rzeczywiste pojemności akumulatorów stosowanych w latarkach

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

Bardzo fajne porownanie wydajnosci wielu roznych akumulatorkow AA przy roznym obciazeniu (0.5-10A!) dostepne jest TUTAJ.
Brakuje co prawda w porownaniu kilku popularnych u nas marek (np. Panasonic, Philips) jednak w konfrontacji Sanyo, Energizer, Duracell wygrywa ten pierwszy z akumulatorkami o deklarowanej pojemnosci 2700mAh. Realnie ponad 2560mAh przy obciazeniu 1A i niemal 2200mAh przy kosmicznym obciazeniu 7A to piekne wyniki.

Mnie jednak bardziej zaciekawily przyszlosciowe i od niedawna wystepujace w Polsce litowe baterie AA i AAA. Realna pojemnosc jest o 40% wieksza od akumulatorkow Sanyo 2700 w temperaturze pokojowej. Podczas pracy w temperaturze ponizej zera stopni podejrzewam, a wkrotce sprawdze, ze roznica w pojemnosci bedzie dwu/trzykrotna. Cena za firmowego Energizera Ultimate Lithium mysle do przelkniecia, ok. 5zl/sztuka. Polecam.
Awatar użytkownika
Bulba
Posty: 331
Rejestracja: środa 06 sie 2008, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bulba »

10A ? Ja tam widze tez testy na 20A :))))
My definition is High Definition.
Bledy w pisowni sa celowe, zamierzone i chronione prawami autorskimi.
Uzywanie podobnych bledow jest zakazane i bezprawne ®
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Tak spojrzalem na wykres akumulatorka o pojemnosci 11.5Ah i sie rozmarzylem...szkoda ze nie ma akusow 18650 o takiej pojemnosci :P Wtedy to bylaby dopiero zabawa :mrgreen:
A tak, zeby przy takich akumulatorkach dlugo swiecic to trzeba by ze cztery akumulatorki D wladowac, a to juz sporo miejsca zajmuje :(
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

PENTAGRAM ETERNAL 2000mAh Ni-MH AA.

Po pierwszym cyklu 500/1000mA pojemność osiągnięta to 1850-1880mAh. :/

Przyszły w stanie naładowanym. Pierwsze rozładowanie ze stanu fabrycznego pokazało iż było nich energii między 1500-1600mAh we wszystkich moich 4 sztukach. Pierwszy cykl ładowania i testowania w toku. Warto dodać iż to technologia zastosowana w ENEOLOPACH. Cena oscyluje w granicach 5zł za nowe ogniwo.
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
foxx
Posty: 134
Rejestracja: wtorek 20 sty 2009, 15:07
Lokalizacja: Czeski Cieszyn ;)

Post autor: foxx »

O pentagramach to nie mysle za duzo.
Mam 4 sztuki pentagram 2500 (klasyczne nimh) chyba ze 2 lata, swoje zpelnily, ale sa dosyc badziewne...
po tych dwoch trzech latach (czy jak dlugo je mam) maja pojemnosc okolo 1800 mAh, z tym ze maja wysokie samorozladowanie.
Kupilem to w tedy w siecie z ladowarka pentagram, pentagram teraz juz takiej nie sprzedaje, ale zupelnie taka sama ladeowake sprzedaje Trust.
http://www.trust.com/products/product_d ... item=15167
Ladowarka wg. parametrow niby nie zla, nierozladowywuje itd, ale nie jest najgorzej.
Za to akumulatorki... Nie byly uzywane jakos bardzo intensywnie, uzywalem ich w aparacie starszym olympus na 2xAA, mialem 4 paluszki wiec mialem na wymiane, i przydalo sie bardzo. Latem niebylo tak zle, zrobilem moze ze 200 zdjec, ale jesienia/zima to po kilkudziesieciu zdjeciach trzeba bylo je wymienic. Dotego dodac to wduze samorozladowanie (po miesiacu lezenia byly niby dobre, ale wystarczylo chwile robic zdjecia i zdechly).
Generalnie nie zbyt dobre doswiadczenia.
Kiedy to porownam z eneloopami to jest spora roznica. Na eneloopach 2 sztuki zrobila dziewczyna 280 zdjec w temperaturze kolo zera. rewelacja.

