O zgrzewarkach...

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Zwory magnetyczne wyjęte?
Napięcie dość niskie, ale od bidy starczy.
Jest też wyjście z tej sytuacji, odzierasz kabel z izolacji, wkładasz do termokurcza, termokurcza zabezpieczasz nietopliwą taśmą(np. kaptonowa) i dzięki temu wytworzony kabel dopasowuje się do okna.
Miernik cęgowy można kupić za 30zł z wysyłka na allegro.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Zwory wyjęte
Pomysł z obdarciem kabla OK w ile zwoi się wstrzelić?
Można coś pogrubić kabel wtedy dźwignie się prąd (?)

Teraz mam jeden czy dwa? Jak to liczyć?
Z tyłu są dwa a z przodu widać jeden :D

Miernik zamówiony w piątek... :)

Lepiej kupić taśmę kaptonową i bawić się w obdzieranie?
Czy kupić mniejszy kabel?
A może dać kabel 70mm?
Będzie taka sama ilość jak teraz, ale prąd mi się zwiększy.

Cenowo wyjdzie mi na to samo, dostępność towaru od ręki w obu przypadkach.


Przepraszam, ale baaaardzo spodobał mi się ten sprzęt strasznie mi go brakowało w warsztacie.
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Może na razie nie obdzieraj tego biednego kabla. Zamontuj porządne elektrody i sprawdź jak zgrzewa to co chcesz zgrzewać. Jak nie masz jeszcze sterowania to zgrzew rób np włącznikiem w przedłużaczu w zasilaniu. Jak będzie bida to będzie trzeba napięcie zwiększyć. Choć u mnie jest 2,6V a jest wszystko ok, niektórzy powiadają że powinno być przynajmniej 4 lub 5V.

Ja też brałem 35mm^2, ale uziemiający, ma zdecydowanie cieńszą izolację, dzięki temu wlazło go więcej.

Zwojów masz 2, bo przewód przechodzi 4 razy przez rdzeń. Więc masz 0,85V/zw. Jak wciśniesz jeszcze jeden pełny zwój to będzie 2,55V. Myślę że gdyby przewód był uziemiający to by spokojnie wlazło.
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Proszę kolegę o edycję postów, zamiast pisać post pod postem :wink:
ProLight pisze:Pomysł z obdarciem kabla OK w ile zwoi się wstrzelić?
Ja i manekinem mamy trzy, tobie też tyle zalecam.
ProLight pisze:Można coś pogrubić kabel wtedy dźwignie się prąd (?)
Az tak się nie znam na tych zgrzewarkach, ale chyba tak, mimo to 35mm2 jest wystarczający.
ProLight pisze:Teraz mam jeden czy dwa? Jak to liczyć?
Kolega się postara w bardziej uporządkowany sposób układać pytania, bo za 5 razem skapowałem się że chodzi o zwoje :razz: masz dwa(niecałe), jeden zwój to jedno pełne "okrążenie" czy tam 360st.
ProLight pisze: Miernik zamówiony w piątek... :)
Pamiętaj o świeżych bateriach bo mi raz zamiast pokazać 900A pokazało 1400A(poza zakresem ale pokazywało...) :mrgreen:
ProLight pisze:Lepiej kupić taśmę kaptonową i bawić się w obdzieranie?
Czy kupić mniejszy kabel?
To pierwsze.
ProLight pisze:Przepraszam, ale baaaardzo spodobał mi się ten sprzęt strasznie mi go brakowało w warsztacie.
No racja, tym bardziej że najtańsze zgrzewarki do wydatek kilu-kilkunastu tyś. PLN.

EDIT:
Pisałem w tym samym czasie co manekinen, i się zgadzam z nim, sprawdź jak się zgrzewa przed chlastaniem izolacji...
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Nie ma zwojów "niecałych". Przecież obwód się zamyka wokół rdzenia.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Dziękuję za bardzo cenne informacje w łatwej do przyswojenia formie ;)

Jutro poszukam kabla 35mm masowego, ale ciężko mi taki było znaleźć.

Narazie właśnie działam na przedłużaczu :razz: stopą wyłączam przedłużacz jak zgrzeję materiał.

Faktycznie zrobię elektrody, sprawdzę jak śmiga, jaki ma prąd.
Chodź wiem że częściej będę zgrzewał grubszą blaszkę jak cieńszą.

