Filament LED - ktoś miał do czynienia ?

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Jeżeli spot jest ciemniejszy niż spill, to jest to normalne zjawisko i nie masz się czym przejmować. A wyłączona dioda wygląda normalnie? ma jednej barwy luminofor?
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

marmez pisze:Jeżeli spot jest ciemniejszy niż spill, to jest to normalne zjawisko i nie masz się czym przejmować.
Ja bym mocno przejął się faktem, że główny promień jest ciemniejszy niż boczny... ;-) :mrgreen:
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

:mrgreen: Oczywiście chodziło o cieplejszy spot od spillu - to jest normalne :)

Dzięki za czujność :)
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

ww296 pisze:zaobserwowałem niepokojące zjawisko w mojej HC30. odcień spotu jest inny niż spila. latarki używam najczęściej w trybie turbo, niezbyt intensywnie, jednak podejrzewam przegrzanie diody pomimo tego, że jest tam kontrola temperatury. Więc modyfikacje termiczne raczej mają sens. A ta HC30 to moja jedyna niemodowana latarka. :)
Ale po co modować i starać się zbijać temperaturę ? Gdyby chcieć wszystko robić na cacy, żarówki też powinniśmy modować :) Dlatego nie rozumiem tej różnicy w działaniach - ekstremalne mody latarek dla uzyskania kilku procent światła oraz olanie produktu który wciska nam Chińczyk i mówienie że jest ok i się zobaczy jak będzie działać :roll:
ILPT
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

ależ jak widać na tym forum niektórzy modują również te "żarówki"
osobiście używam tych ledowych , w miejscach gdzie nie potrzebuję wysokiej jakości światła. A do ich zakupu zostałem zmuszony mocno pogorszoną jakością żarówek klasycznych i świetlówek. A nie myślę o modyfikacjach bo kupuję po max kilkanaście zł za sztukę z 2 letnia gwarancją i wpadłem na pomysł który zacząłem wdrażać - zdjęcia paragonów potrzebnych do Wyegzekowania gwarancji.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

ww296 pisze:ależ jak widać na tym forum niektórzy modują również te "żarówki"
osobiście używam tych ledowych , w miejscach gdzie nie potrzebuję wysokiej jakości światła. A do ich zakupu zostałem zmuszony mocno pogorszoną jakością żarówek klasycznych i świetlówek. A nie myślę o modyfikacjach bo kupuję po max kilkanaście zł za sztukę z 2 letnia gwarancją i wpadłem na pomysł który zacząłem wdrażać - zdjęcia paragonów potrzebnych do Wyegzekowania gwarancji.
Jak robisz zdjęcia, to połóż paragon na opakowaniu i żarówkę obok, foć całość ;)
pozdrav
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Do polepszenia jakości świetlówek kompaktowych służy to samo od lat - przerobienie zimnego zapłonu na ciepły. Koszty są naprawdę straszne - jakieś 1 zł + około 10 minut na rozebranie obudowy, wlutowanie jednego elementu i złożenie. Efekt - kompakt o żywotności pół roku - rok, potrafi pracować 6 - 7 lat.

Z tymi paragonami to dobry patent, również stosuję.
ILPT
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

ww296 co do HC 30 to zabezpieczenie termiczne w niej ponoć to pic na wodę , na budgetlight chyba był temat z testem
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

Browar pisze:Jak robisz zdjęcia, to połóż paragon na opakowaniu i żarówkę obok, foć całość
Też na to wpadłem, ale trochę za późno. Mam paragony + ich ksero, ale gdyby faktycznie zaszła potrzeba reklamacji to będę miał trudności aby powiązać konkretne "żarówki" z paragonami.

Inna sprawa, że póki co ŻADNA (z około 30) nie padła, a najwcześniej kupione w grudniu będą miały 2 lata. A kupowałem najtańsze, do 10 zł sztuka, więc plastik i chłodzenia prawie brak. Większość to 5-7W, ale jest też kilka 10W, plastik parzy ale działają :mrgreen:
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

Co do HC 30 - tak, też mam wrażenie, że zabezpieczenie termiczne to pic na wodę - na słabszym ogniwie - zaraz jest redukcja na niższą jasność a na nowym i doładowanym, latarka praktycznie parzy i dalej świeci mocno. - a powinno być odwrotnie ;)
Co do koloru - spot wpada w fiolet - ale w sumie efekt do zaobserwowania tylko na świeżo malowanej białej ścianie - nie wiem, czy to przypadkiem nie coś w rodzaju fosforylacji farby...
Druga sprawa - to naprawdę nie rozumiem, jak w sterowniku można nie zaimplementować ochrony ogniwa polegającej na CAŁKOWITYM odłączeniu zasilania poniżej np 2,5 czy 2,7 V - przez to boje się wkładać nowe ogniwa do tej latarki...(dwa już rozładowałem do zera )
Ze zdjęciami z opakowaniem - świetny pomysł.
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

