Lampka biurkowa by Bocian

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Lampka biurkowa by Bocian

Post autor: Bocian »

No więc zasilanie może się wydać dziwne ale zaraz napiszę o tym kilka słów :wink: Chodziło o ekwiwalent Halogenu 20W no i chyba się udało. Światło wiadomo chłodniejsze od żarnika ale bardzo przyjemne (takie dzienne :twisted: ) Transformatora 12V w podstawie nie wykorzystałem z dwóch powodów. Nie posiadałem odpowiedniej przetwornicy oraz z racji iż posiadam na biurku zewnętrzną kartę dźwiękową na USB (podejrzewam bez ekranu od zakłóceń) która bardzo często wyłączała się w momencie włączenia/wyłąćzenia lampki transformatorowej (teraz jest spokój).

Dioda: wybrana najcieplejsza i o niskim VF EDEW-KLC8-B3
Zasilanie: Zasilacz stabilizowany impulsowy 5V 2A
Sterownik: 3xAMC na płytce
Prąd emitera: 1050mA
Pobór z gniazdka zmierzony 5,5-6W :cool:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

AWB w aparacie nie oddał barwy światła (w rzeczywistości jest dużo przyjemniejsza niż wyszło na fotce)
Obrazek
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Fajny pomysł :) Zakładam, że ta "czapeczka" z wierzchu to radiator i osłona elektroniki zarazem?
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Hej, widzę iż tokarka ruszyła :wink: , a teraz troszkę Cię zmobilizuję i uczulę he he, musisz troszkę więcej przyłożyć się do szczegółów. Przy gnieździe w lampce niezbyt estetycznie udało się wiercenie jak i dostosowanie oryginalnego odblasku, jak byś włożył w to więcej serca to myślę iż było by jeszcze lepiej. Od 1 do 10 dam 9 , góra ładnie dotoczona i pomysłowo wykonana, podoba mi się :wink: jednak w moich oczach jesteś profesjonalistą i tak Cię oceniam. Widzę że ledy zaczynają gościć częściej w naszych domach i bardzo mi się to podoba, panowie do roboty, inspiracje chyba macie, no nie ? :twisted: .
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

No refek nie wyszedł to fakt (trochę się "pierdutnąłem" we wstępnej przymiarce i musiałem rozwiercać :???: ) Ogólnie to projekcik na szybko strzelony :razz:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
arturo111
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek 22 gru 2008, 19:49
Lokalizacja: Mogilno / Kuj.-Pom.

Post autor: arturo111 »

Tak sobie czytam , czytam ... a obok mnie stoi taka sama lampka .

Tyle , że fabryczna :sad: .

Super pomysł !!!

Pozdro
Artur
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Podoba mi się ;-)
Tomku, z czego to zasilasz?
Czy trafo zostało w podstawce jako przeciwwaga/obciązenie...podest...fundament etc...? Bo góra jest teraz ciężkawa.....
czy może dociążałeś dół czymś innym a trafko wydłubane i będzie gdzieś wykorzystane?

p.s. sorki, nie zauważyłem, 5V 2A-foto?
Jak temp. AMC-ków?

Może gadżeciarsko wstawisz w podstawkę gniazdo USB albo dwa...będzie można dodatkowo coś sobie podładować mobilnego, hę :wink: :mrgreen: :?:
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

Zastanawiam się, dlaczego wybrałeś diodę o niskim Vf? Co to znaczy niskim?
AMC7135 do poprawnej pracy wystarcza zasilanie jakieś 0,3V wyższe od Vf diody. Im większa różnica, tym bardziej się grzeją (a potrafią mocno!) i może włączyć się zabezpieczenie. Łatwiej chyba chłodzić diodę.

Przy okazji mam pytanie do lepiej znających się na diodach.
W danych katalogowych dla konkretnego binu podaje się jasność dla prądu np. 350 mA. Jasność ta ma pewien zakres. Czy nie jest tak, że diody z wyższym Vf to są te u góry zakresu z racji większej mocy, którą zużywają???
Dubito ergo sum!
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

Bardzo fajna przerobka. Radiator ladnie dotoczony, chociaz wazy to pewnie niemalo.
Jak slusznie Miodoslaw zauwazyl wybor diody z niskim Vf nie ma sensu i AMC Ci sie napewno mocno grzeja przy 5V na wejsciu.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

AMC Ci sie napewno mocno grzeja przy 5V na wejsciu.
...gdyby to było 5V. Zanim Bociek to zrobił rozmawialismy przez telefon i sugerowałem włączenie w zalezności od potrzeb jednej czy dwóch diodek prostowniczych 2A.To juz zaoszczędziło by biednym AMC-kom z 1,4W mocy do wytracenia. Może tak własnie się stało...Bociek, zyjesz? Zamontowałeś te diodki?
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

No żyję, ciężkie czasy nastały ostatnio na mój konstrukcyjny umysł :roll: Siekanka na każdym życia froncie :twisted: Dobra co do lampeczki to tak poszła dioda prostownicza w kierunku przewodzenie (taka zdaje sie 3A więc spadek też zacny :mrgreen: ) w linii zasilania. AMC trochę się grzeją ale nie ma tragedii. Ogólnie najrozsądniej byłoby w tej konstrukcji wyjść z zasilacza impulsowego 4,2V-4,5V (nie wiem czy takie są dla powiedzmy 1.5A żeby zapas był). Zrobiłem na czym było i muszę zrobić jeszcze bo finalnie podarowałem Elizie jako lampka przy laptopie (mówi że nie męczy tak wzroku i jest przyjemniejsze od halogenu- ciekawe :mrgreen: )
Sometimes darkness can show you the light
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

A, to ja przepraszam! ;-) Ale sam jesteś sobie winien - nic nie napisałeś o diodzie :-D
Taka dioda powinna mieć ok. 0,6 V napięcie przewodzenia, więc na AMC-kach jest jakieś 4,4 V - nie jest tak źle ;-)
P. S. A co to za naboje ( ;-) ) na zdjęciu 3 i 4? Całkiem spory kaliber, ale nie wyglądają na przeciwpancerne ;-)
Dubito ergo sum!
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Miodosław pisze: P. S. A co to za naboje ( ;-) ) na zdjęciu 3 i 4? Całkiem spory kaliber, ale nie wyglądają na przeciwpancerne ;-)
Miodosław, to body do bocialaterek... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Miodosław pisze: P. S. A co to za naboje ( ;-) ) na zdjęciu 3 i 4? Całkiem spory kaliber, ale nie wyglądają na przeciwpancerne ;-)
To są pociski kalibru Bocialarkowatego burząco-penetrujące do zwalczania stereotypowych pancerzy wroga :wink:
Sometimes darkness can show you the light
ODPOWIEDZ