Budowa ładowarki do pakietu 3S.

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
jajen
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2013, 23:29
Lokalizacja: Stary Sącz

Post autor: jajen »

OK, teraz już rozumiem. Piękne dziękuję.
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Witam! Jaki max. prąd potrafi dać każdy z balanserów na ogniwo w tym układzie? Jest to 1A na ogniwo? U mnie jest to max. 0,65A. Pozdrawiam.
MardoQ
Posty: 145
Rejestracja: czwartek 19 cze 2008, 17:47
Lokalizacja: Heaven

Post autor: MardoQ »

arek5231 pisze:Witam! Jaki max. prąd potrafi dać każdy z balanserów na ogniwo w tym układzie? Jest to 1A na ogniwo? U mnie jest to max. 0,65A. Pozdrawiam.
Balanser z przedstawianej strony nie oddaje prądu do ogniwa.

Urządzenie które ty posiadasz to ładowarka z "wbudowanym balanserem"
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

W takim razie co to jest.. ?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
arek5231 pisze:W takim razie co to jest.. ?
Które "to"?

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Nie piszcie takich rzeczy, oplułem się kawą... :mrgreen:
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

MardoQ pisze:
arek5231 pisze:Witam! Jaki max. prąd potrafi dać każdy z balanserów na ogniwo w tym układzie? Jest to 1A na ogniwo? U mnie jest to max. 0,65A. Pozdrawiam.
Balanser z przedstawianej strony nie oddaje prądu do ogniwa.

Urządzenie które ty posiadasz to ładowarka z "wbudowanym balanserem"
Pij na zdrowie :-D Kolego "Pyra" chodzi mi o układ, z którym miar problem z wyregulowaniem kolega "jajen". Ja byłem przekonany, że jest to układ balanserów ładowarki a teraz kolega, którego cutuję pisze że układ ten nie oddaję prądu do ogniwa.. W takim razie ja nie rozumiem co to jest bo już mi zmieszano w głowie.. ;-) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
arek5231 pisze:Ja byłem przekonany, że jest to układ balanserów ładowarki a teraz kolega, którego cutuję pisze że układ ten nie oddaję prądu do ogniwa.. W takim razie ja nie rozumiem co to jest bo już mi zmieszano w głowie.. ;-) Pozdrawiam.
Balanser, to jest rodzaj równoległego stabilizatora napięcia, którego zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego wzrostu napięcia na poszczególnych celach ogniwa.
Podczas ładowania pakietu ogniw często występuje zjawisko nierównomiernego podziału napięcia, w związku z rozbieżnościami pojemności poszczególnych cel (np. z powodu zużycia). wtedy jedna z cel ładuje się szybciej co mogło by doprowadzić do jej przeładowania. Wtedy odpowiedni segment balansera, zaczyna przewodzić prąd, aby ochronić ogniwo. Jest to bardzo mały prąd, w porównaniu z prądem znamionowym ładowania, gdyż zjawisko to daje o sobie znać dopiero pod koniec procesu ładowania.
Tak więc balanser nie podaje żadnego prądu na ogniwa, a jedynie powoduje bocznikowanie słabszego, szybciej naładowanego ogniwa.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Czyli idziemy bardziej w ochronę ogniw. W takim razie, układ podany przez kolegę "jajen" nadaję się do ładowania ogniw czy jest to tylko coś w rodzaju zabezpieczenia przed przeładowaniem do ładowarki ?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
arek5231 pisze:Czyli idziemy bardziej w ochronę ogniw.
Można iść tym tokiem rozumowania, ale de facto, jest to rolą każdej dobrej ładowarki, nie tylko li-ion.
...Widzę, że nadal nie rozumiesz roli balansera. Jak już wspomniałem w pakietach, które jakiś czas pracują, ogniwa zużywają się w różnym stopniu, co objawia się różnym ładunkiem potrzebnym do ich pełnego naładowania. Zadaniem każdej sekcji balansera, jest niedopuszczenie do przeładowania odpowiadającego mu ogniwa, umożliwiając jednocześnie ładowanie pozostałych ogniw pakietu.
Osiągnięcie pełnego naładowania ogniwa, jest przez nie sygnalizowane osiągnięciem pewnego charakterystycznego napięcia (w przeciwieństwie do ogniw NiCd czy NiMH), człon balansera po wykryciu takowego na swoich zaciskach, zaczyna przewodzić, utrzymując to napięcie na stałym poziomie. Prąd płynący przez aktywną sekcję balansera, umożliwia ładowanie pozostałych ogniw. Proces ten powtarza się dla każdego ogniwa, aż wszystkie osiągną odpowiedni stopień naładowania.
W przeciwieństwie do klasycznego zabezpieczenia, ogniwo nie jest odłączane, co zakończyło by ładowanie całego pakietu, mimo iż inne ogniwa nie były by w pełni naładowane.
Co do prądu ładującego, to jest on ograniczany do bezpiecznego poziomu tylko w pierwszej fazie ładowania CC, potem następuje faza CV, czyli utrzymywanie stałego napięcia, co w miarę gromadzenia się ładunku w ogniwach, automatycznie prowadzi do spadku prądu. W momencie kiedy zaczyna działać balanser, prąd ten stanowi już ułamek pierwotnego.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Dziękuję za tak obszerną odpowiedź teraz już mam pełen obraz ;) Pozdrawiam.
jajen
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2013, 23:29
Lokalizacja: Stary Sącz

