Mostkowanie sprężyn/zapewnienie styku elektr. o małym spadku

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Awatar użytkownika
Borsuczy
Posty: 547
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 09:24
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Borsuczy »

Cześć Wam. :razz: Pozwólcie, że ja również odkopię temat. Czy może ktoś podpowiedzieć gdzie mogę znaleźć jakieś dosyć niewyczerpane źródło w którym znajdę takie posrebrzane/ pozłacane/ niklowane kawałki miedzianych/ mosiężnych krążków lub płaskowników? Wszystko to, co było omawiane jest dostępne tylko jeśli się jest w jakiejś niszy zawodowej i ma się łatwy dostęp do jakichś rzeczy, np. jakieś elementy spalonych bezpieczników samochodowych, czy jakieś inne niesamochodowe urządzenia. Podawany był też przykład miedzianego posrebrzanego płaskownika, który kiedyś tam był na Allegro... No już teraz go nie ma. Są chyba jakieś sklepy z takimi rzeczami? Wiem, że można poszukać w marketach budowlanych w koszach na elektro śmieci, tylko z tego co widziałem ostatnio już nie są tak otwarte jak kiedyś, tylko się tam wrzuca coś przez klapę i nic stamtąd nie wyjmiesz, a i tak to jest kwestia przypadku. Mogę coś taniego kupić i to rozwalić w celu pozyskania posrebrzanego/ pozłacanego mosiądzu, ale co takiego się nada? Oczywiście jeśli jeszcze ktoś się nie domyślił- chodzi o coś na sprężynki światełka.

Tak dodam jako ciekawostkę, jakiś czas temu szukałem informacji o tym jak samodzielnie posrebrzać, pozłacać miedź i inne tego typu metale. Wymaga to używania różnych trudno dostępnych substancji i może być niebezpieczne dla zdrowia i/ lub życia. Lepiej tego nie robić...
grigorij00
Posty: 193
Rejestracja: czwartek 26 lut 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: grigorij00 »

Moim zdaniem, powłoki galwaniczne zazwyczaj są cienkie i z czasem ulegną zużyciu, zwłaszcza w takich miejscach jak styk na sprężynce włącznika.
Tutaj jest trochę ciekawostek tylko że hurt :
https://www.alibaba.com/showroom/switch ... ntact.html
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 67db1cfXH4
Awatar użytkownika
Borsuczy
Posty: 547
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 09:24
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Borsuczy »

Wow, nieźle to wygląda. Minimalnie chcą 100 sztuk, jeśli dobrze rozumiem da się kupić (coś) za 0,12$/szt. Wychodzi 12 dolców. Nie jakaś kosmiczna suma, obczaję to i zobaczę czy uda mi się coś tam kupić. Dziękuję za super trop! :grin:
grigorij00
Posty: 193
Rejestracja: czwartek 26 lut 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: grigorij00 »

Nie ma za co , ciekawe jakie będą ostateczne koszty, pewnie dojdzie koszt wysyłki, daj znać jak poszły zakupy.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Polecam wszelkiego rodzaju przekaźniki - im starsze tym lepsze. Srebro techniczne jest używane w dobrych przekaźnikach/stycznikach. Małe sztuki to właściwie gotowce. Ostatnio dopadłem styki z czołgu, no ale to raczej do latarni morskich, a nie latarek :twisted:

Kontaktrony mają pozłacane styki, ale nie wiem czy występują odpowiednio duże.
Blacha srebrna dostepna jest w sklepach dla jubilerów, tez powinna się nadać.
W podgrzewaczach przepływowych też nie brakuje mosiądzu i styków srebrnych.
Styki w przełącznikach i wyłącznikach też się nadadzą.
Przełączniki w kuchenkach elektrycznych Farel są srebrne.
Stare programatory pralek automatycznych mają sporo styków srebrnych.
pozdrav
Awatar użytkownika
Borsuczy
Posty: 547
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 09:24
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Borsuczy »

grigorij00 pisze:Nie ma za co , ciekawe jakie będą ostateczne koszty, pewnie dojdzie koszt wysyłki, daj znać jak poszły zakupy.
Niestety poszły nijak, zacząłem konwersację przez aplikację alibaby z jakimś panem z Chin i rozmowa się skończyła, gdy zapytał mnie on czy mam jakieś rysunki, a ja odpisałem że nie, ale mogę zrobić i zapytałem w jakim programie mają być. Już nic nie odpisał. Wyczuł że to nie jest jakiś super deal, tylko jakiś amator ma jakąś zachciankę. Skompromitowałem się na skalę światową.
Ale wysłałem maila do pewnej polskiej firmy produkującej takie rzeczy, w sumie to z ciekawości, bo wiedziałem jak to będzie wyglądało. Zapytałem o 100 mniejszych i 100 trochę większych okrągłych styków powleczonych niklem/ srebrem. Ustawienie maszyn 400 zł, srebrzenie kolejne 400 zł, niklowanie 300- 400 zł...

