Zakup metalohalogenu

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
krzysztof325
Posty: 2
Rejestracja: piątek 27 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Szczytno

Zakup metalohalogenu

Post autor: krzysztof325 »

Witam wszystkich.

Niedawno trafiłem na to forum, trochę poczytałem i noszę się z zamiarem zakupu metalohalogenu. Wcześniej miałem naświetlacz led 50w i już drugi raz odsyłam go na gwarancji, a kupiłem droższy KANLUX, a z tego co widzę, to wszystkie są z tej samej fabryki :evil:

Czy opłaca się robić samemu, czy lepiej kupić gotowy? Znalazłem np. coś takiego, jeden jest nowy drugi używany, czy pchać się w ogóle w używane, czy zużywa się w nich, tylko żarnik, czy coś jeszcze?

metalohalogen używany

MH 1 nowy

MH2 nowy

Dzięki za info
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Chcesz mieć cicho i bez migania w takt sieci? Jaka moc Cię interesuje?
krzysztof325
Posty: 2
Rejestracja: piątek 27 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Szczytno

Post autor: krzysztof325 »

Lampa ma oświetlać plac , myślałem o 150w MH, chodzi o to, a by nie było ciemno. Żadne dźwięki nie będą przeszkadzać (szczerze mówiąc nie wiem o czym mowa), co do migotania, to rozumiem, że MH migocze tak?
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Migotanie zdarza się w lampach z układem elektromagnetycznym i tenże także czasem generuje denerwujące dźwięki (bzyczenie). Układy elektroniczne są droższe, ale czasem można je tanio znaleźć. Poza tym są mniejsze i lżejsze. Jeśli idzie o oświetlenie dużej powierzchni, to poleca oprawę halogenową 1000W i trzeba delikatnie przerobić mocowanie lampy. Żadna z testowanych prze zemnie opraw dedykowanych (a było tego trochę), nie dała takiego efektu jak taka oprawa. Do tego statecznik. Jeśli gotowiec to ten drugi na plac będzie lepszy, bo jest asymetryczny, co oznacza, że w miarę równo z jednego punktu rozkłada światło na oświetlaną powierzchnię. Wieczorem poszukam zdjęć, jak świeci 150W w halopaku 1000W :twisted:
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

jak znajdziesz obudowę jaką sugeruje Zbychur to zrobisz sobie taki naświetlacz taniej i lepiej.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

http://www.luxmarket.pl/asortyment/kanl ... -1000w/764
Ja kilka takich opraw kupiłem w liroy marlin za te same pieniądze, a jak doliczyć jeszcze przesyłkę, to wychodzi nawet taniej, w molochu handlowym.
ericandor
Posty: 67
Rejestracja: poniedziałek 24 lut 2014, 11:32
Lokalizacja: polska

Post autor: ericandor »

Witam,

Podepnę się pod temat ponieważ też szukam MH do oświetlenia placu.
Czy macie jakieś sprawdzone oprawy asymetryczne ?
Czy przeróbka uchwytu do żarnika jest skomplikowana?
Czy jest dostępny w rozsądnej cenie statecznik z redukcją mocy ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

ericandor pisze:Czy macie jakieś sprawdzone oprawy asymetryczne ?
W rozsądnej cenie tylko taka jak podał kolega wyżej
ericandor pisze:Czy przeróbka uchwytu do żarnika jest skomplikowana?
Banał, wystarczy trochę zdolności manualnych
ericandor pisze:Czy jest dostępny w rozsądnej cenie statecznik z redukcją mocy ?
Co znaczy z redukcją mocy?
ericandor
Posty: 67
Rejestracja: poniedziałek 24 lut 2014, 11:32
Lokalizacja: polska

Post autor: ericandor »

Zbychur pisze:
ericandor pisze:Czy jest dostępny w rozsądnej cenie statecznik z redukcją mocy ?
Co znaczy z redukcją mocy?
Tzn. że świeci z X% mocy, robisz pstryk i świeci z 100% mocy, potem znowu robisz pstryk i znowu świeci z X% mocy. Jak nie potrzebujesz to świeci słabo, jak potrzebujesz to masz pełną moc bez czekania aż się nagrzeje. Istnieje coś takiego, czy tylko mi się wydaję? ;)
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

ericandor pisze: Istnieje coś takiego, czy tylko mi się wydaję?
Szczerze mówiąc chyba to drugie, może z ksenonami tak jest, ale metalohalogen musi mieć full power od samego początku, wg mojej wiedzy.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Są takie stateczniki z tego co wiem, amisiek pewnie potwierdzi lub zdementuje :) sody takie widziałem to pewnie MH też takie są. Cena-strzelam że około 500-700 zł za sztukę statecznika i z 200 za lampę trzeba dać-raczej nie dostaniesz nic zachomikowanego więc ceny katalogowe.

