Generator ozonu DIY

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Wojto
Posty: 718
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 23:04
Lokalizacja: Mcz

Post autor: Wojto »

@ermi1 Czytałem też, że ozon rozpadając się z tlenem może połączyć się z inną cząsteczką tlenu (chyba, że w powietrzu są freony), więc po godzinie wciąż może być sporo ozonu w powietrzu. :grin:
Zależy mi tylko na zabiciu roztoczy, reszta mnie nie interesuje.
Zrobię tylko 20g/h, na więcej już nie mam pieniędzy.
ermi1
Posty: 183
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 12:14
Lokalizacja: Toruń

Post autor: ermi1 »

Oczywiście po godzinie jest sporo ozonu - jak najbardziej - chodzi tu o czas jego połowicznego rozpadu, który można właśnie zacząć liczyć po ok 0.5h od chwili zaczęcia wytwarzania O3. (tak w telegraficznym skrócie, mocno naciągając i upraszczając)
Poszukaj - są specjalne krzywe zależności mocy (wydajności) urządzenia do kubatury. Można z nich wysnuć bardzo ciekawe wnioski.
A z tym łączeniem się z innym atomem tlenu - to coś nie za bardzo - bo do wytworzenia wlaśnie O3 potrzeba dostarczenia energii i to niemałej. Stąd wiązanie 3atomów O jest tak mocno reaktywne do innych związków chemicznych.
Swojego czasu pisałem już, że bardziej martwiłbym się związkami NOx, bo to one najbardziej nam przeszkadzają.
Tak czy inaczej.
Dla naszych zastosowań buduj taki 20-21g/h i gazuj pokój przez 1.5h , potem daj ozonowi się rozpadać przez następne 1.5 h (wstaw do pokoju niski wentylator aby ozon był rozdmuchiwany po pomieszczeniu albowiem O3 ma tendencje do zalegania przy podłodze) i później dobrze wywietrz pomieszczenie.
Nie zalecałbym jednak spania w tym pomieszczeniu przez 1-2dni.
Operacje możesz powtarzać co 3-5miesięcy.
Z moich obserwacji wynika, że w zupełności na tyle 1 gazowanie wystarcza .
Najpierw długo radzą mędrce - potem kleci się naprędce.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Wojto pisze: 20g można taniej osiągnąć kupując dwa takie:
http://www.banggood.com/220V-10g-Ozone- ... ds=myorder
Kupiłem ten ozonator. Faktycznie działa, czuć ozon. Trzeba jednak odkręcić spód przetwornicy i poprawki zrobić bo tam wewnątrz praktycznie bez izolacji pajęczynka jest :)
Awatar użytkownika
Wojto
Posty: 718
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 23:04
Lokalizacja: Mcz

Post autor: Wojto »

Dziękuję za porady @ermi
Faktycznie, z tym rozbiciem się cząsteczki ozonu i tworzeniem kolejnej to artykuł dotyczył powłoki ozonowej, gdzie zapewne energii dostarcza promieniowanie :P
Myślę, że dobrym pomysłem po ozonowaniu byłoby użycie takiego rozwiązania filtrującego powietrze - przy okazji pokój odkurzony :mrgreen:

kisi pisze:
Wojto pisze: 20g można taniej osiągnąć kupując dwa takie:
http://www.banggood.com/220V-10g-Ozone- ... ds=myorder
Kupiłem ten ozonator. Faktycznie działa, czuć ozon. Trzeba jednak odkręcić spód przetwornicy i poprawki zrobić bo tam wewnątrz praktycznie bez izolacji pajęczynka jest :)
Dobrze wiedzieć.
Zalecałbym też wymianę tych plastikowych elementów na coś innego bo widziałem kilka zdjęć i opisów, że dochodzi tam do iskrzenia i pali się ten plastik.
Obrazek


Jakiś rusek w komentarzach do ozonatora napisał, że użył konstrukcji o wydajności 30g/h pod folią z pomidorami by usunąć grzyba... usunął całą plantację pomidorów :rotfl:
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

