Niedroga czołówka dla wędkarza

Oświetlenie montowane na głowie
Defcio
Posty: 308
Rejestracja: wtorek 25 maja 2010, 22:36
Lokalizacja: Piła/Nowy tomyśl

Post autor: Defcio »

FreeMagenta pisze:No więc i eksplozja w przypadku zapłonu takiej mieszanki za wielka nie będzie.
Ja właśnie tego się boję ponieważ wybuch wodoru jest bardzo szybki , to suchy strzał i obudowa ogniwa służy jako granat nic nie zdąży uciec przez zawór . Natomiast przy Li-Ion zapłon jest stosunkowo powolny a dodatkowo zawór ma znacznie większą drożność.
Ale co tu pisać , Ni-Mh generuje jako ogniwo znacznie mniej mocy, to podczas zwarcia generuje bardzo małe ilości temperatury, trudno o iskrę , chyba że w przypadku wielu ogniw w szeregu jak w mojej przenośnej radiostacji CB. Już 3 razy miałem zwarcie wewnętrzne przez przetarte przewody wewnątrz radia i za każdym razem ogniwa zostały uszkodzone, koszulka z nadrukiem zdeformowana a sprężynki dociskające ogniwa zostały wygrzane i też zdeformowały się. Jednak nigdy nie doszło do wybuchu.
Ciekawe czy takich 10 sztuk ogniw eneloop zwartych niską rezystancją wybuchły by. Kiedyś zwarłem przypadkowo 6 ogniw no-name ale przyzwoitej jakości i dwa z nich natychmiast zostały zniszczone poprzez przepalanie się połączeń wewnątrz ogniwa. Zeto detonacji , bardzo mało temperatury.
Ale modelarzom RC przy bardzo dużych pojemnościach w stosunku do wielkości celi zdarzały się wybuchy.

Dzięki za filmy, śpię dużo spokojniej :).
Ni-Cd Man.
luzik
Posty: 279
Rejestracja: wtorek 15 paź 2013, 20:32
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: luzik »

Fajnie, że i ja się dowiedziałem o wybuchach i nie wybuchach tylko jak te wszystkie wywody mają się do tematu i co założyć na czerp żeby łba nie urwało ?
FreeMagenta
Posty: 402
Rejestracja: środa 14 wrz 2011, 02:06
Lokalizacja: Bulanda

Post autor: FreeMagenta »

luzik pisze:(...)jak te wszystkie wywody mają się do tematu
1. Temat dotyczy wyboru czołówki.

2. Czołówkę nosi się (z założenia) na czole

3. Wszelkie wybuchy, samozapłony, wycieki i podobne wydarzenia w okolicach głowy są potencjalnie śmiertelne albo grożące kalectwem.

4. Doradzając w temacie nie chciałbym mieć na sumieniu wypadku autora/czytających.

Reasumując, wątek bezpieczeństwa ogniw jest ważną częścią BHP użytkowania czołówki.

Mam nadzieję, że to wystarczająca odpowiedź na pytanie.
luzik pisze: i co założyć na czerp żeby łba nie urwało ?
Najlepiej samą latarkę, z bateriami w paczce oddalonej od głowy (np. na ramieniu). Jeśli jest to zbyt niewygodne, to baterie NiMH ew. IMR z tyłu głowy.

Oczywiście można nałożyć standardowe LiCo nad oczami i przez całe życie nie mieć z tym najmniejszych problemów - ale lepiej nie kusić losu.
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

Nom, i nie pij czasem herbaty, bo się jeszcze utopisz...
luzik
Posty: 279
Rejestracja: wtorek 15 paź 2013, 20:32
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: luzik »

Czyli rozumiem, że wszyscy użytkownicy czołówek to potencjalni samobójcy! Dziwię się więc, że po pierwsze administracja pozwala na handel w sklepiku materiałami pirotechnicznymi, modyfikujący światełka nic nie piszą o tym zagrożeniu a samo forum propaguje niebezpieczne zabawki?
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Panowie, ile nie wywołanych celowo eksplozji akumulatorków widzieliście?
Ile z nich miało miejsce w latarkach czołowych?
Ile z nich miało miejsce w latarkach, które akurat ktoś miał na głowie?
W końcu, ile z tych eksplozji dokonało groźnych obrażeń ciała?

Chyba trochę za bardzo dramatyzujecie.
FreeMagenta
Posty: 402
Rejestracja: środa 14 wrz 2011, 02:06
Lokalizacja: Bulanda

Post autor: FreeMagenta »

@luzik.
Administracja zakłada zapewne, że użytkownicy forum mają wyobraźnię i rozum... o właściwościach "pirotechnicznych" akumulatorów litowych kilka tematów powstało. Aczkolwiek możesz zapytać samą zainteresowaną administrację.
Zwróciłem uwagę na pewien aspekt bezpieczeństwa, istotny moim zdaniem w przypadku czołówek - jeśli zaś ktoś "wie lepiej" - cóż, jego sprawa.

@Pietros
1. Dwie z własnego doświadczenia, multum na YouTube :)
Ultrafire z przetartym przewodem od zabezpieczenia i AW przekłute przez obudowę lampki z zadziorem. Oba wydarzenia z ogniem i dymem.
@2. Zero . Nie noszę na czole litowych
@3 j/w.
@4. j/w. Aczkolwiek jeśli już akumulator wyleje się albo zapali będąc usadowiony na czole, to "groźne obrażenia" są raczej zapewnione... efekty płomienia prosto w oko albo lejącego się wodorotlenku potasu raczej łatwo sobie wyobrazić.