Browar pisze:Polecam wszelkiego rodzaju przekaźniki - im starsze tym lepsze. Srebro techniczne jest używane w dobrych przekaźnikach/stycznikach. Małe sztuki to właściwie gotowce. Ostatnio dopadłem styki z czołgu, no ale to raczej do latarni morskich, a nie latarek :twisted:

Kontaktrony mają pozłacane styki, ale nie wiem czy występują odpowiednio duże.
Blacha srebrna dostepna jest w sklepach dla jubilerów, tez powinna się nadać.
W podgrzewaczach przepływowych też nie brakuje mosiądzu i styków srebrnych.
Styki w przełącznikach i wyłącznikach też się nadadzą.
Przełączniki w kuchenkach elektrycznych Farel są srebrne.
Stare programatory pralek automatycznych mają sporo styków srebrnych.
Dzięki za wskazówki. Pierwsze miejsce jakie przychodzi mi do głowy, które może być pełne takich rzeczy, to złomowisko. Gdzie jeszcze może coś być?
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Borsuczy
Posty: 547
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 09:24
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Borsuczy »

Jeszcze coś mi przyszło do głowy, w niektórych urządzeniach elektronicznych funkcję radiatora elementów na płytce, służy wlutowana do PCB blacha z jakiegoś niemagnetycznego stopu metalu, powleczona jakimś niklem. Z takiej blachy można powycinać kółeczka na sprężynki do przynajmniej kilku latarek :D
Awatar użytkownika
Borsuczy
Posty: 547
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 09:24
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Borsuczy »

Mam dwa pytania:
1. Sprężynki z brązu na pewno lepiej przewodzą prąd lepiej niż stalowe, ale jak znoszą mechaniczną pracę? Brąz jakoś mi się nie kojarzy ze sprężystością.

2. Najtańszą i bardzo dobrą moim zdaniem opcją na kapturek sprężynki jest miedziana blaszka powleczona cyną. To jest tak banalne, że aż się dziwię że nie pomyślałem o tym wcześniej, tylko zacząłem szukać różnych dziwnych rzeczy. Czemu nikt jeszcze nie wspomniał o takim rozwiązaniu? Coś jest z nim nie tak? Cyna jest miękka, to fakt, ale tutaj to może być nawet zaletą, ogniwo z czasem ułoży się na takim kapturku z powłoką cyny i będzie jeszcze większa powierzchnia styku.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Miedziane blaszki pokryte cyną - miękkie i wycierają się w trakcie wymiany/ładowania ogniwa kiedy dokręcamy/dokręcamy.
Dotyczy instalowania na sprężynce od strony "-" ogniwa.

Dobrym materiałem jest mosiądz. Średnio twardy materiał.
Każde odkręcanie/zakręcanie usuwa powstałe na powierzchni tlenki/zabrudzenia.
Na tyle twardy że jest trwały i nie rysuje się.

Jak wykonać domowym sposobem styk mosiężny:

Potrzebny pręt mosiężny (średnica 6mm / 8mm).
Koniec wyrównujemy na szlifierce (boczna część kamienia szlifierki). Odcinamy piłką do metalu "plasterek" potrzebnej grubości (1mm lub więcej - zależy od potrzeb).
Przydatny może być zwykły przymiar do piłowania: kąt prosty/45st.

Otrzymujemy "plasterek" o jednej stronie wyrównanej przez wcześniejsze obrobienie na szlifierce a drugą stronę porowkowaną od piłki do metalu (tą stroną będziemy potem lutować do sprężynki).

Powierzchnie zgrubnie obrobioną na szlifierce delikatnie wyrównujemy na drobnym pilniku i papierze ściernym.
Nie musi być lustro. Ważna płaska powierzchnia służąca za styk elektryczny.

Opis długi ale samo wykonanie zajmuje niezbyt długą chwilę.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
Yantar
Posty: 74
Rejestracja: niedziela 13 sie 2017, 13:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: Yantar »

A może takie coś? krążki ebay
Serdecznie pozdrawiam
Jacek / Yantar
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Ja kiedyś kupowałem mosiężne krążki ø6, ≠2 bodajże na intl-outdor.com, teraz niestety już ich nie mają.

Tak to wyglądało:
Obrazek Obrazek

Najłatwiej jak ktoś ma zaprzyjaźnionego tokarza, kupić pręt ø8 i dać mu do pocięcia na plasterki.
Awatar użytkownika
MIXTERek
Posty: 80
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 14:40
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: MIXTERek »

pietros, pytanie gdzie kupić pręt? sam poszukuje aby polepszyć styk w latarkach.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

MIXTERek pisze:pietros, pytanie gdzie kupić pręt? sam poszukuje aby polepszyć styk w latarkach.
https://profmetkol.pl/oferta/mosiadz/prety/okragle

Kupiłem kiedyś 7mm i zrobiłem sobie całkiem fajne "polespear" (groty mają zazwyczaj gwint M7).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ODPOWIEDZ