Wiem, ze aparat to nie latarka, ale aparaty maja dosyc duze zuzycie pradu, ten moj zwlaszcza kiedy manipuluje sie ze zoomem (baterie alkaliczne wogole sie nienadaja, zdechna po jakichs 20 zdjeciach...).
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Formatowałem kombinowałem i nie doszedłem nawet do pojemności 1900mAh. Dobrze że chociaż maja sie nie samorozładowywać :/ Czego sie spodziewać więcej po akusach po 5zł :twisted:
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Bulba
Posty: 331
Rejestracja: środa 06 sie 2008, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bulba »

Lenninie: formowalem ;)
My definition is High Definition.
Bledy w pisowni sa celowe, zamierzone i chronione prawami autorskimi.
Uzywanie podobnych bledow jest zakazane i bezprawne ®
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Formowanie bardziej kojarzy mi sie z lepieniem figurek z brązu niż z akumulatorkami. Cóż przyjęte do wiadomości :mrgreen: Obiecuje poprawę.
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

Potrzebowałem 3 AAA, które to będą sobie spokojnie czekać w latareczce na użycie, które nie wiadomo kiedy i jak często nastąpi, kupiłem więc dwa zestawy:
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.15606 (enelupopodobne! ;-) )
Trzy są w latareczce, a czwartego postanowiłem pomęczyć ;-)
Po trzech cyklach 100/200 mA osiągnął pojemność ... 900 mAh! To 10% więcej, niż deklarowane! Może to wpływ tego, że męczyłem akusa małymi prądami? Ciekawe, jak z ich trwałością i enelupowatością ( ;-) )?
Dubito ergo sum!
Awatar użytkownika
Bulba
Posty: 331
Rejestracja: środa 06 sie 2008, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bulba »

Enelupowatosc :))))) Zajefajne okreslenie :D
My definition is High Definition.
Bledy w pisowni sa celowe, zamierzone i chronione prawami autorskimi.
Uzywanie podobnych bledow jest zakazane i bezprawne ®
foxx
Posty: 134
Rejestracja: wtorek 20 sty 2009, 15:07
Lokalizacja: Czeski Cieszyn ;)

Post autor: foxx »

gp recyko sa zupelnie podobne do eneloopow, sam uzywam 3xAAA w czolowce i 4xAA w aparacie.
powinny miec takze niskie samorozladowanie.
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

Nie miałem do czynienia do tej pory z tego typu akumulatorami, ale z tego, co piszą inni wynika, że eneloop'y charakteryzują się nie tylko niskim samorozładowaniem, ale także niską rezystancją wewnętrzną, a co za tym idzie wysokimi możliwymi do uzyskania prądami.
Dubito ergo sum!
foxx
Posty: 134
Rejestracja: wtorek 20 sty 2009, 15:07
Lokalizacja: Czeski Cieszyn ;)

Post autor: foxx »

recyko powinne byc porownywalnie enelupowate jak eneloopy.
patrz
http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... hp?t=79302
i porownaj recyko i eneloopy. Eneloopy lepiej znosza prady 10A i 20A (huh) z drugiej strony recyko maja ciut wieksza pojemnosc.
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

foxx, wszystko zgadza się, tylko że ... kupowałem je na DX! To niekoniecznie muszą być TE ReCyko, choć wyglądają porządnie i pierwsze wrażenia też są pozytywne.
Dubito ergo sum!
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

PANASONIC AA INFINIUM up to 2100mAh - ala eneoolopy. 4szt. data produkcji pazdziernik 2007.
Używane w GPSach po 2szt.

Pojemność po testach 1940-1980mAh :)
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
ODPOWIEDZ