balansowanie pakietów li-ion i li-pol

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Czyli po podłączeniu pakietu do ładowania? W sumie to na nim powinno się wydzielić około 0,7W. Sprawdź tranzystor T1, czy nie jest uszkodzony, lub źle wlutowany. Zmierz też prąd jaki płynie do obciążenia.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
kris86
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: kris86 »

Witam.
To mój pierwszy post więc chciałem się przywitać :)
Odnośnie balansera to wydaje mi się, że przebrnąłem przez cały wątek ale nie znalazłem odpowiedzi.
Czy balanser wraz z ładowarką lub sam balnser może być na stałe podłączony do pakietu podczas jego normalnej pracy (rozładowywania)?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Może być przyłączony, aczkolwiek nie powinien, gdyż układ pobiera pewien prąd, który normalnie dostarczany jest z zasilacza.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Należy dodać że większość balanserów DIY nawet po odłączeniu od zasilania bierze na tyle duży prąd że jednak należało by je odłączyć, po co marnować zmagazynowaną energię?
edek152
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 22 kwie 2014, 13:38
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: edek152 »

Witam.
odnośnie do Pyra, grzeje się w miarę, ale i ładuję i balansuje więc jest ok, przydało by się jeszcze coś co po osiągnięciu 16,8, odłączy ładowanie. Przypadkiem się dowiedziałem o tym ja zostawiłem trochę bez opieki pakiet i teraz na ogniwo wypada około 4,2 (trochę przeładowałem;/), gdzieś ktoś coś takiego potrzebował ale nie chciało to działać, więc zaniechałem poszukiwań.
Kris86 lepiej odłączyć, gdy odłączysz ładowarkę od sieci, to pakiet zasila balanser i rozładowuje go. W moim przypadku też świeci dioda od zasilacza od laptopa gdy tak zostawię
kris86
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: kris86 »

A gdyby podłączyć balanser przez diody? Chciałem zabudować balanser w urządzeniu...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
kris86 pisze:A gdyby podłączyć balanser przez diody?
To przestanie pełnić swoją funkcję.
Aby balanser był zabudowany w urządzeniu, należy sięgnąć po bardziej specjalizowane układy, jak te od baterii laptopowych.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
zxcvb
Posty: 160
Rejestracja: sobota 07 wrz 2013, 20:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: zxcvb »

Istnieją specjalizowane układy ładujące do akumulatorów, szczególnie Li-Ion/Li-Po. Nadzorują nie tylko ładowanie, ale także rozładowanie (ograniczają prądy, odcinają przy zbyt niskim napięciu, balansują). Występują pod nazwami BMS, czasami opisywane są jako PCM.
Można również kupić alarmy/monitory informujące o zbyt niskim napięciu na każdej celi.
kris86
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: kris86 »

Dzięki za odpowiedź. Chciałem jednak wykonać wszystko we własnym zakresie i jak najtaniej. Zastosuję po prostu 3 małe przekaźniki lub jeden z trzema stykami jeśli trafi się w miarę tani włączany napięciem zasilania ładowarki.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Jest to rozwiązanie, co prawda, układ się rozbuduje ale będzie to działać.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
zxcvb
Posty: 160
Rejestracja: sobota 07 wrz 2013, 20:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: zxcvb »

Na mój gust balanser nie posiada żadnego ograniczenia prądowego - jeśli ustawimy na ładowarce prąd ładowania o natężeniu 1A, to balanser w odpowiednim dla siebie czasie będzie przewodził (balansował) prąd 1A (tzn. po dojściu napięcia na ogniwie do ok. 4,2V prąd zapewne spadnie poniżej 1A - chodziło o to, że balanser nie będzie pracował na wyższym prądzie niż podaje ładowarka). Mam nadzieję, że dobrze myślę.

Druga sprawa, to chciałbym w chwili rozpoczęcia balansowania na jednym ogniwie (dowolnie którym) mieć możliwość "puszczenia" sygnału do innego urządzenia. Dokładniej: chciałbym załączyć przekaźnik w chwili rozpoczęcia balansowania. Przekaźnik byłby jeden, a balanserów kilkanaście. Da się to zrealizować? Można jakoś wpiąć w kolektor tranzystora przejmującego prąd (T1) cewkę przekaźnika albo transoptor? Oczywiście bezpośrednio raczej się nie da... A może kolejny tranzystor? Zasilanie cewki mogę zrobić (albo muszę) z oddzielnego źródła. Proszę o jakąś podpowiedź :) . Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Tak jest, balanser nie ma ograniczenia prądowego, tylko ogranicza napięcie i powoduje bocznikowanie ogniwa dla płynącego prądu. 1A to dość ekstremalne warunki ładowania, normalnie jest tam kilkadziesiąt do kilkuset mA.