ww296 pisze:nie wiem, czy to przypadkiem nie coś w rodzaju fosforylacji farby...
Chyba chodzi Ci o fluorescencję.
Dla porządku - fosforylacja to pojęcie z zakresu (bio)chemii i nie ma nic wspólnego z emisją światła.
Emisji światła po naświetleniu dotyczy jeszcze fosforescencja. Od fluorescencji różni się czasem emisji po naświetleniu - fluorescencja zanika właściwie od razu po zaniku naświetlenia, fosforescencja jest widoczna nawet do kilku godzin po naświetleniu.
ww296 pisze: Druga sprawa - to naprawdę nie rozumiem, jak w sterowniku można nie zaimplementować ochrony ogniwa polegającej na CAŁKOWITYM odłączeniu zasilania poniżej np 2,5 czy 2,7 V - przez to boje się wkładać nowe ogniwa do tej latarki...(dwa już rozładowałem do zera )
Dawniej to była norma - obecnie też nie wiem czemu tego nie ma we wcale nie taniej latarce. Pewnie ograniczenie miejsca albo cięcie kosztów - jak ogniwo zabezpieczone nie wchodzi to ja bym takiej latarki nie kupił - tylko w taki sposób można producenta "nauczyć", że taka funkcja jest potrzebna.
ww296 pisze: Ze zdjęciami z opakowaniem - świetny pomysł.
Po co zdjęcie opakowania?
Zgodnie z prawem opakowanie nie jest potrzebne do reklamacji - zwracany towar jednak musi być opakowany w sposób uniemożliwiający uszkodzenia w transporcie. W praktyce jest różnie niestety... Generalnie uznaje się, że oryginalne opakowanie z definicji spełnia to wymaganie - z zastępczymi bywa różnie. Słyszałem (z drugiej ręki) o przypadkach w pewnej firmie, gdzie nieoryginalnie zapakowane dyski po prostu rzucali o ziemię i odrzucali reklamację na podstawie "niedostatecznego zabezpieczenia i uszkodzenia w transporcie"...
Co do wyblakniętych paragonów to pomaga żelazko (zapalniczka w sumie też, ale łatwiej przesadzić), ponieważ te drukarki używają papieru termicznego do druku([wiki] Drukarka termiczna ). Wystarczy podgrzać paragon ("wyprasowac") i wszystko widać.
Ja w przypadku zakupów na odległość fotografuję jeszcze kopertę - w razie potrzeby można sprawdzić dane nadawcy/datę itp.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Co do takiego zabezpieczenia przed całkowitym rozładowaniem ogniwa to są też opinie, że czasem w pewnych warunkach lepiej wyświecić ogniwo do zera niż narazić się na jakieś niebezpieczeństwo.
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

of top konkretny zwłaszcza że sam założyłem inny temat o HC30 jak się da to poproszę moderatorów o przesunięcie.
tak, namieszałem coś z tym terminem. Chodzi mi o efekt coś jakby święcenia oświetlonego fragmentu ściany tak jak by oświetlić go UV.
Latarka jest wręcz przystosowana do zabezpieczonych ogniw bo krótsze jest trochę luźno. Ja akurat wsadziłem od wewnętrznej strony dupki magnes neodymowy i nie mam z tym problemu.
Co do wyświecenia - jak masz zabezpieczenie to nawet jak sterownik odetnie zasilanie to jest szansa na ponowne włączenie nawet na kilka sekund a jak masz ogniwo rozładowania całkiem to nie ma światła wogóle i jeszcze ogniwo traci parametry.
Problem jest stosunkowo mocno widoczny u mnie bo latarkę noszę zawsze przy sobie razem ze scyzorykiem i bardzo dużą ilością kluczy i często latarka włącza się sama (używam tych rzeczy do pracy codziennie).
Co do paragonów - nie chodzi tu nawet o nieczytelność paragonu bo jak go włożyć do pudełka lub segregatora to nie ma tego problemu, tylko właśnie same czynności związane z przechowywaniem. A tak robisz zdjęcie i paragon możesz spokojnie od razu wyrzucić. Zresztą faktury do gwarancji też zacząłem fotografować bo dostęp do nich jest lepszy niż szukanie po jakimś czasie w dokumentach księgowych.
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

plecho1 pisze:Co do takiego zabezpieczenia przed całkowitym rozładowaniem ogniwa to są też opinie, że czasem w pewnych warunkach lepiej wyświecić ogniwo do zera niż narazić się na jakieś niebezpieczeństwo.
Właśnie dlatego najlepsze zabezpieczenie to progresywne obniżanie trybów i sygnalizacja w najniższym trybie pozwalająca użytkownikowi zdecydować samemu.
ww296 pisze:Chodzi mi o efekt coś jakby święcenia oświetlonego fragmentu ściany tak jak by oświetlić go UV.
Czyli chodzi o fluorescencję, substancje które się dodaje do farb (i np. proszków do prania, papieru) to tzw. rozjaśniacze/wybielacze optyczne (ang. [wiki] Optical brightener, OBA - Optical Brightening Agent). Teoretycznie w widmie białego LEDa właściwie nie ma tych częstotliwości UV, więc światło latarki nie powinno tego efektu wywoływać, ale tak na prawdę, to kto wie co w tej farbie może jeszcze być ;)
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

To zjawisko trudno nazwać, zapewne wywołane jest właśnie tymi substancjami optycznymi bo dioda wygląda "jak nowa".
Właśnie takie jak piszesz zabezpieczenie ma HC30 - niestety przy przypadkowym włączeniu latarki nie spełnia ono funkcji zabezpieczenia. Dla mnie ideałem jest to co jest implementowane w forumowych sterownikach. Czyli sygnalizacja niskiego poziomu poprzez miganie i obniżanie trybu a przy naprawdę niskim poziomie odłączenie lub nie co jest kwestią wyboru.
ODPOWIEDZ