Generator ozonu DIY

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

Zależy od stopnia nasycenia. Uzdatnienie mieszkania po imprezie - bez problemu.
Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gregor887 »

Soniacz pisze: Ktoś z forum miał okazję testować ozonator w mieszkaniu palacza?
Właśnie w tym celu zrobiłem ozonator. Nie palę od maja, zmysły mie się wyostrzyły i żony papierosy śmierdzą teraz okrutnie :[ . Z czterech ozonowanych pomieszczeń tylko w jednym został wspomniany wcześniej zapach. W pozostałych jest dobrze <ok>
ermi1
Posty: 183
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 12:14
Lokalizacja: Toruń

Post autor: ermi1 »

"najpierw usuń źródło smrodu" później można ozonować.
"ozon wnika do 2mm w strukturę materiałów"
"zapach po papierosach jest usuwany najszybciej i najskuteczniej. Jest to najłatwiejszy sposób odświeżenia takiego pomieszczenia. Już w pierwszych chwilach ozon reaguje z aromatycznymi substancjami, likwidując zapach po papierosach" -
Tak od siebie- u mnie jak "poczuło się" ozon to w zasadzie już nie było czuć smrodu fajek.

Ot tak z tłumaczenia z książek i z pamięci po Polskiemu :wink:
Najpierw długo radzą mędrce - potem kleci się naprędce.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Skuteczność ozonowania najlepiej widać na ubraniu, w którym robiło się grilla. Chwila i zapachu grilla nie ma.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Soniacz
Posty: 7
Rejestracja: środa 01 lut 2017, 14:03
Lokalizacja: PL

Post autor: Soniacz »

ermi1 pisze:"najpierw usuń źródło smrodu"
Czyli teściową. Bo to ona jest przyczyną smrodu. Tzn. jej papierosy. :P Zimą nie wyjdzie zapalić na balkon, bo jej zimno, a latem, bo gorąco. :[ Co prawda pali w jednym pomieszczeniu, ale mimo wszystko dym czuć wszędzie. Zamknę ją na 3h z ozonatorem w jednym pokoju wmawiając jej, że to odświeżacz powietrze i się skończy. :hyhy:

Opłaca się kupić taki gotowy zestaw: https://pl.aliexpress.com/item/20g-Meta ... 95308.html

20g/h za 57 USD?
Awatar użytkownika
Wojto
Posty: 718
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 23:04
Lokalizacja: Mcz

Post autor: Wojto »

Witajcie.
Wykryto u mnie silną alergię na roztocza, zbadałem się po tym, jak do 5 nad ranem dusiłem się we własnym łóżku (myślałem, że to alergia na kota który mógł spać na łóżku)

Ktoś wie, czy ozonator jest w stanie zabić albo zmniejszyć ilość roztoczy? Jeśli tak, to ile g/h powinien mieć ozonator do pokoju ok 15m^3(?) - mieszkanie 44m^3?
Soniacz
Posty: 7
Rejestracja: środa 01 lut 2017, 14:03
Lokalizacja: PL

Post autor: Soniacz »

Wojto, niedawno przeczytałem cały temat, więc pozwolę sobie zacytować kolegę z postu z 30 strony:
jacmaz pisze:Z mojego doświadczenia:
1.Cel:Usunięcie insektów(karaluchów).Pomieszczenie 10m2.Na początek 7g i 1h pracy generatora ozonu,bez rezultatów.Następnie 14g i również 1h pracy,dalej poszło 21g i 1h pracy,28g i 1h.Dopiero przy 35g i 1h osobniki zostały zlikwidowane.
2.Cel:Usunięcie roztoczy z kanapy.Pomieszczenie 15m2,test dzięki uprzejmości kolegi,który na co dzień pracuje z mikroskopem.Zaczeliśmy standardowo 7g i 1,5h pracy,następnie daliśmy 14g i 1,5h pracy i dopiero po tym ozonowaniu udało się zlikwidować roztocza.
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Wojto
Posty: 718
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 23:04
Lokalizacja: Mcz

Post autor: Wojto »

Soniacz pisze:Wojto, niedawno przeczytałem cały temat, więc pozwolę sobie zacytować kolegę z postu z 30 strony:
jacmaz pisze:Z mojego doświadczenia:
1.Cel:Usunięcie insektów(karaluchów).Pomieszczenie 10m2.Na początek 7g i 1h pracy generatora ozonu,bez rezultatów.Następnie 14g i również 1h pracy,dalej poszło 21g i 1h pracy,28g i 1h.Dopiero przy 35g i 1h osobniki zostały zlikwidowane.
2.Cel:Usunięcie roztoczy z kanapy.Pomieszczenie 15m2,test dzięki uprzejmości kolegi,który na co dzień pracuje z mikroskopem.Zaczeliśmy standardowo 7g i 1,5h pracy,następnie daliśmy 14g i 1,5h pracy i dopiero po tym ozonowaniu udało się zlikwidować roztocza.
Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję za info! :D Karaluchy są duże więc 35g to dobry wynik.
Myślałem nad modułem 10g, ale w takim razie chyba zastanowię się nad 2x10g

Chciałby ktoś za opłatą pomóc mi w skompletowaniu elementów do skonstruowania takiego dobrego ozonatora? Sam kupię elementy na aliexpress/allegro, tylko nie wiem jakie płytki są najlepsze, jak to podłączyć ze sobą :( Jestem laikiem, ale mam lutownicę i precyzyjną rękę :D
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Wojto pisze:tylko nie wiem jakie płytki są najlepsze, jak to podłączyć ze sobą
Jest pytanie jest odpowiedź :)

Jak podłączyć wersja schematyczna
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=227194#227194

Wentylator wykorzystany przez kilku użytkowników w tym mnie
Sunon DP200A2123XBT.GN

Płytki z trafo z szybką wysyłką i dobrze zabezpieczona 2x 3,5 g/h, czyli albo wydłużyć czas ozonowania albo kupić podwójnie.

