Generator ozonu DIY

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
delux
Posty: 91
Rejestracja: wtorek 21 cze 2011, 20:31
Lokalizacja: Kielce

Post autor: delux »

Issac pisze:Jeżeli są dobrze chłodzone z trafem to i do wyczerpania.
Ozonowałem pokój ~2h, jest ok
Ozonowałeś 2 h zestawem 7g jakim masz wentylator jeżeli chodzi o chłodzenie?
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Salon ~ 40m^2

delux,

W podpisie mam, wiatrak farelkowy.
arekm
Posty: 736
Rejestracja: niedziela 22 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: arekm »

W końcu zmajstrowałem swój.

Obrazek

Obudowa po uszkodzonej farelce. Plus taki, że od razu pokaźny wentylator na 230V w "standardzie".

Obrazek

Z racji braku sensownego gotowego timera jest timer na arduino:

Obrazek
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Ja także dzisiaj wszystko już poskładałem do kupy :mrgreen:

Obudowa wycięta z półki majdniętej lazurą od jednej i resztki białej w sprayu od drugiej.
Nie znalazłem blaszek do umocowania płytek to wyrzeźbiłem stojaki z kantówki, a jako że musiałem gdzieś upchnąć kable to mając pod ręką tylko płaski śrubokręt udało mi się wydłubać korytko nawet większe od zamierzonego.
Dorzuciłem jeszcze owiewkę tak by strumień powietrza się nie marnował.
Planuje dorzucić jeszcze rączkę ale to już kiedy indziej :)

Obrazek

Edit:
Po 15 minutach pracy zmierzyłem temperatury czy się nie grzeje wszystko za bardzo i wygląda to bardzo ładnie.
- Radiator na zasilaczu 30st
- Płytka pierwsza z lewej 40st
- Płytka druga 50 stopni (bez owiewki 10 więcej :))
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

arekm,
Piekny ozonator :)

Rysiu., Także gratuluje DIY.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Sie wszyscy rzucili na ozonatory. Jak tak dalej pójdzie to za kilka tygodni zniknie dziura ozonowa. W moim urządzeniu jest aktualnie taki wentylator wydmuchujący.

Obrazek
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
zlyzka
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek 24 wrz 2012, 08:38

Post autor: zlyzka »

Z ciekawości, co daje odczuwalnie dla człowieka takie ozonowanie? Podejrzewam, że zabawa warta dla alergików, w celu wybicia żyjątek.
Można się za pomocą tego skutecznie pozbyć zapachów z mieszkania lub odzieży?
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

zlyzka pisze:Można się za pomocą tego skutecznie pozbyć zapachów z mieszkania lub odzieży?
Można. Najszybciej skuteczność można sprawdzić ozonując koszulkę, która śmierdzi grillem. Raz, dwa i już nie ma zapachu grilla. Sprawdzałem latem i byłem w szoku.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

zlyzka, gazowałem pokój 40 minut i niepożądane zapachy albo znikły albo osłabły, pewnie jeszcze jedna taka sesja i całkowicie znikną :)

A i polecam ten wentylator, cena śmiesznie niska a dmucha wystarczająco co widać po temperaturach, tylko waży lekko ponad pół kilo.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 455
Rejestracja: sobota 03 wrz 2011, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Volo »

Mam pytanie, zmajstrowałem ozonator na 2 płytkach 5g/h.
Tylko jak stoi bez chłodzenia to płytki świecą jak na waszych zdjęciach, po włączeniu 3 wentylatorów komputerowych 12cm słychać brzęczenia ale płytki "gasną", czy to chłodzenie jest za mocne? W farelkach jest dość wydajny wentylator i jakoś nie "zdmuch uje" wyładowań koronowych?
Ballah
Posty: 1
Rejestracja: środa 11 lut 2015, 22:10
Lokalizacja: swiętokrzyskie

Post autor: Ballah »

A co się dzieje gdy wyjmiesz jedną płytkę ?
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Volo, Spokojnie nie zdmuchniesz pioruna :P
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 455
Rejestracja: sobota 03 wrz 2011, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Volo »

Wiem, że nie zdmuchnę pioruna, tylko na 2 płytkach w ogóle nie chciało zjawisko zaskoczyć,
2 maile do chińczyka wyjaśniły sprawę i zwrócił 8$, poprostu uważajcie na zestawy 10g/h! Tam są przetwornice pod zestaw 7g/h a tylko płytki większe które...są za mocne i przetwornica ich obu nie uciągnie. Podpięta 1 płytka iskrzy jak szalona, kiedy wepnę 1x5g/h i 1x3,5g/h jeszcze jako tako działa ale 2x5g/h już ledwie daje radę.
Na razie będzie chodziło na jednej 5g/h druga będzie na zapas ;)
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Tak sobie czytam ten temat i wierzyć mi się nie chcę, że to aż tak proste. Naprawdę wystarczy stara farelka i generator z Chin za dwadzieścia-parę dolców? :|
Zajrzałem tu głównie za sprawą zdjęć, które wstawiliście i wszystkim serdecznie gratuluję udanych konstrukcji, ale to co zrobił arekm to jest jakiś master level jeśli chodzi o DIY! :o
Wiem, że to w dużej mierze zasługa ciekawie wyglądającej farelki- dawcy, ale wygląda to jak ozonator prosto ze sklepu za 1000$.
Wyjaśnijcie mi teraz jedną rzecz. Mianowicie: nie jestem alergikiem, więc takowy aspekt tego urządzenia mnie nie interesuje. Interesuje mnie natomiast czy taki ozonator to jest dokładnie to samo urządzenie, które co roku wkładają mi do samochodu odgrzybiacze klimy, kasując za tą usługę 100-150zl? I takie urządzenie z jakim przyjeżdżają mi do domu z serwisu klimatyzacji i kasują 200-250 od jednego klimatyzatora?! I wszyscy oni tłumaczą, że muszą kasować za to kupę kasy bo te urządzenia kosztują krocie :!: :?: :evil:
Awatar użytkownika
breshnew
Posty: 58
Rejestracja: niedziela 15 kwie 2012, 14:35
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: breshnew »

Tak, to to samo urządzenie, lub nawet lepsze. Możesz sobie zrobić takie o dowolnej wydajności. Ja swoje zbudowałem min. właśnie po to i od pół roku soobie oczyszczam również samochody (i klientom też). Mi było co prawda żal oryginalnych PRLowskich urządzeń na dawcę, dlatego obudowę sobie sam pociąłem ze sklejki (foty w wątku wcześniej).
Breshnew
ODPOWIEDZ