Strona 1 z 1

Lutowanie sprężynki do dupki latarki - jak to zrobić?

: niedziela 13 paź 2013, 17:50
autor: mick1
Mam Maglite 2C, którego teraz przerabiam na LED. W związku z tym muszę znaleźć maksymalnie dużo miejsca w środku, a w dupce marnuje się go dość dużo.
I teraz najważniejsze - korpus (jak i nakrętka) są aluminiowe. Do tego chcę przymocować krótką sprężynkę celem dociskania akumulatorka. Pytanie - JAK?
P.S.
Chcę zachować prawdziwą oksydę - więc rozgrzewanie całego elementu odpada. Lutowanie w związku z tym będzie ciężkie. Może to czymś skleić? Tylko czym?

: poniedziałek 14 paź 2013, 00:41
autor: Losiu
Jeśli chodzi o lutowanie aluminium, jest to nieco trudniejsze, są w sprzedaży specjalne środki do lutowania, ja szukając kiedyś metod lutowania w necie trafiłem na filmik instruktażowy i powiem że sprawdziłem doświadczalnie z 4 razy na puszce aluminiowej i za każdym razem się udało, co jednak nie oznacza że z każdym stopem alu się uda.
Filmik instruktażowy: http://www.youtube.com/watch?v=-fK4vb_RVCI
Takiej pasty używałem: http://sklep.avt.pl/p/pl/3436/pasta+do+ ... a+40g.html

Ostatnio metoda sprawdziła się też przy ryzykownym lutowaniu urwanych konektorów do maty grzewczej tylej szyby samochodowej.

Inny sposób jaki widzę to wciśnięcie w dupkę sztywno spasowanego krążka blaszki miedzianej i lutowanie do niej.

: poniedziałek 14 paź 2013, 07:45
autor: marmez
Cześć.

Mam pytanie, dlaczego w ogóle chcesz lutować? Rozumiem, ze sprężynkę, w celu odzyskania miejsca chcesz włożyć w sam tył dupki (tam, gdzie było miejsce na zapasowa żarówkę). Jak tam zedrzesz anodyzacje i dasz standardowa sprężynę, to nie powinno być problemu ze spadkami napięcia. Choć osobiście nie mierzyłem tego jeszcze, ale widziałem, ze tak ludzie to robią - nieraz jeszcze skracają sprężynę.

Każde lutowanie rozgrzeje Ci bardzo dupkę...

: poniedziałek 14 paź 2013, 13:32
autor: mick1
Losiu - ogromnie dziękuję
marmez - bo zapasu na sprężynkę (względem spodu nakrętki) mam jakieś 5-7 mm, a standardowa sprężyna jest i szersza i wyższa.
Chociaż to może być pomysł (oksydę zerwać muszę tak czy tak) - może dopasuję jakąś inną sprężynkę (chociaż lutom jakoś bardziej wierzę).

: poniedziałek 14 paź 2013, 18:58
autor: Browar
Możesz lutować na kwas solny, daje to doskonałe efekty.

: poniedziałek 14 paź 2013, 18:58
autor: marmez
Może by standardową sprężynę skrócić od tyłu... część przylegającą do baterii zostawić... Wtedy też łatwiej wejdzie to tyłu. Tak teoretyzuję tylko. Sam wiesz najlepiej ile masz miejsca, a piszesz, że faktycznie mało.

Inaczej to jak pisze Losiu, dolutować pasującą sprężynę do blachy i na wcisk i będzie OK :)

: poniedziałek 14 paź 2013, 20:29
autor: mick1
Ogromne dzięki, postaram się tam coś powciskać. Jak nie da rady, to będę używał magicznych odczynników do lutowania :D

: wtorek 15 paź 2013, 17:47
autor: Uka
ELO,
Podepnę się pod temat. Chciałem zapytać, gdzie można kupić dobre sprężynki, żeby podmienić w latarce, np. w S2. Niby na fasttech są jakieś i to pozłacane, ale nie wyglądają na zbyt dobre.

: wtorek 15 paź 2013, 19:00
autor: Pyra
Witam
Sprężynki jak sprężynki, praktycznie zawsze są stalowe, chromowane, niklowane lub złocone. W zasadzie to dobierasz je ze względu na siłę docisku i długość, a najlepszą metodą jest mostek z plecionki lub linki i dobra pastylka na styk. Ja używam w tym celu styków srebrnych z przekaźników mocy.
Istnieją sprężyny z brązu berylowego, ale nie są raczej stosowane w latarkach.

Pozdrawiam

: wtorek 15 paź 2013, 19:07
autor: Uka
U siebie dałem pastylkę z pręta miedzianego, ale zastanawiam się czy dobrze zrobiłem, bo używam ogniw z odzysku i one mają ślady po zgrzewaniu. Płaska powierzchnia może gorzej przylegać, niż goła sprężyna (na forum znalazłem info, że lepiej tego nie szlifować).

: wtorek 15 paź 2013, 19:20
autor: Pyra
Witam
Uka pisze:... (na forum znalazłem info, że lepiej tego nie szlifować).
Tylko w przypadku, kiedy zostały niefachowo oderwane i spowodowały mocne odkształcenie powierzchni, jeśli powierzchnia minusa jest płaska, to nie ma najmniejszych przeciwwskazań.
Pozdrawiam