Proszę, nawet się trafia na allegro coś takiego http://allegro.pl/zasilacz-powertronic- ... 47621.html

Nie trudno było znaleźć-wszystko co się ściemnia od osrama ma DALI w nazwie :)
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Jest tak:
- do redukcji mocy potrzebujesz a) lampy, która pozwala na to (nie wszystkie) b) statecznika elektronicznego, który ma taką opcję, c) układu sterowania.

- Jest to stosowane w profesjonalnym oświetleniu ulicznym, na przykład w Alejach Jerozolimskich w Warszawie - moc lamp w latarniach jest redukowana w nocy, by zmniejszyć pobór energii elektrycznej, gdy ruch jest o wiele mniejszy. To samo w lampach sodowych realizuje się grupowo przez obniżenie napięcia zasilania, przy MH to trochę trudniej zrobić.

- Uważam, że nie ma sensu inwestycja w coś takiego do zwykłego oświetlenia. Oszczędność energii jest nieznaczna, to się nigdy nie zwróci. Koszt osprzętu to ponad 1000zł, zaoszczędzisz nie więcej niż 100zł rocznie.

- Im prostszy układ, tym lepiej. A zatem jeśli nie przeszkadza ci brzęczenie elektromagnetycznego statecznika - ciche lub odrobinkę głośniejsze, jeśli nie przeszkadza ci migotanie w takt częstotliwości sieci, to zastosuj układ elektromagnetyczny z lamp sodowych o tej samej mocy i masz spokój. Im prostszy, tym lepiej. Statecznik elektromagnetyczny, zapłonnik oraz kondensator korekcji składowej biernej.
Na niewielkie podwórko lampa MH o mocy 150W będzie całkiem OK, jeśli podwórko jest nieco większe, to dałbym dwa lub trzy naświetlacze o tej mocy. Lampy 150W są tanie, powszchnie dostępne i bardzo proste w obsłudze. Lampy o większej mocy mają trzonek E40 lub FC2 a to rodzi większe rozmiary (E40) lub koszty (FC2). W większości są to lampy z kwarcowym jarznikiem, które mają mniejszą sprawność i w większości gorszą jakość światła niż ceramiczne. Także użyłbym naświetlaczy na CDM-Td 150/942 lub HCI-Tc 150/NDL. Masz wtedy dużo dobrego światła za sensowne pieniądze.
kafi
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek 11 sty 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kafi »

Wiem że wyskoczę tutaj z tematem ni z gruszki ni z pietruszki ale czy ktoś z Was widział jak świeci taki halogen LED 400W?

http://www.aliexpress.com/item/200W-LED ... 91932.html


Cena jest naprawdę wysoka bo koło 1000 zł za wersje 400W i zastanawia mnie jak to się ma do metalohalogenu o tej samej mocy za kilkukrotnie mniejsze pieniądze.
Wiadomo że metalohalogen dłużej się rozgrzewa ale wydaje mi się że będzie mniej awaryjny lub kosztowny w obsłudze niż taki led 400W w którym diody pewnie bardzo będą się nagrzewały. Wstawiłem ten link żeby zapytać jakie macie zdanie na temat takich wielkich drogich ledowych halogenów led? Chyba metalohalogen 400W będzie miał kolo 46000Lumenów a led koło 40000. Mam rację?
Z góry dziękuję za odpowiedzi
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Widziałem halogen 100W, nawet mam okazję go kupić za 1/4 ceny rynkowej, ale chyba się nie zdecyduję, bo jakość światła niska, a z metalohaogenu 70W w halopaku po 500W halogenie, jest więcej światła i bardziej użytkowego.

mówię o czymś takim
http://barled.eu/index.php/lampy-led/na ... 7000k.html

Przy MH 70W w dobrej oprawie wysiada.

[ Dodano: 20 Listopad 2014, 20:38 ]
Po za tym prawdopodobnie jestem w stanie zbudować sobie taki halogen na 10x XM-L taniej niż ta 1/4 ceny tego ustrojstwa :)
ODPOWIEDZ