Post autor: jajen »

Pytanie do Kolegów,

Zrobiłem balancer w wersji 4s na PCB udostępnionym przez Kolegę MardoQ w innym wątku. Niby wszystko ok za wyjątkiem tego, że zasilacz nie pozwala ustawić na wyjściu napięcia wyższego niż 9,5V. Na wejście daje 20V, a na wyjściu mogę regulować w zakresie 3-9,5V. Niby dałem dokładnie te komponenty co na schemacie (jedynie BD244 zastąpiłem BD912 ale to nie ma nic do zasilania przecież). Gdzie leży problem?


Odpowiadam sam sobie. Problemem był odwrotnie wlutowany tranzystor. Teraz wszystko działa!
Perszing1800
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 21:20
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Post autor: Perszing1800 »

Dobra ludziska u mnie lutownica już się zakurzyła ale tak nie może być,nigdy nie mogłem nazwać siebie elektronikiem i to się nie zmieni,nie mam do tego głowy ale coś tam zlutować potrafię,ale do rzeczy...
Jest zestaw bateria słoneczna,akumulator kwasowy(rozruchowy)-wiem wiem,nie nadaje się do pracy cyklicznej ale budżet nie pozwalał na inny a miałem za darmo.
Ale ten rozruchowy po niecałym roku miał może z 1Ah pojemności z 50Ah,dałem sobie spokój bo nic nie dało się podłączyć pod niego oprócz ładowarki do tel.
Mam sporo ogniw laptopowych i chce z nich zrobić pakiet 4S?P.
Celowo dałem znak zapytania bo nie wiem ile wyjdzie ogniw ale myślę gdzieś o pojemności 30Ah pakietu.
I tu drodzy forumowicze sprawa do was jak zrobić taki regulator ładowania do ogniw li-ion żeby miał w sobie balansowanie ogniw i jednocześnie odcięcie zarówno po przekroczeniu górnego napięcia naładowania ogniw jak i osobny układ(albo zintegrowany z regulatorem,to by było super),który rozłącza odbiorniki (w tym przypadku oświetlenie led)po spadku napięcia 3V na ogniwo.
Jeśli nie trafiłem do odpowiedniego tematu to przepraszam i proszę o usunięcie.
Pozdrawiam i z góry dziękuje
Aha bateria bez obciążenia w pełnym słońcu daje ~19,8V i prąd maksymalny 3,7A.
Patryk
Nie popełnia błędów ten co nic nie robi.

http://www.ermail.pl/link/ejYJ2XAjJCNNm ... 7Aj2YTjljX
marpas
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 14 lut 2016, 07:56
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: marpas »

Witam wszystkich fanow swiatla .
zrobiłem koszyczek do pakietu 3s dodałem gniazdo do balancera + wskaźnik rozładowania na 1 diodzie led i zasilam tym 3 paski ledowe po 1/2 m na polkach w piwnicy . wybor przelacznikiem . działa 2 miesiąc i jeszcze nie sygnalizuje rozładowania . mam lepsze swiatlo w piwnicy jak zarowki na korytarzach . nie dam 8 pln co miesiąc za oświetlenie w piwnicy z którego rzadko się korzysta . jak co to koszyczek do domciu i ladowanie .
Ostatnio zmieniony niedziela 14 lut 2016, 09:45 przez marpas, łącznie zmieniany 1 raz.
marpas
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
marpas pisze:zrobiłem koszyczek do pakietu 3s ...
OK... A jaki to ma związek z tematem?

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