Buduję Latarkę Ultravioletową

co i jak zrobiłem...
Robert_76_pl
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 08:25
Lokalizacja: morze

Post autor: Robert_76_pl »

Wpisz 385 uv na alle dioda lite-on za 41zł.
Sterownik za 20zł też jest na alle tylko musisz zaznaczyć przy kupnie aby wylutować układy aby dawał 700mA. Możesz zamontować to do większości latarek na 16850. Musisz też się zastanowić czy chcesz blisko i szeroko reflektor OP lub daleko SMO
Ostatnio zmieniony sobota 21 sty 2017, 11:30 przez Robert_76_pl, łącznie zmieniany 2 razy.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Dzięki za info, chcę właśnie coś takiego zrobić na jedno ogniwo w sumie do zabawy :) i chyba lepiej będzie szerzej a bliżej.
Ostatnio zmieniony piątek 20 sty 2017, 23:42 przez plecho1, łącznie zmieniany 1 raz.
ov_darkness
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 11 mar 2013, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ov_darkness »

Panowie, szukam LED'ów świecących na 405nm. (tak lubią moje żywice). Znalazłem Nichia, ale koszt rzędu 25E UR/szt powala (w naświetlarce planuję mieć 9szt). Zależy mi na tym, żeby były dobrej jakości i nie zniknęły są pół roku.
Moc ok 0.5-1W
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Panowie,

Chciałbym stworzyć latarkę do zbierania bursztynu.
Posiadam body Convoya C8.
Szukam diody i odpowiedniego sterownika do niej.
Czy to ma sens, czy body musi być na bazie naświetlacza ?
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Issac, ma to sens i jednocześnie nie ma... C8 ma spory reflektor i w związku z tym skupienie. Ogranicza Cię w tej obudowie użycie tylko jednego emitera (dużej mocy z tego nie będzie). Możesz za to iść w kierunku niższej długości fali np. 365nm, ale moim zdaniem ta obudowa do lampki UV nie nadaje się.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Bocian, a jakie body wtedy wykorzystać ? I jakie emitery do tego ?
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Issac, wybór diod UV aktualnie jest dosyć duży:
http://www.tme.eu/pl/katalog/diody-led-uv_113370/
Jeśli chcesz iść w wyższe moce wybierz coś na wielo-ledowym MCPCB i do tego odpowiednia optyka + obudowa mieszcząca to wszystko. Nikt nie poda Ci gotowego przepisu, trzeba samemu ruszyć głową. Zwróć jednak uwagę, że idąc w emitery o niższej długości fali, często wzrasta Vf takich diod (cena oczywiście również adekwatnie) i ciężko to np. zasilać sensownie ze sterowników liniowych typu AMC7135.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Uka
Posty: 437
Rejestracja: poniedziałek 18 mar 2013, 13:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Uka »

Cześć,
Zastanawiam się nad wyborem diod do mojej latarki i mam dylemat czy wybrać 365 czy 400nm. Która będzie lepsza, bo przeczytałem cały wątek, tonę artykułów i w sumie nie wiem, które wybrać.



I raczej kupię w kraju.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Z własnej ciekawości kiedyś sprawdzałem jak świeci bursztyn oświetlany Nichia UV365 i jakąś też markową około 400nm i bardziej mi się podobało oświetlanie Nichia. Ale to tylko moja subiektywna opinia bo bursztyny zbierałem tylko raz jak byłem kiedyś na wakacjach nad morzem a latarki sprawdzałem w domu właśnie na tych znalezionych okruchach.
tropas
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 10 paź 2017, 22:56
Lokalizacja: Z.G.

Post autor: tropas »

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć co muszę kupić żeby zamienić convoya s2 na UV? Wiem że można kupić wersję UV za niewiele więcej niż zwykłą, ale niechciałbym kupować kolejnej latarki bo mam akurat zbędnego S2 i S2+. Wolałbym coś na zasadzie plug and play, chyba że ktoś potrafi lopatologicznie wytłumaczyć co do czego przylutować - to mogę spróbować ;)
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Odpowiedniego leda i sterownik dający taki prąd jakiego potrzebuje dioda.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Sterownik może fabryczny okroić do odpowiedniej mocy. Wystarczy tylko (lub aż, zależnie od doświadczenia) odlutować AMC-ki. Led z podłożem od Simona https://www.aliexpress.com/store/produc ... 7394TxIAxw Nie jest to tania sprawa. Może lepiej Ci dołożyć i kupić gotowca. Chyba że ktoś podeśle Ci lepsze źródło do zakupu.
tropas
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 10 paź 2017, 22:56
Lokalizacja: Z.G.

Post autor: tropas »

Liczyłem że może da się po prostu wymienić elektronikę w S2 na coś gotowego z innej latarki co by pasowało. S2 UV jest za 19,99 w Gearbest, więc chyba nie ma sensu kombinować, szczególnie że jestem zielony w temacie.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Możesz wymienić sterownik i podłoże, ale patrząc na cenę obu produktów, jest to mało opłacalny biznes. Jedyny sens takiego moda to przypadek liczenia się z każdym groszem. Jeżeli możesz sobie pozwolić na dorzucenie kilku dolarów, to moim zdaniem nie ma sensu taka zabawa. Dodatkowo jak nie czujesz się na siłach, dopłata do gotowca ma chyba największy sens.
tropas
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 10 paź 2017, 22:56
Lokalizacja: Z.G.

Post autor: tropas »

Tak też zrobię. Dzięki :)
ODPOWIEDZ