Pozdrawiam.
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Tylko nie żaden masowy czy neutralny, ale uziemiający żółto-zielony. Zapytaj w hurtowni czy gdzie tam bierzesz, powinien mieć dużo cieńszą izolację. W grubsze się nie pchaj, nie ma sensu przy takich prądach. U siebie ostatni zwój przepychałem dosłownie młotkiem, i to we dwie osoby. A na samiutkim końcu trafo się rozkleiło :D Sklejenie dwuskładnikowym klejem z lidla załatwiło sprawę. Także u siebie możesz te spawy przeciąć i zrobić tak samo, jeśli to pomoże w przełożeniu linki.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Znalazłem zółto - zielony ale tylko 2m mieli ;) 35mm

Przeszło jeden raz więcej niż poprzednio, czyli mam 3 zwoje wyszło 2,6V

Kabel posmarowany smarem sylikonowym i przeszło dosyć gładko, ale na jeden więcej nie ma szansy :(

Zaraz będę robił testy ;)

Na elektrody chwilowo mam mosiężny pręt gwintowany, zobaczymy czy się nadaje na stałe.
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Manekinen mówił że mosiężne się nie nadają na elektrody, ja mam miedziane 10mm ze stożkiem na ok. 3-4mm, takie elektrody praktycznie się nie zużywają, tylko przy metalach z powłokami antykorozyjnymi się kopciło.

Ostatnio mam w planach przerobić swoją zwykłą punktową, na taką do ogniw, oraz zrobić kolejną zgrzewarkę, zwykłą punktową, a jak nie zdobędę większego transformatora to dam znów MOT'a, a kabel już mam 50mm2, ciekawe jak to wyjdzie przy tych MOT-owskich oknach ;p
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Na mosiężnych elektrodach, nie zgrzewa, mogę zrobić nawet dziure w blaszkach ale materiał się nie zgrzewa z sobą.

Jaka jest optymalna długośc przewodów wychodzących z rdzenia? Tak na oko

Czym dłuższe tym wygodniejsza praca, ale pewnie spadek prądu? Znaczący?
Główny spammer tego Forum ;)
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Przy dłuższych nie tyle spadek napięcia co indukcyjność może rozbić złą robotę. Do do wykorzystania przewodu PE- sprawa wg mnie dyskusyjna, co prawdę chwilę czasu nie robię już przy większych przekrojach ale izolacja jest nie wiele cieńsza według mnie. Wartym przemyślenia pomysłem było by wykonanie uzwojenia wtórnego z płaskownika używanego w spawarkach lub odpowiedniej ilości taśm miedzianych- ale to już trzeba trochę czasu i pieniążków przeznaczyć na próby niestety.


http://www.eurodrut.pl/okno_ara.php?k=k ... gowania_z= myślę że taki profil x2 byłby idealny - i przy tych wymiarach jeszcze jesteśmy w stanie go sami nawinąć na rdzeń.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

joon, no właśnie, w DIY chodzi o koszty. Za 2 metry linki 35mm2 i dwa miedziane oczka dałem 40zł. To był cały wydatek na moją zgrzewarkę bo resztę miałem. Jak by zacząć kombinować z płaskownikami czy taśmami to koszta poszybują w górę.
ProLight pisze:Znalazłem zółto - zielony ale tylko 2m mieli 35mm
I wystarczy po co więcej.
ProLight pisze:Przeszło jeden raz więcej niż poprzednio, czyli mam 3 zwoje wyszło 2,6V
I super :)
ProLight pisze:Jaka jest optymalna długośc przewodów wychodzących z rdzenia? Tak na oko
Przy tak dużym przekroju nie masz co się martwić. U mnie z trafa wychodzi 2x 25cm linki.

Same elektrody powinny być z miedzi. Drut 3,5mm powinieneś gdzieś znaleźć, nadaje się do większości zastosowań. Ostatnio zrobiłem mocowania do elektrod z mosiądzu i nie ma problemu. Czuć że się trochę bardziej grzeje ten materiał ale zgrzewa dobrze.
joon pisze:Do do wykorzystania przewodu PE- sprawa wg mnie dyskusyjna, co prawdę chwilę czasu nie robię już przy większych przekrojach ale izolacja jest nie wiele cieńsza według mnie.
Może sprzedawca wprowadził mnie w błąd że jest cieńsza, nie wiem, ale sama linka ma jakieś 9mm a z izolacją 10mm. A zdjęcia ProLight'a z poprzedniej strony pokazują że ta izolacja do cienkich raczej nie należy.
Ostatnio zmieniony wtorek 04 lis 2014, 17:44 przez Manekinen, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Moja 50-tka ma 1,2-1,5mm izolacji koloru czarnego.
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

A więc tak:

Przewód 35mm
Po wyjściu z rdzenia jeden ma 85cm a drugi 40 :D
Miernik Uni-t ut201

Na starcie pokazał ok 1300A
Po chwili zanim aparat złapał ostrość a kable zdążyły się porządnie nagrzać:
Obrazek

Zostawić tak jak jest czy edytować coś?
Nie za dużo pokazał miernik?
Bateria nowa jak radziliście.
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

No i elegancko. Składaj do kupy i ciesz się maszynką :)

I co, cieńsza ta izolacja prawda? Widzę że 3 zwoje wlazły.
ODPOWIEDZ