Żarówki LED dla domu.

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Osobiście nie spotkałem jeszcze żadnej żarówki diodowej, która by miała sensowną powierzchnie oddawania ciepła i mogła długo i bezawaryjnie pracować. Zawsze jest jakieś ale. Stosowane radiatory są tylko po to aby żarówka nie zdechła po 1 godzinie pracy a nieco później. W domu mam wymienione 99% oświetlenia na ledy - zostały tylko dwie żarówki "normalne" w przedpokoju tam gdzie świecą się tylko chwilę w ciągu dnia. Wszystkie żarówki są mojej produkcji bo każde co kupiłem było kiepskie.
ILPT
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

A światła Osram czy Philips z gwarancją i lifetime 25-40 tyś godzin? A Cree dające 10 lat gwarancji na coś takiego mające prawie 10W:

Obrazek

Według Cree XM-L idealnie chłodzona (55 stopni) osiągnie >300 000 godzin (!!!), a w przy pracy w 85 stopniach >150 000 godzin. Nie mogę znaleźć tego Datasheet, ale przy 120 stopniach (a więc dość mocne przegrzanie) do spadku jasności L80 wciąż jest 30 000h...

IMO nie ma żadnego sensu walczyć paranoicznie o zapewnienie idealnego chłodzenia, bo nawet przy lekkim przegrzaniu sama dioda pewnie przeżyje układ ją zasilający. Nie mówiąc już, że za te kilka lat będą lepsze diody, bardziej wydajne i mniej grzejące się, z lepszym oddaniem kolorów. I gdzie tu jest sens w budowaniu żarówki której diody przy normalnym użytkowaniu wytrzymają kilkadziesiąt lat :mrgreen: dla mnie to sztuka dla sztuki, ewentualnie dla frajdy majsterkowania. W latarkach ma to sens, bo tam idzie o procenty spadku wydajności.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Trochę OT ale gdzie można kupić coś takiego jak na powyższym foto ? to zdaje się referencyjny produkt Cree nie ?
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Kupić można pod adresem. Nawet cena nie z kosmosu.

http://www.homedepot.com/b/Cree/N-5yc1vZbol
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

W biedronce :mrgreen: od 27.01 będzie takie coś
http://www.lidl.gazetkapromocyjna.com.p ... 2014-02-02
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Szkoda że nie można kupić tam tych pojedynczych . Kupiłbym 1-2szt do potestowania.

Patrząc na jakość wykonania i zastosowane diody xt-e to chyba jedna z najciekawszych żarówek;
http://www.designingwithleds.com/cree-6 ... tear-down/
elektroda.pl
mkorbel
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 18:18
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: mkorbel »

Mam kupione takie żarówki CREE, niestety mają one jedną wadę są TYLKO na 110V :(
W środku jest przetwornicka, która robi ze 110V około 230V i pracuje z różnymi ściemniaczami.
Po podłączeniu do 230V uszkodzeniu ulega pierwsza część przetwornicy,
ale możemy połączyć takie żarówki szeregowo do 230V i wtedy działąją :)
Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

mkorbel to wszystko tłumaczy dlaczego nie ma tego w EU , a jakoś specjalnie się tym ani na stronie ani w nocie katalogowej nie chwalą.

Szeregowo :mrgreen: albo można by obejść przetwornicę ...
elektroda.pl
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

W biedronce :mrgreen: od 27.01 będzie takie coś
tja...

"LED - technologia SMD 2835"

czyli prawie 10W-owy prysznic <wysmiewacz>
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Co z tego że prysznic ? Nawet i lepiej. W każdego leda dadzą 50% max prądu, osiągając dużą wydajność przy niewielkim grzaniu.

Ja napiszę jeszcze takie jeden bajer - ostatnio męczyłem 2 żarówki Osrama. Jedna na ledach Cree, druga na 5630. W obu zdechło zasilanie. W obu również je "symulowałem" zasilaczem laboratoryjnym i chłodzenie w nich jest na styk, pod warunkiem że żarówka jest na zewnątrz. Po wpakowaniu w żyrandol całość powoli zielenieje od temperatury.
ILPT
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

No cóż... gdyby nowych ludzie nie kupowali, to producenci splajtują :mrgreen:
mkorbel
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 18:18
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: mkorbel »

Zastosowałem się do instrukcji - 200F przez 20 minut, a mnie wystarczyło gotowanie szklanej bańki i kawałka radiatora przez minutę i żarówka rozłożona bez uszkodzeń :)
Poprzednio musiałem stłuc bańkę, żeby dobrać się do środka, po tym jak sprawdziłem, że na 230V działa krócej niż minuta.
Teraz spokojnie sprawdzę czy można w prosty sposób przerobić na 230V - według opisu pełna moc występuje przy podaniu 220V na diody, a podczas ściemniania napięcie jest zmniejszane, a poniżej 207V jest koniec świecenia.
Do budowy użytych jest 10 LEDs (z czterema strukturami) połączonych szeregowo i dwa takie zestawy są łączone równolegle.
Pozdrawiam,
Michał
fotofather
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 13 paź 2013, 18:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: fotofather »

pegasus_sis pisze:
W biedronce :mrgreen: od 27.01 będzie takie coś
tja...

"LED - technologia SMD 2835"

czyli prawie 10W-owy prysznic <wysmiewacz>
A ja toto kupiłem. Świeci naprawdę mocno jak na rzekomy odpowiednik żarówki 60W. Myślę , że te 850 lumenów to bardziej 75 Wat. Natomiast z barwą światła "biała ciepła" to bym polemizował- bliżej tu do zimnego. Kupiłem do łazienki gdzie się często światło zapala na krótko i gasi, więc mam nadzieję że się ledy nie usmażą. A Liczba cykli pracy i czas reakcji jest o wiele lepszy niż w przypadku świetlówek energooszczędnych. Reasumując, uważam że warto spróbować :)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Jakieś pomiary, fotki wnętrza ?
ILPT
fotofather
Posty: 17
Rejestracja: niedziela 13 paź 2013, 18:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: fotofather »

Ja się nie podejmuję, może ktoś bardziej doświadczony :mrgreen:
ODPOWIEDZ