Filament LED - ktoś miał do czynienia ?

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
lorak
Posty: 195
Rejestracja: piątek 09 lis 2012, 18:17
Lokalizacja: Nowosielce

Post autor: lorak »

marmez, jak chcesz do testów mam jedną 2W kupioną w Chinach. 2700K. Mogę oddać, to zobaczysz jak wyglądają w porównaniu do tego co kupiłeś. Pakowane do wysyłki całkiem dobrze w plastikowej osłonie i kartonie.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Jak wczesniej pisałem - można mieć 8W (940 lumenów) filamenta za 20 zł z 2-letnia gwarancją - przy kilku sztukach nie boli, przy nastu - można poszukać chinola.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Dziś byłem w Castoramie. Najmocniejsze filamenty jakie mieli to 12W, jasność ponad 1000 lumenów. W konfrontacji z halogenem, kolorystycznie światło niemal identyczne. Niestety producent nie podawał CRI.
ILPT
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

lorak pisze:marmez, jak chcesz do testów mam jedną 2W kupioną w Chinach. 2700K. Mogę oddać, to zobaczysz jak wyglądają w porównaniu do tego co kupiłeś. Pakowane do wysyłki całkiem dobrze w plastikowej osłonie i kartonie.
Dziękuję, nie trzeba, szkoda wysyłać, bo już zamówiłem 2 sztuki 2W z Chin, to za jakiś czas zobaczę, co przyszło.

Pozdrawiam, Kuba
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
alienth
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: alienth »

Wczoraj zakupiłem takie cudo

Obrazek

Podczas świecenia w zasadzie nie odczuwam by się nagrzewało :mrgreen:
Moje sterowniki:
AHE+ v1
KHE
v201 / v211
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

Podczas świecenia w zasadzie nie odczuwam by się nagrzewało :mrgreen:
To tylko źle wróży, bo właśnie nagrzewanie świadczy o dobrym odprowadzaniu ciepła. Jak się nie nagrzewa to znaczy, że całe ciepło jest "uwięzione" w środku i nie jest przewodzone efektywnie na zewnątrz czyli diody się permanentnie smażą. Znaczna część tych pobieranych 8W jest marnowana w postaci ciepła.
Awatar użytkownika
alienth
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: alienth »

allonitium, a czytałeś opis konstrukcji przedmiotowej żarówki?
Moje sterowniki:
AHE+ v1
KHE
v201 / v211
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

alienth pisze:allonitium, a czytałeś opis konstrukcji przedmiotowej żarówki?
Jaki opis? Link prowadzi do strony po francusku i nic tam nie ma - w karcie katalogowej tylko suche dane. Po polsku jest coś więcej, ale nadal nie widzę żadnego opisu.
Awatar użytkownika
alienth
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: alienth »

U góry bańki jak i powyżej trzonka są otwory, które zapewniają swobodny przepływ konwekcyjny powietrza. Zapewnia to chłodzenie wnętrza żarówki jak i układu sterującego.

Zastanawiam się tylko jak szybko zakurzy się wnętrze.
Moje sterowniki:
AHE+ v1
KHE
v201 / v211
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

alienth pisze:U góry bańki jak i powyżej trzonka są otwory, które zapewniają swobodny przepływ konwekcyjny powietrza. Zapewnia to chłodzenie wnętrza żarówki jak i układu sterującego.

Zastanawiam się tylko jak szybko zakurzy się wnętrze.
Na pewno lepsze to niż drucik od filament leda, ale nadal powierzchnia "radiatora" jest za mała, żeby odprowadzić przez powietrze taką ilość ciepła... Ja bym się kurzem nie przejmował - pewnie szybciej tę lampę wymienisz niż się zdąży zakurzyć - nie twierdzę, że koniecznie przestanie działać, ale strumień świetlny będzie spadał w takich warunkach pracy dosyć szybko. No chyba, że będzie używana sporadycznie jak np. z jakimś czujnikiem ruchu do oświetlenia schodów.
Awatar użytkownika
alienth
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: alienth »

Emitery są osadzone na aluminium w tej konstrukcji więc myślę, że nie będzie źle.
Zaciekawiła mnie ta żarówka i z tego powodu ją kupiłem i mam zamiar sporo świecić.
Moje sterowniki:
AHE+ v1
KHE
v201 / v211
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Mam nadzieję, że tę bańkę można zdjąć, bo ja bym się jednak kurzem martwił. Ja jak z rok żarówek nie odkurzam, to dość gruby kożuch mają, zwykłe żarowe, czy pół-bańka od Bocianowej LEDówki tak samo (ona jeszcze muszki łapie ;) ), a jeżeli kurzu łapać nie będzie, to albo nie masz kurzu w mieszkaniu (czego życzę! :) ), albo wentylacja to pic na wodę ;)

Pozdrawiam,
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Tak wszyscy kombinują z latarkami, bezpośrednie pady termalne, łatanie dziur w pigułach, pasta na gwint, polerki, frezowanie itd i to wszystko często dla jednego leda XML-a o mocy tych 10W, który w dodatku często świeci nie dłużej niż kilka minut ;) A obok stoi sobie "żaróweczka" powierzchnia oddawania ciepła zablokowana kawałkiem plastiku i wszystko jest ok :mrgreen:

W takim razie po co przerabiać latarki, przecież warunki bez przeróbek mają podobne jak te żarówki :)
ILPT
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

W takim razie po co przerabiać latarki, przecież warunki bez przeróbek mają podobne jak te żarówki :)
Jeżeli nie ma dziury pod diodą i nie zwraca się uwagi na spadek jasności 10-15% to faktycznie nie ma sensu. Wymiana pasty termoprzewodzącej i wystarczy, chyba, że katujemy latarkę głównie w trybie 100%. Albo intensywnie jej używamy kilka godzin dziennie. Albo się nudzimy i chcemy sobie pogrzebać ;-)
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

zaobserwowałem niepokojące zjawisko w mojej HC30. odcień spotu jest inny niż spila. latarki używam najczęściej w trybie turbo, niezbyt intensywnie, jednak podejrzewam przegrzanie diody pomimo tego, że jest tam kontrola temperatury. Więc modyfikacje termiczne raczej mają sens. A ta HC30 to moja jedyna niemodowana latarka. :)
ODPOWIEDZ