzymałem.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Jeżeli faktycznie masz dziurę pod ledem to ja bym lampki w ogóle nie używał. O ile lampa nagrzewa się prawidłowo (powiedzmy) nie znaczy to, że przy szybkiej jeździe ciepło jest należycie odprowadzane na obudowę. Moja wersja bez poprawek w trakcie jazdy w trymie max była ciepła. Jedynie w zimie, przy niskich temperaturach w trybie max, lampka jest zimna.
ILPT
Awatar użytkownika
Sid Gotama
Posty: 148
Rejestracja: sobota 05 gru 2009, 15:22
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: Sid Gotama »

Takie szybkie pytanie, będę "korkował" te dziury.
Mam aluminium z którego powinno się udać coś wytoczyć ale być może uda mi się załatwić miedź.

Jaki materiał będzie lepszy, miedz ma co prawda lepsze parametry ale czy w tym wypadku "korki" da to jakąś korzyść zastosowanie miedzi?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Poprawa będzie niewielka, szału to nie zrobi. Lepiej dobrze wyrównana powierzchnia styku + mcpcb z bezpośrednim padem i najelepiej z miedzi - wtedy efekt będzie bdb.
ILPT
yarex
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2014, 09:47
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Post autor: yarex »

Ja wczoraj kupiłem solarstorma x2 i x3 od autoryzowanego dystrybutora, i tak na szybko:
prąd i waty jakie idą z akupaka
dla X2
0,38 3,002
0,92 7,268
1,78 14,062

dla X3
0,59 4,661
1,7 13,43
2,8 22,12

nie wiem jak ze sprawnością przetwornic/sterowników w latarkach, ale do 20 i 30W trochę brakuje. :)
x2 do 40 stopni potrzebuje 5 min, x3 nicałych 3min - obie nagrzewają się równomiernie. Po testach w terenie jedna będzie zwracana, więc drugą będę mógł rozkręcić. :)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

X2 i 5 min do 40 st?Masakra,u mnie jest to mniej niż minuta.
ILPT
yarex
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2014, 09:47
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Post autor: yarex »

Zrobiłem dokładniejszy pomiar i dla X2 z wyjściowych 22st po 3min było równe 40st, a po 5min 48st, X3 do 40st potrzebowała 2m40s po 5min było również 48st.

Chciałem tę x2 rozkręcić przed zwrotem dla potomnych forumowiczów, ale boje się że śrubki się zjadą i będzie amba ze zwrotem.

Zostawiam x3, bo jednak daje więcej światła w wersji fabrycznej (w x2 też go nie brakowało, ale lepiej mieć zapas), bardziej też świeci na boki - pozostanie dorobić daszek odcinający, modyfikował termicznie jej raczej nie będę, bo mam na nią 24mc gw, więc jak padnie to do sprzedawcy. :-)

Sprawdzę jeszcze pojemność akupaków i dam znać co i jak.

[ Dodano: 26 Październik 2014, 17:05 ]
Akupaki sprawdzone i przy odcięciu dla napięcia 6V Imax B6 pokazał 3456 i 3533 mAh, jest dobrze, jak by dało zjechać do 4.6V (przy tylu odcina zabezpieczenie z akupaka) to by było więcej. Na akupaku pod data pisza 3.6 więc chodzi pewnie o 3.6Ah. :D

Kolejne co jeszcze zauważyłem na wielki + w X2 to sterownik, on przy 5.3V z paka zaczyna redukować pobierany prąd, napięcie dalej maleje ale już minimalnie, lampka za to świeci coraz słabiej ale świeci i świeci - nie chciało mi się czekać kiedy zejdzie do 4.6 i odłączenie nastąpi po stronie elektroniki w akupaku.

W X3 natomiast wraz ze spadkiem napięcia rośnie prąd, więc tu nam lampka zgaśnie sama (wyłączy ją zabezpieczenie z akupaka) - ciekawe co za kretyn wymyślił takie coś w lampce rowerowej, która z założenia projektowana była na leśne ścieżki - z jasności świecenia brałem X3, ale teraz to już sam nie wiem.

[ Dodano: 30 Październik 2014, 12:24 ]
Witam

Ktoś już modował taki sterownik w X2 jak ten w mojej lampce Obrazek celem poniesienia prądu jaki idzie w diody?
Tak apropos, to sterownik inny niż we wszystkich jakie do tej pory widziałem - szukałem po oznaczeniu na PCB, ale nic nie znalazłem.

Dziś kupiłem w lidlu zestaw narzędzi precyzyjnych (polecam) i udało się bez śladu ingerencji odkręcić śrubki.

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