Zanieczyszczenia świetlne

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

zxcvb pisze: A jechał ktoś nocą przez miasto? Dwa samochody na drodze i stoją na "czerwonym"...
Mnie to najbardziej wkurza, 2 w nocy i stoję na czerwonym, skrzyżowanie pośrodku "niczego".
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Chciałbym jeszcze zauważyć, że to spektrum niebieskie w nocy zaburza szlaki metaboliczne melatoniny i być może nie tylko. Trafiłem na to w artykule o niestabilności genetycznej obserwowanej m.in u osób pracujących po nocach (DOI:10.1093/nar/gku503). Tak więc niebieskie światło z LEDowych lamp ulicznych bijące do sypialni może być potencjalnie źródłem problemów. To już stare sodówki są lepsze :roll:
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

W moim mieście ostatnio też się rzucili na LEDy, ale niestety uważam to za straszny chłam.
Nowe latarnie świecą bardzo punktowo i oświetlają tylko ulice.
Stare latarnie świeciły dość szeroko i dzięki temu oświetlały również chodniki.
To oświetlenie punktowe ma też inny minus, jak się jedzie ulicą wieczorem, to przejeżdża się na zmianę strefę ciemną i jasną.
Bardzo denerwujące zjawisko, wolę już jechać tam gdzie nie ma oświetlenia.
Ciemności rozświetlają mi:
Convoy S2 XM-L2 T6 4C 2,1A, Convoy M1 XM-L2 U2 1A 2,8A, Convoy C8 XM-L2 U2 1A 2,8A,
UltraFire S5 XP-L V4 3D 2,1A, SolarStorm SC01 XM-L2, Tank007 E09 XP-E, Tank007 TK-701 SSC, Mactronic NIGHT HUNTER II, i inne :)
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Miejscowość Pawłowice Śl. na rynku pod ratuszem postawili lampy LED o barwie nawet lekko neutralnej. Z daleka wygląda jak by światła była masa, jednak pod lampami nie wiele widać, a ludzie pod nimi stojący mają zieloną skórę jak zoombie. Weź tu się umów z dziewczyną na randkę w takie miejsce, to normalnie zaraz ochota odejdzie.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

swietlik pisze:Wydawało mi się, że wątek dotyczy zanieczyszczenia środowiska naturalnego światłem sztucznym a nie aplikacji na smartfony.
Przeczytaj od postu "pochoodniaa!" z wczoraj. Moje wpisy dotyczyły tej aplikacji.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Zbychur pisze:a ludzie pod nimi stojący mają zieloną skórę jak zoombie. Weź tu się umów z dziewczyną na randkę w takie miejsce, to normalnie zaraz ochota odejdzie.
:mrgreen:
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

marmez pisze: :mrgreen:
Marmez to nie jest śmieszne, to zagraża populacji :)
pochoodniaa!
Posty: 28
Rejestracja: środa 20 lut 2013, 14:14
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pochoodniaa! »

pegasus_sis pisze:Nie wróżę sukcesu. Takie rzeczy powinno się robić za pomocą aparatury a nie ludzi. Zbyt dużo zmiennych - wady wzroku, przyzwyczajenie do światła... ktoś dostał dotację i wysmażył takiego metodologicznego potworka. Ale jako aplikacja edukacyjna się sprawdzi.
Jest jakaś aplikacja na iPhone'a, która do pomiarów zanieczyszczenia światłem wykorzystuje wbudowany aparat. Niestety, nie ma takiej na Androida, bo ten system działa na wielu różnych modelach telefonów i trzeba by dla każdego przeprowadzić oddzielną kalibrację w laboratorium. Ale mogliby ją wykonać przynajmniej dla najczęściej używanych smartfonów.
Jeśli chodzi o metody bardziej profesjonalne, to często korzysta się ze zdjęć satelitarnych (ale one wyłapują światło, które już uciekło z atmosfery), a oprócz tego stacjonarne i mobilne mierniki SQM. W "Utracie nocy" można wpisać wynik wskazywany przez taki przyrząd.
witos
Posty: 150
Rejestracja: czwartek 15 sie 2013, 13:43
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: witos »

