Dioda do projektora

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
dominos96
Posty: 146
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 18:26
Lokalizacja: Rybnik

Dioda do projektora

Post autor: dominos96 »

Witam
Wczoraj wpadł mi w ręce projektor, konkretnie ViewSonic PJ358
Całkowity brak wiedzy na temat projektorów, ale po 3 godzinkach go rozgryzłem.
Wystarczyło zewrzeć 2 przewody idące do przetwornicy lampy kiedy płyta poda sygnał kolejnym przewodem.
Przetwornice z lampy mogłem wyciągnąć całkowicie i zostawić tylko tą do zasilania elektroniki.
Ile lm mogła mieć oryginalna lampa 150W ?
Według producenta na wyjściu jest 2000lm, na moje oko przy próbach świecenia latarką w dziurkę 3/4 światła ginie w środku.
Jaką/jakie diody mógłbym tam upchać ?
Myślałem nad CXA2011, ale może to być za mało, a nie zawsze była by możliwość zaciemnienia pomieszczenia.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

A nie potrzebował byś tam raczej jakiegoś źródła światła o małej powierzchni emisji? Nie musi to światło byś skupione potem jakąś soczewką czy coś? Nie lepiej HID? Ew. MT-G2, bo wydaje mi się, ze CXA to zbyt małe nie są.
Awatar użytkownika
dominos96
Posty: 146
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 18:26
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: dominos96 »

Otwór na światło ma jakieś 2x2cm, więc jakaś soczewka skupiająca była by konieczna.
A ta MT-G2 to też trochę słaba, 2500lm z biedą.
A właśnie HID'a i innych tego typu rzeczy chciałbym uniknąć, uparłem się na LED'a i tyle :mrgreen:
Jak na razie to świeciłem w to XM-L na 2,8A bez soczewki z odległości ok 1 cm i powiem że było bardzo słabo, nawet gdybym ją skupił odbiegało by to jeszcze bardzo od tego co chce uzyskać.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

dominos96 pisze:Ile lm mogła mieć oryginalna lampa 150W ?
Pewnie była halogenowa, jeśli dobra to mogła mieć jakieś 1500 - 1600 lm. na oko ;)
Awatar użytkownika
dominos96
Posty: 146
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 18:26
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: dominos96 »

Aha, myślałem że było tam coś mocniejszego. Więc gdybym skierował światło z MT-G całkowicie do otworu to miałbym więcej niż oryginalnie.
Może chodzi poprostu o trafienie pod dobrym kątem żeby światło gdzieś nie zginęło
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Podejrzewam, że oryginalna żarówka miała reflektorek skupiający światło.
Awatar użytkownika
dominos96
Posty: 146
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 18:26
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: dominos96 »

Właściwie to dostałem razem z projektorem właśnie resztke starej lampy czyli ten reflektorek, ale nie bardzo da tam rade leda w nim zamocować, trzeba było bo go jakoś zciąć od tyłu, a on jest jakiś ceramiczny, zresztą wtedy nie było by miejsca na radiator do diody.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Zwykła żarówka 150W ma 2100lm, halogen liniowy 2500lm. To pewno tamta miała coś pomiędzy.

>Ogonki dorobię w domu, Edit: Nie zdążyłem, dziękuję Pyra :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 13 sty 2014, 17:44 przez marmez, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

marmez pisze:Zwykla zarowka 150W ma 2100lm
Na pewno? Zdaje się że maksymalna wydajność tradycyjnej żarówki to 12lm/W a halogenowej do 16lm/W, chyba że moje źródła kłamały albo już dobrze nie pamiętam
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Przechodziłem przez testy z LED. Znajomy nawet próbował dać 3xXML na każdą z matryc. Bez oczekiwanych rezultatów. Leda jest ciężko skupić ma za duży kąt świecenia. Jeśli chodzi o xenon to też zabawa nie daje satysfakcjonującego rezultatu. Obraz przy 100 calach był widoczny ale do komfortu to brakowało. Skończyło się na zakupie zamiennika lampy w chinach i kastrowaniu dla żywotności z 170 na 120W.

Xenon 35W puszczony na ok 55-60W przeżył mi 200h.
Everybody lies...
Awatar użytkownika
dominos96
Posty: 146
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 18:26
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: dominos96 »

Jaki polecacie sklep z soczewkami/reflektorami to MT-G ?
ObrazekObrazekObrazek
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Kolego, kup zamiennik lampy, tak będzie najlepiej i najtaniej.
http://www.ebay.com/itm/NEW-VIEWSONIC-P ... b#shpCntId
Awatar użytkownika
dominos96
Posty: 146
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 18:26
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: dominos96 »

Może i taniej, ale wtedy trzeba na niego uważać, żeby nim nie ruszać itp.
Zresztą co to za radość wcisnąć tam zamiennik.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Kombinowanie nic nie da. Dłubanie z ledem da pewnie kiepski efekt.

Zamiast kupowania ori lampy, wydłub ori palnik, wrzuć xenon 5000K i będzie gites.
ILPT
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Zbychur pisze:
marmez pisze:Zwykla zarowka 150W ma 2100lm
Na pewno? Zdaje się że maksymalna wydajność tradycyjnej żarówki to 12lm/W a halogenowej do 16lm/W, chyba że moje źródła kłamały albo już dobrze nie pamiętam

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBar%C ... .9Bwietlna Wraz z mocą rośnie sprawność. W tradycyjnej żarówce według wiki waha się od 6-16lm/W. W Halogenowej liniowej od 14 do 22lm/W.

Oczywiście zakładam wiarygodność wikipedii w tym względzie, nie mam podstaw, by tego nie robić i też nie znam innych źródeł z tego typu danymi.

Jeżeli żarówki mają mają zaprojektowaną małą trwałość, to też mogą mieć wyższą sprawność - wyższa temperatura żarnika - wyższe parowanie (sublimacja właściwie) itd.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