Do tego drobnica: włącznik, bezpiecznik, nasówki żeńskie do wentylatora tylko nie pamiętam rozmiaru, jakaś obudowa co do tego przejrzyj temat bo ile ludzi tyle pomysłów ;)
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
Wojto
Posty: 718
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 23:04
Lokalizacja: Mcz

Post autor: Wojto »

Super! Dziękuję za linki
Nie spodziewałem się, że to proste w połączeniu :)
Jeszcze dwie rzeczy mnie ciekawią
1 Widzę, że są dwa typy płytek ozonatora: białe ze srebrnymi liniami lub niebieskie z czarnymi liniami/heksagonami - któreś są lepsze?
2. Dołożyć do tego kondensator przeciwzakłóceniowy?

Niedługo zacznę kompletować zamówienie i pokaże co z tego wyjdzie :mrgreen:
Soniacz
Posty: 7
Rejestracja: środa 01 lut 2017, 14:03
Lokalizacja: PL

Post autor: Soniacz »

Ten zestaw za 57 USD z mojego linku wyjdzie taniej. Tylko nie wiadomo jaki wentylator tam zamontowano. Plus jest taki, że wystarczy tylko obudowę dorobić.

Edit: już wiem jaki wentylator jest tam zamontowany. Ten model: https://pl.aliexpress.com/item/Free-Shi ... 24205.html

Edit2: Inny zestaw od znanego sprzedawcy z ali: https://pl.aliexpress.com/item/ATWFS-20 ... 87018.html
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Soniacz pisze:Ten zestaw za 57 USD z mojego linku wyjdzie taniej.
Tak nie bardzo bym powiedział, przykładowo licząc 4zł/$ mamy przy podwójnym zestawie 2x3,5 g/h 40$ czyli zostaje 20$ na wentylator Sunon nie podróbkę Snuon + drobnica do 10zł i jesteśmy do przodu 10$ ;)

Dodatkowo gdzieś w temacie pojawiło się wcześniej że zestawy z płytkami 10g/h mają problem z zasileniem tych płytek i grzeją się nadmiernie.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Soniacz
Posty: 7
Rejestracja: środa 01 lut 2017, 14:03
Lokalizacja: PL

Post autor: Soniacz »

Ja trochę inaczej liczę. Zestaw 3x3,5g aby osiągnąć 20-21g/h = 59 USD.
Awatar użytkownika
Wojto
Posty: 718
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 23:04
Lokalizacja: Mcz

Post autor: Wojto »

Soniacz pisze:Ja trochę inaczej liczę. Zestaw 3x3,5g aby osiągnąć 20-21g/h = 59 USD.
20g można taniej osiągnąć kupując dwa takie:
http://www.banggood.com/220V-10g-Ozone- ... ds=myorder
I używając na każdym kuponu na 5$ przy zamówieniu powyżej 10$, jeden wyjdzie 20.66$
Do tego opcjonalnie wysyłka Priority Direct Mail 0.88$ + ubezpieczenie 0.51$

Odpowiadając sobie na poprzednie pytanie dot. niebieskich płytek. Wyczytałem, że to jakaś powłoka silikonu zabezpieczająca w jakimś stopniu płytkę przed utlenianiem i zwiększając jej żywotność w wilgotnych warunkach (?)

Nadal zastanawia mnie, czy jest sens montowania kondensatora przeciwzakłóceniowego albo czy jest możliwe założenie tam regulacji mocy (np. żeby zejść z mocy całkowitej 20g/h do 10g/h jeśli zajdzie taka potrzeba)
Jeśli ktoś wie coś na ten temat, to proszę o info :)
ermi1
Posty: 183
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 12:14
Lokalizacja: Toruń

Post autor: ermi1 »

Wojto- napiszę jeszcze raz -
aby ozonowanie było skuteczne trzeba mieć urządzenie które wyprodukuje DUŻO ozonu w krótkim czasie.
Ozon zaczyna się rozpadać po ok 0,5 ,075 h.
Przyjęte u nas konstrukcje są "optymalne" kasowo i wydajnościowo - dla naszych zastosowań. Czyli ozonowania albo małych przedmiotów albo średniej wielkości pomieszczeń.

Generalnie ozonowanie dłużej jak 1.5 h nie przynosi większych korzyści.

Roztocza jak najbardziej Ci usunie - sprawdzałem działa. Usunie również inne alergeny o których nawet nie wiesz.
Teściowej nie usunie - chyba, że ją wsadzisz na 1.5h do ozonowanego pokoju - co odradzam.
Smród zniknie, ale powróci wraz z kadaweryną z teściowej. Wtedy ozonować jeszcze raz.
Oczywiście żartuję.
Pozdrawiam.
Najpierw długo radzą mędrce - potem kleci się naprędce.
ODPOWIEDZ