Współczynnik oddawania barw (Ra/CRI) dla power LED

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Współczynnik oddawania barw (Ra/CRI) dla power LED

Post autor: KaszeL »

Witam wszystkich serdecznie.

Chciałbym na razie czysto teoretycznie rozważyć oświetlenie mieszkania diodami LED. Ponieważ w pierwszej kolejności zależy mi na jakości światła dlatego chciałbym poruszyć bardzo ważną dla mnie kwestię.

Czy obecnie łatwo dostępne power LEDy (SSC P7, Cree MC-E, XR-E, etc) generują światło odpowiedniej jakości? Tj chociaż z grupy 1B (Ra na poziomie 80-90) lub jeszcze lepiej z grupy 1A (Ra > 90)? Czy ktoś z Was dysponuje takimi danymi?

Do tej pory rozważałem głównie świetlówki liniowe, w nowych systemach tego typu bez problemu można osiągnąć skuteczność świetlną na poziomie 104lm/W (wszystkie rury T5 HE) zachowując oddawanie barw na poziomie Ra=85. Poświęcając efektywność można dociągnąć do Ra=92 (80lm/W - T5 HO) lub nawet Ra=98 (~60lm/W T8).
Z poważaniem
Tomasz Stiller
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

Najlepszym współczynnikiem oddawania barw na poziomie CRI 93 charakteryzują się obecnie diody P4 marki Seoul Semiconductors w barwie bialej neutralnej i cieplej.
Są one bez problemów dostępne u polskiego dystrybutora firmie Sensu - oto LINK z aktualną dostępnością i cenami.

Drugie w kolejności są Nichie 083, jednak ich dostępność jest bardzo słaba. Firma Cree natomiast nie opracowała jeszcze osobnych luminoforów do uzyskiwania wysokiego współczynnika CRI i jej diody pozostają na poziomie CRI 75 dla barwy białej zimnej i neutralnej oraz CRI 80 dla barwy białej cieplej. Lumileds uzyskuje podobne wartości.

Fotograficzne porównanie oddawania barwa przez poszczególne diody można zobaczyć chociażby TUTAJ.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że pomogłem. :wink:
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Czy możesz mi proszę wskazać który model SSC P4 osiąga tak wysoki CRI? Przeglądałem notki katalogowe i w zasadzie większość LED osiąga Ra = 80 przy CCT = 3000k dalej im wyższa temperatura barwowa tym niższe Ra = 73 przy CCT = 4000k, Ra = 63 przy CCT = 6300k.
Z poważaniem
Tomasz Stiller
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

KaszeL pisze:Czy możesz mi proszę wskazać który model SSC P4 osiąga tak wysoki CRI? Przeglądałem notki katalogowe i w zasadzie większość LED osiąga Ra = 80 przy CCT = 3000k dalej im wyższa temperatura barwowa tym niższe Ra = 73 przy CCT = 4000k, Ra = 63 przy CCT = 6300k.
Na stronie Sensu jest link do zlej specyfikacja. Takowa jest dostepna na stronie producenta TUTAJ
Wynika z tego, ze najlepiej byłoby użyć białych diod neutralnych (3500-4000K) o oznaczeniu "S42182" bin S2 (60-70lm@350mA) dostępnych od reki w Sensu.
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Dzięki, właśnie sprawdziłem właściwą specyfikację.

Można uzyskać 53lm @350mA przy Ra = 93, CCT = 3000k oraz 60lm @350mA przy Ra = 93, CCT 4000k. Jak teraz obliczyć moc takiej diody? 3.25V * 0.35A daje ~1.14W co dawało by odpowiednio od 46 lm/W do 53lm/W Czy generalnie bardzo kiepsko.
Z poważaniem
Tomasz Stiller
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

Zgadza sie, wydajnosc ponad 100lm/W (przy 350mA) uzyskuje obecnie tylko jedna firma - Cree, w diodach XR-E i XP-E R2 w barwie bialej zimnej (do nabycia jednak w dosc przyjemnej temperaturze koloru 5000-6000K).
Prawdopodobnie w przyszlym roku ogolnodostepne beda diody LED nowej (IV) generacji. Wydajnosc wtedy znaczaco wzrosnie, jednak ceny nowych diod moga byc odstraszajace. Juz teraz emitery MC-E czy P7 kosztuja dobrze ponad 20$ za sztuke.

ps. jesli pomoglem Ci w Twoim watku to badz laskaw i kliknij na "pomogl" przy moich postach.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Zrobione.
Z poważaniem
Tomasz Stiller
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

czarny_kruk pisze:Zgadza sie, wydajnosc ponad 100lm/W (przy 350mA) uzyskuje obecnie tylko jedna firma - Cree, w diodach XR-E i XP-E R2 w barwie bialej zimnej (do nabycia jednak w dosc przyjemnej temperaturze koloru 5000-6000K).[...]
Podłączę się do wątku. Bardzo dobrą alternatywą jest Cree MC-E.
CREE-MCE4WT-A2-0000-000M02, bin M
430-490 lm @350 mA wg binning & labeling
Forward Voltage (@ 350 mA) 3.2V typical, co daje przy tym prądzie 96-109 lm/W
Barwa niby zimna, ale jest o niebo ciekawsza niż to, co dostajemy standardowo w chińskich latarkach z XR-E Q5 na pokładzie - wniosek na podstawie własnych obserwacji.

Do nabycia na alledrogo za 83 zł na mcpcb.
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Dla mnie to żadna alternatywa. CRI dla MC-E leży między 75 a 80. Za mało.
Z poważaniem
Tomasz Stiller
toosh
Posty: 138
Rejestracja: poniedziałek 10 gru 2007, 17:03
Lokalizacja: B-stok
Kontakt:

Post autor: toosh »

Greg: cri to nie lumeny ;]:

http://pl.wikipedia.org/wiki/CRI
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

OK, KaszeL i toosh, napisałem o strumieniu świetlnym w wątku o współczynniku oddawania barw. Mój post dotyczył wydajności emiterów. Fakt, w tym konkretnym wątku to niewiele wnosi :) Następnym razem dokładniej przeczytam temat wątku :oops: ;)
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Spoko, przecież nic się nie stało :)
Z poważaniem
Tomasz Stiller
ODPOWIEDZ