Możesz dać diodę transoptora w miejsce zielonego LEDa, lub dorobić identyczny układ z tranzystorem, jak właśnie ten od LEDa sygnalizacyjnego.
Tym nie mniej, sygnał o gotowości jednego ogniwa nic nie daje, radził bym skonstruować układ reagujące na naładowanie wszystkich cel.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
zxcvb
Posty: 160
Rejestracja: sobota 07 wrz 2013, 20:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: zxcvb »

Pyra, dzięki za odpowiedź.

W moim przypadku prąd balansowania może dojść do wartości 1A - mam duży pakiet.

Sygnały o początku balansowania chcę pobierać z każdego balansera, i te sygnały wykorzystać do sterowania jednego przekaźnika. Wystarczyłoby, aby jedno ogniwo było balansowane i przekaźnik zostałby włączony.

Myślałem zamiast LED-a wstawić transoptor, ale T2 typu PNP trochę mi bruździ. Dioda, czyli transoptor w moim przypadku, są wyłączane w czasie balansowania, a ja chcę włączyć transoptor. Pewnie to śmieszne zagadnienie, ale nie wiem, jak sobie z tym poradzić. Uszczęśliwiłby mnie T2 typy NPN i wydaje mi się, że mógłbym taki wstawić, ale specjalistą nie jestem...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
zxcvb pisze:Myślałem zamiast LED-a wstawić transoptor, ale T2 typu PNP trochę mi bruździ.

Dlaczego?
Zadaniem tego tranzystora jest zacząć przewodzić w momencie osiągnięcia zadanego napięcia. Wtedy następuje zasilenie LEDa lub nadajnika transoptora. Dalej to już tylko logika na tranzystorze lub przekaźniku.
Swoją drogą, sygnałem powinno być zadziałanie wszystkich balanserów a nie pierwszego.
zxcvb pisze:Dioda, czyli transoptor w moim przypadku, są wyłączane w czasie balansowania, a ja chcę włączyć transoptor.
Tak jak wspomniałem wyżej, sygnał możesz traktować dowolnie poprzez logikę. jeśli tranzystor transoptora włączysz między bazę a zasilanie (oczywiście plus rezystor) to masz załączane klasycznie, czyli przewodzi transoptor, tranzystor wykonawczy się załącza. Jeśli natomiast włączysz tranzystor transoptora pomiędzy bazę i masę (minus) to załączenie transoptora, spowoduje wyłączenie (brak przewodzenia) tranzystora wykonawczego. Taki tranzystor jest zalecany do sterowania np. przekaźnikiem, bo transoptor może sobie nie poradzić z takimi prądami i napięciami.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
zxcvb
Posty: 160
Rejestracja: sobota 07 wrz 2013, 20:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: zxcvb »

Pyra pisze:Witam
zxcvb pisze:Myślałem zamiast LED-a wstawić transoptor, ale T2 typu PNP trochę mi bruździ.
Dlaczego?
Zadaniem tego tranzystora jest zacząć przewodzić w momencie osiągnięcia zadanego napięcia. Wtedy następuje zasilenie LEDa lub nadajnika transoptora.
Nie jestem mocny w tym temacie, ale skoro mamy dwa rodzaje tranzystorów - NPN i PNP, to wydaje mi się dziwnym, że obydwa przewodzą w tym samym momencie. Myślałem, że gdy jeden jest załączony, to drugi nie przewodzi.
Pyra pisze:Swoją drogą, sygnałem powinno być zadziałanie wszystkich balanserów a nie pierwszego.
To może wyjaśnię, co chcę zrobić :). W chwili rozpoczęcia przejmowania prądu przez "mocniejszy" tranzystor, czyli T1, chcę włączyć ograniczenie prądu ładowania (załączenie przez przekaźnik + jakiś stabilizator/ogranicznik prądu na tranzystorze). To zabezpieczenie na wypadek próby usmażenia T1. Co prawda może przewodzić 3A, ale wolałbym się zabezpieczyć. Wszystko dlatego, że będę ładował akumulator o poj. ponad 20Ah i widzę, że przy napięciach cel w pobliżu 4,2V (nieco poniżej 4,2V, ale jednak blisko) płyną jeszcze dość duże prądy.
Pyra pisze:
zxcvb pisze:Dioda, czyli transoptor w moim przypadku, są wyłączane w czasie balansowania, a ja chcę włączyć transoptor.
Tak jak wspomniałem wyżej, sygnał możesz traktować dowolnie poprzez logikę. jeśli tranzystor transoptora włączysz między bazę a zasilanie (oczywiście plus rezystor) to masz załączane klasycznie, czyli przewodzi transoptor, tranzystor wykonawczy się załącza. Jeśli natomiast włączysz tranzystor transoptora pomiędzy bazę i masę (minus) to załączenie transoptora, spowoduje wyłączenie (brak przewodzenia) tranzystora wykonawczego. Taki tranzystor jest zalecany do sterowania np. przekaźnikiem, bo transoptor może sobie nie poradzić z takimi prądami i napięciami.
Pozdrawiam
.
To wyjaśnienie trochę mi rozjaśniło problem :-) , dzięki.
ODPOWIEDZ