Latarka uniwersalna EDC X1 | LED XM-L2 1050lm 3x XP-L 1800lm

czyli zakupy u grega...

Moderator: greg

daros76
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 05 paź 2015, 10:34
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: daros76 »

Jak zamówie i jak już dojdzie to dam znać, może o jakąś małą recwnzję się pokuszę. Jak latarka będzie ok a myślę, że taka będzie dokupię jakąś inna konfigurację dla syna i żony. Lubimy nieraz wyskoczyć na jakiś wypad i dobre latarki zawsze się przydadzą.
Darek
drozdz
Posty: 20
Rejestracja: środa 15 mar 2017, 21:16
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: drozdz »

daros76 kupiłeś już coś?
Agauy
Posty: 140
Rejestracja: piątek 12 maja 2017, 07:51
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Agauy »

Cześć.
greg, mam kilka pytań.
1. Nie myślałeś o zrobieniu wersji 18350?
2. Kilka stron temu piszesz, że stosowane przez Ciebie diody 3xNichia generują około 1780lm na 4.2A, minus straty daje to 1650. Wg moich obliczeń, 1780*0.87(optyka 10511)*0.99(szybka)*0.91(wspomniałeś, że l2p świeci 10% jaśniej) = 1395
Peak Eiger Ultra XP-G2 S2
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Na akumulatorze 18350 (realnie nie więcej niż 850mAh) czas pracy będzie 4x krótszy, waga i długość latarki mniejsza może o 30%, pełna moc raczej nie do uzyskania. Atuty tego rozwiązania uważam za znikome w stosunku do utraty możliwości sprzętu.
Stosowana optyka 10507 dla NVSW219C ma sprawność 90,5%. Wg wykresu rozkładu światła obcięcie 10% krawędzi promienia daje stratę na poziomie raczej znikomym, nie założone przez Ciebie 10%:

Obrazek
1780lm jest na LED przy temp. 85°C, wtedy korpus ma powyżej 60°C. Sytuacja rzadko spotykana, może w pomieszczeniu na stole, przy braku ruchu powietrza.
W czasie użytkowania w terenie korpus jest co najwyżej ciepły, a na LED mamy około 50°C.

L2P ma optykę wyeksponowaną łącznie z jej krawędzią, która przez producenta uwzględniania jest w stratach. W L2P po prostu świeci dodatkowo kant soczewki, nie tylko czoło.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Agauy
Posty: 140
Rejestracja: piątek 12 maja 2017, 07:51
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Agauy »

greg pisze:Na akumulatorze 18350 (realnie nie więcej niż 850mAh) czas pracy będzie 4x krótszy, waga i długość latarki mniejsza może o 30%, pełna moc raczej nie do uzyskania. Atuty tego rozwiązania uważam za znikome w stosunku do utraty możliwości sprzętu.
1. Są pewne narzekania na niestabilność opaski na głowę przy gwałtownych ruchach. Obniżenie masy o 30% pomoże.
2. Często zdarza mi się idąc w góry ładować latarkę do plecaka tak na wszelki wypadek, jakby wyjście się nieco wydłużyło. Wtedy potrzebuję latarki na max. 2h. Mniejsze ogniwo wystarczy do tego w zupełności.
3. Często używam latarki do oświetlenia namiotu. Wystarczy kilka lm. Tu masa nie ma szczególnego znaczenia, ale nawet mała bateria starczy na długo.
4. Przestałem używać latarki EDC, zbyt rzadko jej używałem i uznałem że telefon wystarczy. Ale jak to robiłem, to generalnie była potrzebna przez max kilka minut, z dużą jasnością. Po co tu większa bateria?
5. Czasem idąc zimą w góry spodziewam się powrotu po zmroku i liczę że będę potrzebował latarki na dłużej. Lub jadę na kilka dni i nie chcę się martwić o baterie. Wtedy mogę po prostu wymienić korpus na większy (i jeśli trzeba zabrać drugą baterię).

Dodam, że mój obecny Peak z długim korpusem i 1xAAA działa długo (na 18180 krócej ;)). I swobodnie mógłbym sobie pozwolić na skrócenie czasu działania. 18350 mają zbliżoną pojemność. Przy zbliżonej sprawności - myślę, że krótszy X1 starczył by w 90% sytuacji.
greg pisze:Stosowana optyka 10507 dla NVSW219C ma sprawność 90,5%. Wg wykresu rozkładu światła obcięcie 10% krawędzi promienia daje stratę na poziomie raczej znikomym, nie założone przez Ciebie 10%:

Obrazek
1780lm jest na LED przy temp. 85°C, wtedy korpus ma powyżej 60°C. Sytuacja rzadko spotykana, może w pomieszczeniu na stole, przy braku ruchu powietrza.
W czasie użytkowania w terenie korpus jest co najwyżej ciepły, a na LED mamy około 50°C.

