Jak zmodować lampy najazdowe

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Jak zmodować lampy najazdowe

Post autor: midi »

Witam, jak że wykonywałem takową modyfikację, postanowiłem że przedstawię jak to zrobić. Cała modyfikacja jest bardzo prosta i nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi, tak więc każdy z odrobiną sprytu i zręczności poradzi sobie z tym w ciągu kilkunastu minut. A więc do dzieła, potrzeba nam :
1- lampa najazdowa ( moja kupiona w Leroy-Marlin)
2- dioda ( cree R2, mam ich troszkę a że mają wysokie Vf do latarek nie stosuję )
3- elektronika do zasilania ( ja kupiłem od jednego człowieka z alledrogo za 12,50zł , zasilanie 230V z sieci, w diodę idzie 700mA )
4- ref z DX ten dedykowany do P7 a i do MC-E chyba też teraz stosują
5- klej poxypol
6- lutownica i cyna, troszkę kabli żeby to wszystko połączyć
7- blacha aluminiowa 0,5mm, ja kupiłem wcześniej cały arkusz 1mx2m za 50zł

Tak wygląda moja najazdówka
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tu widzimy co mamy w oryginale, jest to gniazdo na zwykłą żarówkę ze standardowym gwintem
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ten biały element będzie nam zbędny, wykorzystamy natomiast ten czarny który posłuży nam za uchwyt do reflektora i całej reszty. Tak wiec za pomocą kleju poxypol wklejamy ref do plastikowego uchwytu, tak się składa że wszystko pasuje idealnie do siebie,smarujemy dolną część reflektora i kładziemy go od góry na plastikowy szkielet.
Obrazek
Obrazek
Po odczekaniu kilku minut klej stwardnieje i możemy wyciąć kawałek plastiku ze szkieletu, można to oczywiście zrobić wcześniej przed klejeniem reflektora, otwór ten pozwoli nam na zamocowanie diody wraz z radiatorem na swoim miejscu
Obrazek
Obrazek
Następnie przygotowujemy kawałek blachy alu, ja użyłem odcinka 3cmx50cm, wygiąłem ją tak jak widać to na zdjęciu poniżej, wszystko wtedy pasuje jak trzeba, na górze wklejona jest dioda cree, po bokach wywiercone są otwory na kable które przewlekamy do dołu radiatora. Na diodę wklejamy krążek izolacyjny który zabezpieczy diodę przed zwarciem przez reflektor.
Obrazek
Możemy już wkleić wszystko przez wycięty otwór w podstawce, smarujemy dość grubo klejem dookoła stara diody ( star 20mm jak mamy mniejszy to kombinujemy tak by było w osi refa, ref jak pamiętamy ma większy otwór niż średnica cree,izolacja leda wszystko ładnie maskuje i nie dopuszcza do zwarcia )
Obrazek
Jak klej zaschnie lutujemy driver do diody.
Obrazek

Ja dla pewności że przyszły użytkownik przy montażu nie zniszczy refa nakleiłem na niego szybkę za pomocą małej warstwy kleju którym posmarowałem górną krawędź reflektora.
Obrazek
Do drivera lutujemy kable sieciowe, izolujemy go i mozna go wcisnąć w wolne miejsce pod radiatorem, kable sieciowe mocujemy tak by nie można było ich przez przypadek wyrwać, ja je po prostu przeciągnąłem kilka razy przez szkielet na którym wszystko jest mocowane.
Obrazek
Tak wygląda led wklejony do reflektora, widać izolację leda która wszystko ładnie maskuje.
Obrazek
Całość wkręcamy do obudowy za pomocą dwóch śrub.
Obrazek
Zakładamy górną pokrywę i gotowe.
Obrazek
No i nawet działa :wink:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ktoś może napisać że przecież można było wkręcić po prostu żarówkę ledową i po sprawie, no w sumie tak ale gdzie była by cała zabawa i satysfakcja. Całość łatwo wykonać przy nie wielkim wkładzie finansowym, jedyna trudność wiąże się z ustawieniem leda na środku podczas klejenia jednak klej zasycha powoli i mamy czas na ewentualne korekcje. Blachę alu tej grubości spokojnie tniemy nożyczkami lub jak ja zrobiłem , nacinam nożem z góry z zastosowaniem linijki a następnie łamię wyginając w dwie strony.
Pozdrawiam.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

Super! Jak zwykle pomysł i wykonanie bardzo mi się podoba.

Pozdrawiam
Marcin S.
PS. A CE na całość dajesz? ;) (Śmiech śmiechem, ale przy 230V jeśli się sprzedaje coś dalej - może już być problem...)
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Witam, tak się składa że zawodowo zajmuję się bhp, prawo pracy i miedzy innymi wdrażanie CE na budowane jak i nie posiadające tego certyfikatu urządzenia. W tym przypadku użytkownik tego zestawu miał sam wykonać modyfikacje lecz jakoś tak nie wiedział jak się za to zabrać, męczył mnie bym ja to dla niego zrobił. Zrobiłem nie odpłatnie w sumie uproszony trochę na siłę, co do samej elektroniki to sprzedawca wystawia faktury jak i deklaruje iż produkt posiada CE tak więc myślę iż w przypadku poprawnego montażu ryzyko jest minimalne. Pozdrawiam :wink: .
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

Swietny pomysl! Gratuluje wykonania.
Ja od poczatku myslalem o ledach w ogrodzie, szczegolnie, ze przy okazji wymiany sciezek i trawnika polozylem pod wszystko kable - 15 odpowiednio rozmieszczonych punktow + 3 jako swiatla najazdowe.
Obecnie pracuja tylko swiatla najazdowe, pozostale punkty czekaja na wykonanie - beda halogeny lub chetniej (wiadomo) ledy podpiete pod uklad sciemniania/rozjasniania wszystkiego z czujkami ruchu (3sekcje).
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Ja też w tym roku mam zamiar instalować takie oświetlenie z okazji iż będę kładł kostkę brukową przed domem, tak więc i najazdowe światełka zamontuję. Jeżeli chodzi o ogród to także pole do popisu, mam nawet już naszkicowany projekt słupków świetlnych :wink: na terenie mojego ogrodu będzie też oczko wodne, tam też będzie co nie co świeciło. Pozdrawiam.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
ODPOWIEDZ