Generator ozonu DIY

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
vps1
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 01 gru 2015, 22:15
Lokalizacja: Gliwice

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: vps1 »

Parę postów wcześniej ktoś pisał że po zamontowaniu radiatorów spadła temperatura płytek.
Podobnie z filtrem przeciwzakłóceniowym sugerowałem się postem zakooo viewtopic.php?p=265694#p265694.
stn
Posty: 64
Rejestracja: środa 11 lut 2009, 11:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: stn »

Radiatory wbrew pozorom dużo dają.
Blaszki ceramiczne rozgrzewają się do ok. 100 stopni
po założeniu radiatorów temperatura spada o połowę,
a przy dobrym coolerze jeszcze bardziej. Oczywiście aby je założyć
wskazane jest zwiększenie dystansu pomiędzy elektrodami.
Można też zrobić prosty "myk" odwrócić górną elektrodę. Będziemy
mieli powierzchnie generujące ozon zwrócone do siebie "twarzami"
A przypomnę, że ozon skuteczniej się wytwarza w niskich temperaturach,
więc może się mylę ale temperatura samej elektrody też ma znaczenie.

Co do reszty uwag - czyli branie za tworzenie rozbudowanego układu
nie mając o tym pojęcia, pełna zgoda ktoś prosi się o kłopoty.
vps1
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 01 gru 2015, 22:15
Lokalizacja: Gliwice

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: vps1 »

Dlatego pytam na forum doświadczonych kolegów aby nie popełnić błędu. Dwa lata temu jak chciałem zrobić stacje lutowniczą również pisano odpuść nie dasz rada brak doświadczenia. Znaleźli się koledzy którzy pomogli i stację lutowniczą wykonałem i działa. Podobnie było ze zgrzewarką punktową do ogniw również koledzy pomogli i teraz mogę swoje pakiety przy elektronarzędziach sam zregenerować. Mam nadzieję, że w sprawie generatora ozonu również mogę liczyć na pomoc :)
stn
Posty: 64
Rejestracja: środa 11 lut 2009, 11:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: stn »

To inaczej. Uprość to. Po cholerę Ci timer do którego będzie instrukcja potrzebna?

Kup na aliexpress coś takiego
https://pl.aliexpress.com/item/40004047 ... 5c0fAz1V7K

albo podłączaj to przez gniazdko na pilota - włączysz i wyłączysz bez wchodzenia do pomieszczenia

https://allegro.pl/oferta/gniazdko-siec ... 8dcd87ee01

A kondensator sobie daruj - im prościej tym lepiej

Co do radiatorów to masz powyżej - rozsuń elektrody (ja wsadziłem dłuższe wkręty 3mm
i dłuższe sprężynki) lub górną elektrodę przekręć. Pamiętaj aby odtłuścić powierzchnie przez klejeniem.

Możesz dorzucić jakiś bezpiecznik - choć najważniejszy bezpiecznik powiadają mamy pomiędzy uszami :)
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: Rysiu. »

vps1 pisze: czwartek 14 maja 2020, 14:08 Parę postów wcześniej ktoś pisał że po zamontowaniu radiatorów spadła temperatura płytek.
W tym poście są temperatury z i bez radiatorów
#p248010
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
vps1
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 01 gru 2015, 22:15
Lokalizacja: Gliwice

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: vps1 »

Timer elektroniczny na zwykły minutnik 0-60 kondensator nie będzie.
Czyli radiatory dużo dają. Jeśli się zdecyduję na montaż radiatorów to podniosę górną płytkę o około 5-10mm. Słupki w generatorze ze zdjęć wyglądają na jakąś sprężynkę (nie mam) czy można zastąpić rurką poliamidową coś by się znalazło ?
Jaka jest odległość pomiędzy płytkami w generatorze 10g mógłby ktoś zmierzyć ?
Co myślicie o obróceniu górnej płytki #p270747
stn
Posty: 64
Rejestracja: środa 11 lut 2009, 11:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: stn »

Jako autor własnego pomysłu obrócenia płytki nie będę go komentował :lol:

ale... obrócenie powoduje że nie będziesz musiał zwiększać odległości
i ułatwi Ci to późniejsze okresowe przemywanie płytek spirytusem.
Radiatory przeszkadzają w przemywaniu bo wacik się o nie zaczepia.

