Dysk SSD czy HDD do starszego laptopa ? Co polecacie ?

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Jakie dyski polecicie? Moje wymagania to 120/128 GB + minimum 5 lat gwarancji. Na razie wpadł mi w oko OCZ 128 GB SSD Vertex 4 na NAND Indilinx Everest 2.

Edit: jest jeszcze Crucial 2.5'' SSD M4 128GB
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Ja bym chyba się kierował w strone SAMSUNGA 830 lub 840...
OCZ jakoś się boję po wcześniejszych problemach z firmware. Zawsze potem zostajesz z dyskiem i problemem i w zależności gdzie kupiłeś tak masz realizowaną gwarancję.
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

tak ale Samsung kosztuje 130 zł więcej...
Fon
Posty: 76
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 18:15
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Fon »

tak ale Samsung kosztuje 130 zł więcej...
W Proline cenna mniejsza od OCZ z resztą sam sprawdź Proline
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Gwarancja 34 miesiące odpada.
Tylko wersja PRO ma 5 lat a ta sporo kosztuje.
Awatar użytkownika
bandit
Posty: 638
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 10:47
Lokalizacja: Tychy

Post autor: bandit »

Mam ssd 840 256 GB w wersji pro i zdecydowanie polecam. Chociaż to do stacjonarnego, ale myślę, że jakość będzie taka sama. Bardzo szybki i 5 letnia gwarancja. Jak dla mnie to najlepszy dysk jaki miałem.
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

Wiem, że żywotność SSD to temat rzeka, ale obserwuję sobie Kingstona V300 120GB, którego żywotność jest oceniana przez producenta na 64TB danych, które można przez ten dysk "przepuścić" w zapisie. Niby dużo, ale z drugiej strony na dysku podczas szperania w necie jest bez przerwy coś zapisywane, co w ciągu całego dnia może dać sporą ilość danych. Co o tym myślicie?
Pozdrawiam
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Tomeqp pisze:/.../żywotność jest oceniana przez producenta na 64TB danych, które można przez ten dysk "przepuścić" w zapisie. Niby dużo, ale z drugiej strony na dysku podczas szperania w necie jest bez przerwy coś zapisywane, co w ciągu całego dnia może dać sporą ilość danych. Co o tym myślicie?
policz... Jakie masz łącze? 1mbps, 10mbps? Załóżmy, że to szybsze.
10mbps to w porywach 1MB/s danych. Nawet gdybyś nie wyłączał komputera i zapisywał cały strumień non stop i zaraz kasował (kasował, bo zapełniłbyś cały dysk po trochę więcej niż dobie), to "przepuszczenie" 64TB zajęłoby Ci ponad 2 lata.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
mick1
Posty: 157
Rejestracja: wtorek 04 sty 2011, 21:40
Lokalizacja: Luboń

Post autor: mick1 »

Ogromny topik na innym forum (mam nadzieję, że nie łamię regulaminu):
http://www.xtremesystems.org/forums/sho ... nm-Vs-34nm

Widać prawdziwe życie dysków SSD :)
wikiman
Posty: 47
Rejestracja: środa 11 sie 2010, 15:09
Lokalizacja: Wawa

Post autor: wikiman »

ptja pisze:
Tomeqp pisze:/.../żywotność jest oceniana przez producenta na 64TB danych, które można przez ten dysk "przepuścić" w zapisie. Niby dużo, ale z drugiej strony na dysku podczas szperania w necie jest bez przerwy coś zapisywane, co w ciągu całego dnia może dać sporą ilość danych. Co o tym myślicie?
policz... Jakie masz łącze? 1mbps, 10mbps? Załóżmy, że to szybsze.
10mbps to w porywach 1MB/s danych. Nawet gdybyś nie wyłączał komputera i zapisywał cały strumień non stop i zaraz kasował (kasował, bo zapełniłbyś cały dysk po trochę więcej niż dobie), to "przepuszczenie" 64TB zajęłoby Ci ponad 2 lata.
oj ptja... zupełnie nie w tym rzecz. Tomeqp znalazł dobre info. Tu nie chodzi o dane ściągane z sieci tylko dane nieustannie mielone przez system. Konstrukcja windowsów jest taka, że w trakcie pracy, nawet w tzw. "spoczynku", procesy systemowe nieustannie odczytują i zapisują masę informacji (niewielkich, ale masę). Gdy partycją systemową jest SSD żywotność dysku staje się sprawą kluczową. Te mielone dane nie zmniejszają pojemności dysku tylko jego żywotność właśnie. Nie mam teraz dostępu do swojego SSD, ale pamiętam że jak przyglądałem się temu parametrowi to wychodziło kilka do kilkunastu GB zapisanych danych dziennie (!) i to przy niewielkim użytkowaniu sprzętu. W benchmarkach dysków można tą liczbę znaleźć pod nazwą: Total host writes.
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Dla tego warto mieć odpowiedni zapas ramu przy dysku ssd.
mick1
Posty: 157
Rejestracja: wtorek 04 sty 2011, 21:40
Lokalizacja: Luboń

Post autor: mick1 »

Proponuję uruchomić jakikolwiek program do odczytu S.M.A.R.T. i sprawdzenie, ile danych zostało zapisanych na dysku (a potem szybki rachunek sumienia - jak długo ten dysk mam). W większości przypadków, okaże się, że te kilkadziesiąt TB, to zapas na długi czas.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Witajcie.

Dziś odczytałem dane z swojego dysku, czy nie sądzicie że parametr nr 1 nie jest jakiś za wysoki ?

Obrazek
ILPT
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Już czytałem ;)

Z tego co widzę mam relokowane 2 sektory. Na forum elektrody orzekli że dysk tylko do wymiany...

Zastanawiam się co robić...
ILPT
ODPOWIEDZ