Ktoś wspomniał wcześniej o bezsenności i trudnościach z zasypianiem. Dokładnie naprzeciwko mojego okna stoi latarnia i bardzo utrudnia zasypianie. Jej światło wpada do pokoju i delikatnie rozświetla pomieszczenie pomimo ciemnych zasłon. W żaluzje nie będę inwestował więc chyba zainwestuję w ...procę :wink:
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Ja tam nie wiem, mieszkam w odległości około 40m od torów kolejowych, konkretnie oświetlonego peronu, zaraz za nim jest czynna przez 24h bocznica przeładunkowa kontenerów. Żeby było śmieszniej, dom w którym mieszkam stoi w osi pasa startowego lotniska w Krzesinach i nie ma problemów ze zaśnięciem. :roll:
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
zxcvb
Posty: 160
Rejestracja: sobota 07 wrz 2013, 20:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: zxcvb »

Pyra, może to kwestia przyzwyczajeń, a może wrażliwości. Mnie też słabe światło nie przeszkadza, ale jestem w stanie zgodzić się, że może przeszkadzać innym.
Cóż, Kopernikowi też nikt nie wierzył, a ponoć miał rację ;) .
madkeinam
Posty: 505
Rejestracja: środa 25 gru 2013, 22:40
Lokalizacja: Radwanice

Post autor: madkeinam »

Pyra pisze:... i nie ma problemów ze zaśnięciem.
Bo jak się chce spać to się śpi :-D A jak się chce jeść to się je, pić to się pije, a nie tam jakieś filozofie dorabia.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

madkeinam pisze:
Pyra pisze:... i nie ma problemów ze zaśnięciem.
Bo jak się chce spać to się śpi :-D A jak się chce jeść to się je, pić to się pije, a nie tam jakieś filozofie dorabia.
Tak. :) Znajomy marynarz na lądzie zasnąć nie mógł nieraz, bo za cicho... Później sobie nagrał dzięki ze statku (hałas maszynowni po prostu) i puszczał sobie to na lądzie przez słuchawki i zasypiał lepiej :)

Do wszystkiego idzie się przyzwyczaić, choć do luksusu dużo łatwiej ;)

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
pochoodniaa!
Posty: 28
Rejestracja: środa 20 lut 2013, 14:14
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pochoodniaa! »

Ale nie wszystkie przyzwyczajenia są zdrowe. Ktoś, kto np. ciągle pali papierosy, też źle się czuje bez nich.

[ Dodano: 22 Styczeń 2015, 19:23 ]
Tymczasem w Ameryce:
Pewna para, wróciwszy do swojego domu, zastała świecący w ich okno kolorowym, migającym światłem billboard. Poprosili właściciela, żeby wyłączał go na noc, ale nie zgodził się. Sprawa trafiła do sądu. Ale to firma pozwała parę - za to, że skarżyli się reklamodawcom i część z nich zrezygnowała z emisji swoich ogłoszeń na tym ekranie.
link
GóraZiemska
Posty: 2
Rejestracja: sobota 19 gru 2015, 21:57
Lokalizacja: Polska

Post autor: GóraZiemska »

Witam wszystkich :mrgreen: Myślę, że zanieczyszczenie świetlne to poważny problem. Podczas ostatnich wakacji byłem w Witowie, gdzie akurat było dość ciemno. Pierwszy raz w życiu zobaczyłem tam Drogę Mleczną, widoczną jako jasny pas ciągnący się przez całe niebo. Koło chatki, w której mieszkałem, znajdował się tartak, którego teren był oświetlony wysokoprężną lampą sodową. Miała ona nieprawidłowo wykonaną oprawę i bardzo przeszkadzała w obserwacjach.
A jeśli chodzi o wpływ na zdrowie, to wydaje mi się, że dokładne zasłanianie okien w nocy nie rozwiązuje do końca problemu. Człowiek jest aktywny, kiedy na dworze jest dzień, a zasypia, gdy jest tam noc. Jeśli na dworze w okolicy będzie w nocy zbyt jasno, to ludzkiemu organizmowi może się wydawać, że jest dzień (chociaż człowiek potrafi przy pomocy swojego rozumu zwykle odróżnić słońce od sztucznego światła, to jednak na pewne bodźce reaguje podświadomie). To bardzo skomplikowana sprawa i wymaga dalszych badań naukowych.
madkeinam pisze:Bo jak się chce spać to się śpi
jakby ci jakiś sąsiad grał w nocy na perkusji, to przypadkiem nie zapomnij o tym :razz:
Zbychur pisze:Z daleka wygląda jak by światła była masa, jednak pod lampami nie wiele widać
- może emitują zbyt dużo światła na boki? Czy te latarnie mają płaskie, poziome otwory/szybki, jak zaleca użytkownik pochoodniaa!? Jeśli tak, to mogą po prostu mieć nieprawidłową optykę.
ODPOWIEDZ