O odległość pomiędzy płytkami nie pytaj - każdy chińczyk robi po swojemu
jak przyjdziesz to zobaczysz jak masz, miałem już generatory z 10mm prześwitem jak i 20mm.
Są tam zazwyczaj włożone sprężynki, choć spotkałem się też z rurkami.
nie masz sprężynek to załóż rurki - będzie OK. Do przedłużenia użyłem wkrętów 3mm o długości 45mm.
Dostałem je w leroy merlin, tam też można było kupić dłuższe sprężynki.

tu moduł 10g z przedłużonymi sprężynkami i podklejonymi radiatorami

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć


I taka moja podpowiedź. Zrób układ w ten sposób aby wiatrak chodził nadal po wyłączeniu timera.
Jak dostaniesz timer sprawdź czy działa - na kilka kupionych trafiły mi się 2 wadliwe sztuki :(
W przypadku zakończenia pracy ozonatora nie zaszkodzi aby coś nadal powietrzem w pomieszczeniu "kręciło"
vps1
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 01 gru 2015, 22:15
Lokalizacja: Gliwice

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: vps1 »

Dziękuję za porady. Jeśli zdecyduję się na podniesienie płytki górnej nie powinno być problemu czyszczeniem płytek. Zestaw trzech generatorów po 10g planuję zamontować na szynie montażowej wewnątrz skrzynki. Każdy z generatorów podłączony złączką xt60 (takie mam). Wyjmuję ze skrzynki generatory czyszczę i wkładam z powrotem. Dodatkowo każdy z modułów będzie miał osobny włącznik on-off. Taki jest plan a jak wyjdzie zobaczymy. Planuję napięcie 230V puścić poprzez bezpiecznik nadprądowy B6A po załączeniu bezpiecznika od razu startuje wentylator potem minutnik i z minutnika napięcie do modułów. Można zamiast timera 0-60 z ALI wziąć programator czasowy analogowy 10-12zł
Zastanawiam czy dać jeden wentylator 230V 165m/3 na trzy moduły czy osobny wentylator na każdy z modułów.
stn
Posty: 64
Rejestracja: środa 11 lut 2009, 11:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: stn »

Jeśli dasz radiatory to jeden wiatrak spokojnie to ogarnie.
A programatory czasowe te po 10-12 PLN są mega niewygodne
ustawiasz tam jednostki 15 minutowe. One są OK jak chcesz żeby
w nocy światło się przed domem włączało a nie do precyzyjnego
ustawienia czasu. Ale niewątpliwą ich zaletą jest fakt, że można
je od ręki wszędzie kupić oraz są bardzo tanie.
vps1
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 01 gru 2015, 22:15
Lokalizacja: Gliwice

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: vps1 »

Skoro jeden wentylator to ogarnie to spoko mniejsze koszty.
Narysowałem tak jak umiałem schemat połączeń
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
OK poprawiłem.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Ostatnio zmieniony czwartek 14 maja 2020, 20:29 przez vps1, łącznie zmieniany 1 raz.
stn
Posty: 64
Rejestracja: środa 11 lut 2009, 11:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: stn »

Komplikujesz nie potrzebnie.
Wsadź włącznik przed bezpiecznik i wyrzuć timer i włączniki dla wentylatora/wentylatorów.
Włączasz włącznik przed bezpiecznikiem to załącza się wentylator. Wchodzisz do pomieszczenia
to sam na koniec wentylator wyłączysz. Bierze on 20-30W więc pobór pomijalny.
No chyba że zależy Ci na mnóstwie przełączników żeby wszyscy zazdrościli że masz taką
super kosmiczną maszynę. To wtedy jak najbardziej może zostać :)

