wkrętarka na lipo

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

wkrętarka na lipo

Post autor: neutrinus »

Zamierzam kupić sobie mocną wkrętarkę z udarem. Podoba mi się Dewalt DCD985.. Da się go kupić już za $80, do tego trzeba dołożyć ~$140 za akumulator i ładowarkę.

Zastanawiam się czy nie dołożyć tam ogniwa modelarskiego lipo i ładować to ładowarką z balanserem. Ewentualnie wysokoproądowe li-ion ogniwa z sklepiku.. Do tego elektronika pilnująca sumarycznego napięcia.

Macie jakieś doświadczenia w takim modowaniu narzędzi?

Czy technologia 20V MAX oznacza że jest jedno ogniwo więcej? Czym się to różni od normalnych ogniw 18V ?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Najpierw to Ty się dokładnie zorientuj bo, wiem na 100%, że baterie maja procki, porozumiewające się z procesorem ładowarki, i to jest najczęstsza przyczyna "usterki". Procek stwierdza, że akumulator do wymiany i ładowarka go już nie chce ładować. Ponoć nienaprawialne. Nie jestem tylko pewien, czy sama wkrętarka też nie odczytuje stanu baterii.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

Neutrinus, nie kombinuj. Kup fabryczne. To jakbyś chciał sobie ferrari zafundować, tylko paliwo w wiadrach na siedzeniu trzymać. 20V to tylko oznaczenie serii baterii, dla podkreślenia, że już nie będą pasować fizycznie do starych 18V systemów. Ich nominalne napięcie to dalej 18V.

Natomiast jeśli się uprzesz to nic nie stoi na przeszkodzie - w środku tych nowych baterii jest 5/10 ogniw Sanyo UR18650WX + płytka z balanserem i diodami zabezpieczającymi przed podaniem odwrotnie napięcia. Koszt tych ogniw w hurcie to ok $5/szt, pracują z prądami 20C (i tyle ma ogranicznik w narzędziu).

@Pyra - no właśnie z tego co wiem, to w tej serii zrezygnowali z zabezpieczenia w baterii mikrokontrolerem, elektronika zabezpieczająca jest w narzędziu/ładowarce. Dzięki temu mogli obniżyć koszt baterii.

A ja i tak twierdzę, że seria DeWalta na 36V z A123 w środku jest de best (nie udało mi się jeszcze zajechać orginalnych baterii...).
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: neutrinus »

dziękuję za podpowiedzi. Jeszcze raz przekalkulowałem i ściągnąłem z kanady oryginalne baterie. Tak jest chyba niedużo drożej a znacznie mniej problemów.
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Stoję przed wyborem wkrętarki akumulatorowej. Wyróżnikiem jest udar.
Budżet ok. 400zł

Znalazłem dwie propozycje:

Polską Celmę
http://allegro.pl/celma-wkretarka-z-uda ... 17356.html

I o 150zł droższego DeWalta
http://allegro.pl/dewalt-wkretarka-dcd7 ... 75672.html

Lepiej dopłacić czy Celma też się spisze?
Everybody lies...
Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gregor887 »

Coś mi się nie chce wierzyć, żeby takie maleństwo długo pożyło pracując z udarem... :roll: . Mam wkrętarkę Hitachi, po paru latach wkręcania i sporadycznie wiercenia są już dość duże luzy na przekładni. Do wiercenia prawdziwy udar, do wkręcania wkrętarka - takie moje zdanie.
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Pytanie brzmi co będzie lepsze Celma czy DeWalt? Kwestia wytrzymałości jest drugorzędna.
Everybody lies...
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Tym DeWaltem trochę porobiłem, ale niestety bez używania udaru więc się nie wypowiem. Waży swoje, ale jest silny i niezawodny. Celmy w ręku nie miałem ale nie wygląda tak solidnie jak DeWalt. Nie piszesz co chcesz tym robić, dłubać w garażu czy zarabiać za jego pomocą. Jak to pierwsze to byle Einhel wystarczy. Jak masz tam gniazdko to do wiercenia lepiej kupić jakąś młotowiertarkę a do wkręcania lekką i małą wkrętarkę.
Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gregor887 »

artur_n, to mniej więcej tak, jak co lepsze: nóż w plecy czy nóż pod żebro. Pytanie po co?
Manekinen podjął zasadniczą kwestię i od tego wypadałoby zacząć. Wydając kilkaset złociszy na narzędzie istotne jest przeznaczenie.
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Jak się nie mylę to Dewalt stosuje w swoich akumulatorach świetne ogniwa firmy A123.
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Przeznaczenie typowo amatorskie. Czasem do pomocy przy montażach alarmu czy monitoringu aby wywiercić jakąś dziurę w cegle/pustaku na kolek 6mm. O do tego przydał by się udar. Postanowiliśmy z żoną że wstrzymamy sie z zakupem i kupimy Makite z wyższej półki.
Everybody lies...
Awatar użytkownika
tty5150
Posty: 895
Rejestracja: piątek 15 cze 2012, 02:28
Lokalizacja: Sand City

Post autor: tty5150 »

Do wiercenia 6mm w cegle używałem wierteł do betonu typu cordless i zwykłej wkrętarki Ryboi. Cichutko i szło piorunem.

Na jakiejś wyprzedaży trafiłem Einhell czerwony za 200PLN i jest super.

http://www.akkuline.de/13226_AKKULINE_e ... 32-95.aspx
http://allegro.pl/einhell-rt-cd-14-4-1- ... source=mlt
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Ja miesiąc temu zakupiłem takiego Boscha:
http://allegro.pl/wiertarko-wkretarka-b ... 42918.html
Co prawda bez udaru ale takiego momentu obrotowego nie ma chyba żadna inna wkrętarka Li-Ion w tej klasie cenowej.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Ok jeśli chcesz robić jedną dziurkę na tydzień to nie ma sensu pchać się w narzędzia z wyższej półki marketowej, takie jak makita czy zielony bosh. Nie są to narzędzia profesjonalne a kosztują swoje. DeWalt czy niebieski bosh to już gruba przesada, prędzej zepsuje się od starości jak od zużycia :) Do dłubania wystarczy einhel, jak za taką cenę to całkiem dobre narzędzia dla amatorów. Poniżej einhela nie radzę schodzić, syf.

Bosh dla amatorów (zielony) strasznie zszedł na psy, żeby nie obrażać psów. Nowa wiertarka po wykonaniu 50ciu otworów w cegle rozbiórkowej poleciała na reklamację :( W takim wypadku zdecydowanie warto wybrać celmę, ale do dewalta chyba trochę jej brakuje.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Manekinen pisze: Nie są to narzędzia profesjonalne a kosztują swoje.
Oj, z tym się nie zgodzę że makita nie jest sprzętem profesjonalnym. Mam paru letni staż w "użytkowaniu" zarówno małych jak i dużych elektronarzędzi i mogę śmiało przyznać że w chwili obecnej pod względem wytrzymałości walorów użytkowych makita jest bliżej hilti niż obojętnie jaki bosh który niestety leci obecnie jedynie na renomie.

I nie, nie jestem sprzedawcą makity ;)
ODPOWIEDZ