Aha, nie znam też nikogo, kto spowodował wypadek po pijanemu, czy to znaczy że mogę wsiąść za kółko po półlitrze?...
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

FreeMagenta pisze:Aczkolwiek jeśli już akumulator wyleje się albo zapali będąc usadowiony na czole, to "groźne obrażenia" są raczej zapewnione... efekty płomienia prosto w oko albo lejącego się wodorotlenku potasu raczej łatwo sobie wyobrazić.
Należy pamiętać, że nie nosimy "gołego" ogniwa wprost na czole, tylko zamknięte jest najczęściej w dosyć solidnej aluminiowej obudowie latarki.
FreeMagenta pisze:Aha, nie znam też nikogo, kto spowodował wypadek po pijanemu, czy to znaczy że mogę wsiąść za kółko po półlitrze?...
Raczej ująłbym to w ten sposób, że znając osoby które miały wypadek samochodowy, nie należy rezygnować z jeżdżenia samochodem.
Jeżdżenie pod wpływem porównałbym do raczej celowego uszkodzenia ogniwa w celu wywołania eksplozji lub zapalenia.
luzik
Posty: 279
Rejestracja: wtorek 15 paź 2013, 20:32
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: luzik »

A wędkarz chciał tylko kupić niedrogą czołówkę dla siebie...
Zastanawiam się jeszcze nad jednym. Jak mam używać swojego smartfona z baterią Lijon.Nie nosić w kieszeni, nie rozmawiać? Bo jak przyłożę do ucha i będę za długo gadał i wybuchnie to co wtedy? :roll:
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

FreeMagenta, powiedziałeś raz o niebezpieczeństwie, powiedziałeś drugi raz.
Ale za trzecim staje się to nudne.
luzik
Posty: 279
Rejestracja: wtorek 15 paź 2013, 20:32
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: luzik »

Mam wrażenie że gość ma obsesję na tym punkcie. Moje posty poszły w kosz jako nie merytoryczne. Ciekawe co bicie piany w kółko na temat "terrorystycznych" ogniw wnosi do tematu???
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

luzik, ty już też odpuść.
luzik
Posty: 279
Rejestracja: wtorek 15 paź 2013, 20:32
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: luzik »

Ale co mam odpuścić skoro jedni biją pianę w kółko i jest ok a jak ja o coś spytam czy odniosę się do pewnych kwestii lub zasugeruję coś co sam używam to jestem be.Bez przesady! W porządku! Dowiedzieliśmy się wszyscy (tzn. ci którzy nie wiedzieli) jak niebezpieczne są ogniwa w pewnych sytuacjach i super! Ale dalej to już każdy sam decyduje czy chce ich używać i w jaki sposób. Ja przedstawiłem swoją propozycję inny swoją a z tematu o czołówce dla wędkarza zrobił się temat BHP użytkowania ogniw

Może warto by przykleić taki temat na stałe gdzieś żeby ludziska wiedzieli co i jak bo przecież na to forum wchodzą i szukają porad nie tylko specjaliści a zwykli ludzie.
Ile postów "trzymających" temat tutaj jest a czepiacie się moich... Zanim znowu zaczniecie wybrzydzać na mój temat spróbujcie w ten sposób spojrzeć na temat. Ja tu się zarejestrowałem bo miałem taką potrzebę a nie po to żeby siać zamęt. Ale krew mnie zalewa jak są równi i równiejsi a temat rozjeżdża się w zupełnie innym kierunku niż miał to na myśli ktoś kto go zakładał :-|
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Ja też jestem za tematem przyklejonym o tematyce BHP w punktach najlepiej. Na takiej zasadzie jak np regulamin sklepiku
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
FreeMagenta
Posty: 402
Rejestracja: środa 14 wrz 2011, 02:06
Lokalizacja: Bulanda

Post autor: FreeMagenta »

@pietros: "zazwyczaj dość szczelnej" - abstrahując od faktu że aluminium i KOH to mocno reagujące połączenie - "zazwyczaj" to słowo klucz.
Twoje porównanie poniżej jest zaś zbyt ogólnikowe. Tak jak

@fotorondo: Powiedziałem, podjęta została polemika, w której wziąłem udział Gdyby nie osoby które za wszelką cenę starają się udowodnić, że to one mają jedyną słuszną rację a każdy kto myśli inaczej musi być zmieszany z błotem - skończyłoby się na jednym, pierwszym poście z mojej strony.

@luzik - j/w. Przy okazji, smartfonom zdarza się wybuchnąć i zabić użytkownika, szczególnie jeśli np. ktoś rozmawia w trakcie ładowania, więc warto podejmować pewne środki bezpieczeństwa (tzn - nie rozmawiać przy włączonej ładowarce, choć to może być wygodniejsze niż odłączanie by porozmawiać)
Przy okazji, zastanów się nad formą swoich wypowiedzi, ponieważ zatrąca już ona o tzw. trollowanie.
Tak więc już Cię nie karmię.

PS. Jestem jak najbardziej za tematem o BHP przyklejonym.

Żeby podsumować opinię i nie kontynuować tej jakże pasjonującej dyskusji:

- Istnieje szansa na wybuch baterii podczas użytkowania - nie jest ona zbyt duża, ale istnieje
- W związku z powyższym nie ryzykowałbym noszenia ogniw o zbyt niebezpiecznej chemii na głowie - w szczególności na czole
- sugeruję potencjalnemu użytkownikowi, żeby się nad tym aspektem czołówki zastanowił

Rozumiem i akceptuję to, że są tacy którzy się z moją opinią nie zgadzają. Oczy mamy jednakże tylko jedne i nie do wymiany - lepiej dmuchać na zimne.
Ale to moja opinia, jeśli ktoś chce ryzykować - jego wybór.

EOT z mojej strony.
ODPOWIEDZ