Dla mnie najmniej porządaną jest sytuacja kiedy generatory na "sucho" bez powietrza będą pracować
i się grzać. Dlatego warunkiem włączenia ozonu musi być działający cooler
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: GanzConrad »

stn pisze: czwartek 14 maja 2020, 19:23 Jeśli dasz radiatory to jeden wiatrak spokojnie to ogarnie.
Panowie, a ja dalej uważam że ta cała zabawa z radiatorami to przerost formy nad treścią.
Mam generator ozonu z czasów PRL. Nie ma w nim ani wentylatora, ani radiatorów i ma on w głębokim poważaniu zarówno kurz jak i temperatury i generuje ten ozon już od 40lat...
Skoro chińskie generatory potrzebują takiego tuningu to może lepiej skonstruować je od zera po swojemu? :
https://www.youtube.com/watch?v=iwX6GWFjjKA
vps1
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 01 gru 2015, 22:15
Lokalizacja: Gliwice

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: vps1 »

Schemat poprawiłem. Zamówię potrzebne elementy z ALI. Jak złożę pomierzę temperatury. Jak będą znośne to zostawię. Wentylator daje duży przepływ powietrza 165m/3. Przed chwilą na YT obejrzałem film gość miał wentylator 12V przepływ 56CFM (95m/3) i temperatura 80-90'C.
Jakie zachować odległości od wentylatora do 1 moduł i odległości pomiędzy następnymi modułami ?
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: GanzConrad »

Niebieski przewód nie będzie szedł przez bezpiecznik tylko go omijał (raczej nie zastosujesz podwójnego bo są drogie).
6A jest za duży - nie będzie działał jak bezpiecznik tylko jak włącznik (FR).
Całość to około 100W (nie liczyłem dokładnie) - ja bym zastosował szklany 0.5A i coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/gniazdo-ac-ko ... 8846915942
masz gniazdo, włącznik i bezpiecznik szklany w jednym
do generatorów:
https://allegro.pl/oferta/wlacznik-kcd- ... 8739650458
stn
Posty: 64
Rejestracja: środa 11 lut 2009, 11:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Generator ozonu DIY

Post autor: stn »

GanzConrad pisze: czwartek 14 maja 2020, 20:56 Całość to około 100W (nie liczyłem dokładnie) - ja bym zastosował szklany 0.5A i coś takiego:
Całość to ok. 330-360W
w załeżności jakie przetwornice dostanie i ile weźmie cooler.
więc bezpiecznik 2A minimum

to wygląda sensownie
https://allegro.pl/oferta/bezpiecznik-w ... 217180a2e4

a co postu kolegi VPS1

Odległości 5-6 cm. Ale jak rozumiem masz już upatrzoną obudowę więc porozkładaj je żeby było równo.
Co do filmu - to jeśli gość miał gołe płytki to nie zależnie jaki cooler by nie wsadził to płytki grzały by się podobnie.
Przećwiczyłem to na początku zabawy z ozonem, kiedy radiatorów jeszcze nie dawałem. Płytki grzały się bardzo mimo
że miałem wydajny wentylator o przepływie 200 m3/h na godzinę. Założyłem więc wentylator Delty z odzysku z serwerowni.
On zaś generował przepływ w granicach 400m3/h - normalnie potwór. Ale okazało się że płytki jak się parzyły tak parzą nadal.
Termometru nie miałem - sprawdzanie organoleptyczne, nie mniej wniosek taki że co na płytkę byśmy bez radiatora nie puścili
grzać się będzie tak samo (albo podobnie).

a co do włącznika na wejściu
kup gniazdo z włącznikiem - jeden element mniej
https://allegro.pl/oferta/wtyk-sieciowy ... ZGRkYzE%3D

albo takie na kabel ósemkę
https://allegro.pl/oferta/gniazdo-zasil ... MzlkMmI%3D
ODPOWIEDZ