L2P ma optykę wyeksponowaną łącznie z jej krawędzią, która przez producenta uwzględniania jest w stratach. W L2P po prostu świeci dodatkowo kant soczewki, nie tylko czoło.
Dzięki za wyjaśnienie
Peak Eiger Ultra XP-G2 S2
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

W temacie dla tych co chcą inaczej - co szkodzi kupić takie coś https://www.banggood.com/18350-Battery- ... mds=search (na oko powinno pasować "gwintowo") i ogniwa 18350 https://www.fasttech.com/products/0/100 ... ble-li-ion i wykorzystać do X1 zamiast środkowej części korpusu - nie korzystać z maxa tylko z co najwyżej 30-50% mocy i ... już ;) działa? działa a to, że nie czarne tylko szare - a kogo to obchodzi skoro funkcjonalność jest zachowana ...
Ostatnio zmieniony piątek 12 maja 2017, 19:06 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
Agauy
Posty: 140
Rejestracja: piątek 12 maja 2017, 07:51
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Agauy »

Mociumpel pisze:W temacie dla tych co chcą inaczej - co szkodzi kupić takie coś https://www.banggood.com/18350-Battery- ... mds=search (na oko powinno pasować "gwintowo") i ogniwa 18350 https://www.fasttech.com/products/0/100 ... ble-li-ion i wykorzystać do X1 zamiast środkowej części korpusu - nie korzystać z maxa tylko z co najwyżej 30-50% mocy i ... już ;) działa? działa a to, że nie czarne tylko szare - a kogo to obchodzi skoro funkcjonalność jest zachowana ...
greg, to zadziała? Gwinty pasują?
Peak Eiger Ultra XP-G2 S2
cwancisz
Posty: 173
Rejestracja: piątek 08 lis 2013, 15:05
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: cwancisz »

Kup sobie kolego convoya s2+, do niego masz dostępną dedykowaną tubę pod ogniwa 18350.

Cieszę się że mogłem pomóc :).
Agauy
Posty: 140
Rejestracja: piątek 12 maja 2017, 07:51
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Agauy »

Tak, rozważam tę opcję.
Podobnie jak Mankera E14, E14 II i Astroluxa S42. Czasem zbyt duży wybór szkodzi. ;)
Peak Eiger Ultra XP-G2 S2
Agauy
Posty: 140
Rejestracja: piątek 12 maja 2017, 07:51
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Agauy »

greg, widzę, że sprzedajesz 2 opaski. Jakieś sugestie, którą wybrać?
Peak Eiger Ultra XP-G2 S2
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Nie testowałem tych krótkich korpusów na 18350, trudno powiedzieć czy gwint pasuje. Średnica i skok być może tak, lecz jest jeszcze kwestia jego długości, styk z włącznikiem odbywa się czołem gwintowanej rurki, gwint jest anodowany. Zamówić, sprawdzić.

Opaska? Stabilniejsza jest oczywiście wersja z górnym paskiem.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Agauy
Posty: 140
Rejestracja: piątek 12 maja 2017, 07:51
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Agauy »

OK, dzięki za odpowiedź.
Peak Eiger Ultra XP-G2 S2
Agauy
Posty: 140
Rejestracja: piątek 12 maja 2017, 07:51
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Agauy »

Czy w wariancie 3*XP-L diody są skalpowane?
Jaka jest przy tym utrata jasności?
Peak Eiger Ultra XP-G2 S2
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Kwestia spasowania XP-L z Carclo 105xx to moje know-how. Pewnych informacji nie upubliczniam z racji na nieuczciwą konkurencję kopiującą wypracowane przeze mnie rozwiązania techniczne, patrz niejaki solarforce.eu.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Agauy
Posty: 140
Rejestracja: piątek 12 maja 2017, 07:51
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Agauy »

Wobec tego spytam tylko: czy to, co robisz powoduje spadek sprawności?
Peak Eiger Ultra XP-G2 S2
ODPOWIEDZ