Oświetlenie magazynu

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
adam_us
Posty: 23
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 11:45

Oświetlenie magazynu

Post autor: adam_us »

Jest to mój pierwszy post więc wypada sie przedstawić i przywitać. Mam na imie Adam i witam Szanowne Grono Użytkowników tego Forum.

Z racji tego iż moje doświadcznie z diodami jest wrecz znikome, ciągle poglębiam swoją wiedzę czytąc to forum. Przepraszam więc z góry jeśli coś już było opisane a jeszcze raz o to zapytam. Nie o wszystkim jeszcze przeczytałem.

Tyle tytłem wstępu.
Prośbę o poradę mam do wszystkich którzy mają doświadczenie w budowie i przebudowywaniu róznego rodzaju lampek.
Otórz w magazynie który jest na terenie firmy w której pracuje do oświetlenia użyto takich żarówek:

Obrazek

http://www.swiatelka.pl/upload_img/obra ... 125000.jpg

Wspomagane są dodatkowo przez nie co mniejsze:

Obrazek

http://www.swiatelka.pl/upload_img/obra ... 282882.jpg


Działa to w taki sposób że zanim rozgrzeją sie duże 250 watowe lampy swiecą te mniejsze 150W które nie muszą się ponoć rozgrzewać.

W dobie coraz powrzechniejszych diod mocy nasuwa mi się pytanie czy warto było by zmienić taki system oświetlania magazynu na diody?
Lampy wiszą dośc wysoko, myśle ze jest to wysokośc około 12 metrów.
Interesuję się budową lampki rowerowej na diodach, na tym forum widziałem że oświetlają bardzo dobrze nawet większe odległości przy zastosowaniu czasem tylko jedej diody i soczewki.

Czy taka inwestycja przyniosła by oszczędność prądu?
Koszt przebudowy nie ma większego znaczenia o ile będzie wpływał na znaczne obniżenie zużycia prądu w stosunku do zastyosowanego obecnie oświetlenia co w konsekwencji doprowadzi do zwrócenia się takiej inwestycji.
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

To jest banieczka metalogalogenkowa a nie zwykły halogen -> czyli nie jest źle z wydajnością :mrgreen:

Osram HQI-T 250W
Moc: 250W Strumień świetlny [lm]: 20000

Co daje : 80 lum/w - obecne ledy dla aplikacji wysokiej mocy nie mają lepszej wydajności. :neutral:
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Te 150W to zdaje się halogen który zapala się praktycznie bez zwłoki. Te 250W to metalohalogenki które potrzebują troszkę czasu aby nabrać optymalnych parametrów emisji. O ile halogen to pożeracz prądu i grzałka to metalohalogen jest OK (jak napisał Dominik) ma wysoką sprawność i sprawdza się idealnie tam gdzie oświetlenie włączamy rano i ma świecic ileś tam godzin bez przerwy (wtedy i żywotność z tego co pamietam rozsądna). Wracając do tematu jedynie sensowna to wymiana tych 150W żarników na emitery LED ale szczerze to bardzo dużo pracy i pieniędzy (nie mam pomysłu szczerze na jakich emiterach by to zrobić, jaki magazyn, powierzchnia). Powiem tak ja tu widzę bardzo duży wydatek który w postaci oszczędności na prądzie pewnie z 10lat się będzie zwracał :???:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Halogeny przy tej mocy wyciagają ok 20+ lum/w -> tutaj producent podaje 2500 lumenów dla 150W czyli tylko 16,6 lum/w.

Aby otrzymać 2500 lumenów potrzeba by było kilka ledów wysokiej mocy, ze względu na beznadziejną barwę P7 tu odpadają, czyli najlepiej by było matrycę z Cree XR-E neutralnych, obecnie dostępne nawet do Q5.

Q5 @ 1A => 240 lum i ok 3,5W -> 70 lum/w

Czyli potrzebujemy 6 ledów zasilanych na 1A, co da 1440 lumenów z 21W.
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

Nie rozumiem troszeczke tego systemu. Te metalohalogeny po 15 sekundach maja na pewno wiecej niz 10% mocy, ergo powinny juz same dawac po 2k lumenow sztuka, po okolo 30 sekundach po jakies 5-6k. Pelna moc powinny osiagnac po ok 4 minutach. Naprawde byloby tak ciemno bez tych zarowek?

Jescze jedno - czy przy osiagnieciu pelnej mocy przez metalohalogeny, zarowki sie wylaczaja?
Awatar użytkownika
adam_us
Posty: 23
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 11:45

Post autor: adam_us »

Tak po osiągnięciu pelnej mocy żarówki się wyłaczają, to wiem napewno... popytam jeszcze troche ale elektrycy niechętnie udzielaja mi odpowiedzi...
ODPOWIEDZ