Metahalogen 70 W

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Metahalogen 70 W

Post autor: ww296 »

Witam
Kupiłem w sklepiku stare Lampy Metahalogenowe o mocy 70 W. Kupiłem z ciekawości i ewentualnie późniejszego wykorzystania światła z tych lamp lub tej techniologi.

Opisy światła z takiego żródła są wrecz entuzjastyczne a ja po odpaleniu tych świateł stwierdzam, że mozna je porównac co najwyzej do żarówki zarowej 40- 60 Watt, więc biorac pod uwage kłopotliwośc uzytkowania (czas rozjasniania i niemoznośc odpalenia goracej Lampy) uzytkowanie jest pozbawione sensu. Gregowa X1 to przy tym istny wulkan światła i to biorac pod uwage tylko swiatło odbite.

Zakładam, że lampy sa po prostu zuzyte, żarniki maja taki biały osad w bańce.
Zakładam, że elektronika jest ok, ponieważ lampy odpalaja i świecą bez problemu więc zasilanie musi byc sprawne i jedynym co moze powodowac marny efekt to palnik.

Czy moje założenia sa poprawne?
Czy odpalona w małym garazu lampa metahalogenowa o mocy 70 Wat nie powinna byc porównywalna co najmniej z zarówka 100 - 150 W ?
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Wrzuć fotki tych lamp, szczególnie jarznika.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Metahalogen 70 W

Post autor: pietros »

ww296 pisze: Czy odpalona w małym garazu lampa metahalogenowa o mocy 70 Wat nie powinna byc porównywalna co najmniej z zarówka 100 - 150 W ?
Taka lampa powinna dawać tyle światła, co 5 żarówek 100 watowych, więc coś jest nie tak, prawdopodobnie zużyte jarzniki.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Metahalogen 70W to 6000lm światła. Zużyty MH traci jasność.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Z tego co widzę, to Kolega pier kupił te itemy na części bo potrzebował obudowę,
a resztę w stanie używanym o nieznanym czasie używania, więc wszystko mogło być możliwe.
Zakup nową lampę i wtedy sprawdź. Na tablicy lub allegro dorwiesz za kilka złotych lampy o słabym CRI tak tylko do sprawdzenia.
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

Tak wiem, że to praktycznie złomowe przedmioty, zresztą cena też nie jak za nowe :). Ale skoro układ zapłonowy działa i palnik świeci, to dlaczego nie ma być pełnej jasności?
Zamierzam kupić palnik, pytanie czy ma to sens i jaki kupić? Czy w marketach warto? Na allegro zauważyłem jedną ofertę firmy GTV o barwie 3000K, nie podają CRI - warto? (niecałe 50 zł z przesyłką.

Edit - Pyra - sorki, nie wiem dlaczego mi te ogonki nie wskoczyły ;) .
Ostatnio zmieniony sobota 19 kwie 2014, 00:03 przez ww296, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bulwa11
Posty: 305
Rejestracja: niedziela 04 wrz 2011, 00:43
Lokalizacja: Brzesko

Post autor: bulwa11 »

Szukaj czegoś z wysokim wskaźnikiem oddawania barw (CRI). Interesuje nas coś na poziomie >90.

Nie wiem jak jest z 70W bo ja mam 150W ale świetną lampą (palnikiem) jest Philips CDM-T. W Twoim przypadku chodzi o CDM-T 70W/942 lub 70W/830. Odpowiedniki tych lamp dla 150W są naprawdę bardzo dobre, jedne chyba z najlepszych jakie można dostać. Na allegro trzeba dobrze szukać bo różnice w cenach są nieraz ogromne. Ja trafiłem na nówki po 15zł, widziałem po 20-40zł, a z drugiej strony trafiałem na takie same po 80-90zł :D

Coś na pewno jest nie tak z Twoim obecnym palnikiem bo X1 daje ok. 850lm światła, a MH 70W jak pisano wyżej ok. 6000lm. Jeszcze możemy poczekać na odpowiedź kolegi Amisiek, bo jest ekspertem w dziedzinie MH i wie o nich chyba wszystko :mrgreen:
Obrazek