A jak mam takie pytanie. Co się stanie jak dołożę 3 płytkę do takiego ozonatora jak wyżej? Przetwornica nie da rady i nie będzie działać poprawnie, czy po prostu będzie działać o te 50% wydajniej?
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Nie będzie działać w ogóle bo braknie mocy.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Dzięki, w sumie sensowne.
ermi1
Posty: 183
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 12:14
Lokalizacja: Toruń

Post autor: ermi1 »

endrju - już o tym pisano..... proszę....

wojto - daj sobie spokój z jakimiś dziwnymi urządzeniami - o3 rozpada się sam a wraz z nim "dziwne" przereagowane związki - niekoniecznie zdrowe.
WIETRZYĆ. trzeba bo po co to wdychać.

no i jak masz ochotę na taki zestaw to się nie przejmuj jakimiś pełzaniami i przebiciami tylko weź olej silikonowy w natrzyj te podpórki.
Jakby ktoś potrzebował filtra do maski :mrgreen: - to należy stosować filtr węglowy, takie najzwyklejsze.
A nie na jakieś tam na "opary" - bo ta chemia we wkładach przereaguje w jakieś nienazwane jeszcze dziwne :-| związki.
Najpierw długo radzą mędrce - potem kleci się naprędce.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Wojto, masz coś sprawdzonego czym można te plastiki zastąpić ? Pewnie coś w bakelicie?
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

@kisi

drewno, byle suche.

Mam zrobiony uchwyt do ceramiki i "zalane" poxipolem dla trwałości.
general2381
Posty: 52
Rejestracja: środa 06 lip 2016, 13:08
Lokalizacja: żywiec

Post autor: general2381 »

Hej,
Czy zdarzają się jakieś korzystne przeceny na
http://www.banggood.com/220V-10g-Ozone- ... ds=myorder ?- lub gdzie znajdę kupony do obniżenia ceny?
Awatar użytkownika
Wojto
Posty: 718
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 23:04
Lokalizacja: Mcz

Post autor: Wojto »

general2381 pisze:Hej,
Czy zdarzają się jakieś korzystne przeceny na
http://www.banggood.com/220V-10g-Ozone- ... ds=myorder ?- lub gdzie znajdę kupony do obniżenia ceny?
Jeśli masz 1080 punktów na koncie, to wymień je na taki kupon:
Punkty bardzo szybko można zebrać podczas różnych okazji. Na święta zdobyłem około po 3500 punktów na kilka kont.
Nie wiem czy przeceniają ozonator, na aliexpress taki moduł jest za ok 23$, może są miejsca gdzie sprzedają go jeszcze taniej.
piootr
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 04 paź 2015, 13:40
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: piootr »

Witam. Zwracam się z prośbą do szanownego forum. Właśnie zabieram się do budowy kolejnego zestawu ozonatora. Płytki zamówione - lada chwila będą wysłane. Chciałbym aby do sterowania posłużył timer na arduino - lecz tu pojawia się mały problem - sam nie dam rady złożyć sterownika. Czy jest ktoś na forum kto mógłby wykonać taki sterownik timer?
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Arduino jako timer? Rozumiem jeśli chcesz poćwiczyć, ale może wystarczyłby układzik na 555 ?
Awatar użytkownika
Wojto
Posty: 718
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 23:04
Lokalizacja: Mcz

Post autor: Wojto »

Są jakieś przeciwwskazania przed użyciem takiego wentylatora do ozonatora 2x10g?
Obrazek
Z zalet jakie ja widzę:
20cm średnicy i przepływ 400m3/h (w porównaniu do 160m3/g przy wiatrakach 120mm), bardzo cicha praca, mniejszy pobór prądu, blaszana tuba może częściowo posłużyć za konstrukcję (ale to wyjdzie w praniu)
+ może znalazłby użytek podczas upalnych dni
ODPOWIEDZ