prośba o radę w sprawie latarki

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Vigo
Posty: 908
Rejestracja: niedziela 14 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Vigo »

Do żółtego emitera diody LED jest przyklejona za pomocą silikonu maleńka soczewka rozpraszająca światło, tą soczewkę można z premedytacją (bądź nie :mrgreen: , tak jak mnie się to przydarzyło przypadkiem w SolarForce Skyline I) usunąć po przez rozpuszczenie lub mechaniczne odcięcie tego silikonowego kleju trzymającego soczewkę na emiterze, robi się to w celu uzyskania lepszego skupienia w reflektorze światła wytwarzanego przez diodę, a tym samym zwiększenia zasięgu latarki, potocznie taką operację nazywamy "skalpowaniem diody".


___
dbx
Posty: 76
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 22:52
Lokalizacja: Polska

Post autor: dbx »

w takim razie, taki skalp zwiększy zasięg w K40M ? i będzie podobny do np. TK75 ? z zachowaniem już istniejących walorów tej latarki ?
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Skalpowanie MT-G2 to nie jest dobry pomysł trzeba doświadczenia i szczęścia.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Vigo
Posty: 908
Rejestracja: niedziela 14 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Vigo »

No i taka latarka z oskalpowaną diodą nadaje się raczej głównie do świecenia na odległość (dużą), silne skupienie powoduje że punktowy spot (promień główny) przy świeceniu np. pod nogi nawet na niższych trybach razi światłem odbitym od oświetlanych powierzchni.
Rozkład światła "oskalpowanej" latarki traci bardzo na uniwersalności i sprzęt staje się specjalistycznym.

Po za tym nie wiadomo czy bezpośredni kontakt z powietrzem nie ma negatywnego wpływu na odsłonięty luminofor diody.


___
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Dlatego niektórzy praktykują kropelkę jakiegoś smaru silikonowego na oskalpowanej diodzie.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

MT-G2 po skalpie świeci gorzej niż przed, skupienie wcale nie jest lepsze, może zależy od reflektora, w odróżnieniu od xm-l czy xp-g np.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Zbychur pisze:MT-G2 po skalpie świeci gorzej niż przed
Zgodzę się.
Zbychur pisze:skupienie wcale nie jest lepsze
Nie zgodzę się. Skupienie i zasięg są lepsze zdecydowanie. Żałuję, że nie miałem siły zrobić zdjęć porównawczych zanim wyjąłem oskalpowaną MT-G2 z Maglite'a. Może różnica jest inna w innych reflektorach, ale w tym szerokim od Maga była znaczna. Tylko wokół spotu była ochydnie ciepła łuna.

Tak, że potwierdzam słowa przedmówców i odradzam skalpowania MT-G2.

(Swoją drogą gdzieś zaczęli sprzedawać oskalpowane MT-G2... Niektórym widać efekt się podoba)

Co do moda, to lepiej poczekać na XH-P 50/70
Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

marmez pisze: Zbychur napisał/a:
skupienie wcale nie jest lepsze
Nie zgodzę się. Skupienie i zasięg są lepsze zdecydowanie.
Może to trochę źle ująłem. Sam spot jest mniejszy, ale zasięgu z tego lepszego nie zauważyłem, a raczej nawet gorszy, plus paskudna poświata w spillu. Mówię tu o reflektorze z Thrunite Catapult. Zresztą MT-G2 ma w nim jedno dobre ustawienie, z tolerancją poniżej 0,5mm.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Zbychur pisze:Zresztą MT-G2 ma w nim jedno dobre ustawienie, z tolerancją poniżej 0,5mm.
A skorygowałeś ustawienie po skalpie? Bo jest konieczne! :wink:

Tak, poświata paskudna :(

BTW Nie wiesz czasem skąd kupić z najtańszą wysyłką reflektor Thrunite Catapult? W HKE nie mają, http://goinggear.com/thrunite-catapult- ... ector.html wysyłka $42 ;) http://lightjunction.com/reflector-asse ... or-op.html Nawet nie wiem ile wysyłka, bo niby do polski wysyłają, ale wybrać jej nie można do pokazania kosztów wysyłki. Nie wiem, gdzie jeszcze szukać.

PS
Założyłem nowy wątek na to pytanie, żeby nie śmiecić tutaj: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=173532#173532
Ostatnio zmieniony wtorek 13 sty 2015, 20:58 przez marmez, łącznie zmieniany 2 razy.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

marmez pisze:A skorygowałeś ustawienie po skalpie? Bo jest konieczne!
We wszystkie możliwe strony, wychodziło mi że jeszcze musiałbym refa podpiłować, ale nie chciałem już ryzykować, bo ref kosztuje 20$
lumi3
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2014, 17:57
Lokalizacja: leszno

Post autor: lumi3 »

A skalpowanie diody w convoy c8 xml u2 z tego co wiem ma sens

Właśnie się przymierzam do tej operacji
najwyżej kupię nową xml są tanie
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

lumi3 pisze:A skalpowanie diody w convoy c8 xml u2 z tego co wiem ma sens
Jeżeli chcesz trochę poprawić skupienie kosztem światła w spillu, to ma, choć nie wiem, czy jest sens w reflektorze OP. Ale pewno cośtam skupi bardziej, ale w tym reflektorze tego nie robiłem, to na 100% nie powiem.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
lumi3
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2014, 17:57
Lokalizacja: leszno

Post autor: lumi3 »

marmez pisze:to ma, choć nie wiem, czy jest sens w reflektorze OP

Ale ja mam gładki w swoim convoyu
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Skalp XM-L w refie C8 poprawia skupienie.
Jak w oryginale jest do 30 k lux to po skalpie XM-L jest około 40K lux.
Barwa się ociepla, mniej światła idzie w spill a więcej w spoot.
lumi3
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2014, 17:57
Lokalizacja: leszno

Post autor: lumi3 »

Tylko zastanawiam się jak oskalpować żyletką obciąć czy lepiej rozpuścić czymś sylikon
Ostatnio zmieniony czwartek 15 sty 2015, 19:11 przez lumi3, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