Solarforce L2 XM-L T5 4B mod Grega || X1 XM-L2 T6 3C mod Grega || 3x MH 150W @CDM-T 942 || MH HQI-BT 400W/D
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Albo totalnie zjechana lampka albo skrajnie niedociążona. Jest to coś dziwnego, bo lampa MH nawet taka o małej mocy, daje więcej światła od żarówki 100W. Także prawdopodobnie lampa jest już całkiem zużyta. Nowy MH świeci tak mocno, że spojrzenie się prosto w jarznik daje powidoki, jest to o wiele mocniejsze od żarówki. Nie warto kupować tanich chińskich lampek, bo to są wyrzucone pieniądze. W grę wchodzi tylko Philips CDM -T 70/942 lub Osram HCI-T 70/NDL lub GE Constacolor Cmh70 942.

Miałem kiedyś taką lampkę, która tak słabo świeciła, ale jarzmik miała cały czarny. Ponadto zdarzają się lampki uszkodzone. Spróbuj z nowym źródełkiem, ale daj mu popracować kilka godzin non-stop.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Tam jest trzonek -G12? Dlatego chciałem foty bo czasem mam jakieś lampy z przebiegiem, puszczę Ci za parę groszy z przesyłka i sprawdzisz co jest nie tak, jeśli lampa zaświeci dobrze to potem sobie kupisz nową, jak już wykluczyć z układ.
Hefajstos
Posty: 88
Rejestracja: piątek 14 maja 2010, 20:38
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: Hefajstos »

Raczej będzie tam RX7s
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Czyli będą to lampki dwustronnie trzonkowane - CDM-Td, HCI-Ts. GE w trzonku Rx7s nie używałem. Oczywiście barwa 942 (Osram oznacza ją jako NDL) i moc 70W. Niestety nie pomogę, w zapasie mam tylko G12 i 1 szt g8,5.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Nie zwróciłem uwagi na foto w linku, tak to Rx7s, Philips CDM-TD 70W/942, mam ale nówkę, jedną mogę odstąpić po kosztach, jeśli chcesz wal na PW.
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

tak, to dwustronnie trzonkowane - CDM-TD. interesuje mnie 942 Zbychor - PW. Bo w castoramie mieli cos zupełnie bez oznaczeń więc szkoda kilkadziesiat zł.
Bańka nie jest przeźroczysta tylko ma mleczny osad wewnątrz.
świeciłem nimi około 10 minut ciągle, uznałem że to wystarczy - okolice żarnika były gorace.

[ Dodano: 24 Kwiecień 2014, 14:42 ]
Przyszedł palnik od Zbychura (942) - dzięki - gabaryt paczki taki ze mógłbys kilkanaście palników w orginalnych opakowaniach zmieścić ;) .
Oczwiście ilośc swiatła duzo wieksza dodatkowo swiatło cieplutkie generalnie bardzo podobne do halogenu - może troszke cieplejsze.
Oczywiście teraz nie ma watpliwości, że światła więcej niz z X1 Gregowej, aczkolwiek plama światła na suficie w trybach 60 i 100 % duzo jasniejsza ale i duzo mniejsza. ilość światła odbitego w pomieszczeniu równiez duzo większa, ale... czuję sie troche rozczarowany - 6000 Lumenów i WOW nie ma...
Byc może jeszce troche ogranicza konstrukcja samej lampy (palnik głęboko, mały odbłyśnik) - postaram sie wyprowadzić palnik bardziej na zewnątrz. Co do temperatury (barwy) światło mocno ciepłe, porównywalne ze słaba zarówka - nie wyobrażam sobie czegoś jeszcze cieplejszego np 830. kolejny palnik jaki kupie to cos koło 5000 K jesli dostane taki.
No i jeszcze poeksperymentuje z 250 W, chociaz juz wiem że w pomieszczeniach typu garaż wystarczą świetlówki - nic ich nie pobije - mamy mase swiatła, przy dobrej swietlówce komfortowej barwy, no i max bezcieniowo i najmniejsze zuzycie energi. a na zewnątrz (oświetlenie podjazdu) głownym swiatłem jakis naswietlacze ledowy na czujniku i dodatkowo metahalogen na dłuzsze posiedzenia.
ODPOWIEDZ