Kolimator, a strata światła?

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
flojd
Posty: 134
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 22:10
Lokalizacja: Skierniewice

Kolimator, a strata światła?

Post autor: flojd »

Nurtuje mnie ta kwestia od kiedy zamontowałem mały kolimator z paskami do małej latarki. Wiadomo, że przy reflektorze praktycznie całe światło jest wypromieniowywane na zewnątrz. Straty mogą powstać na samym odbiciu i na przejściu przez szybkę, ale generalnie całe światło jest kierowane tam, gdzie trzeba.
Natomiast, czy tak samo jest w przypadku kolimatorów, np. takich: https://www.fasttech.com/products/1187501?
Kolimator jest cały przezroczysty, wiec, poza tym, że straty powstają pewnie przy odbiciu i przy przejściu przez "szybkę" kolimatora, to czy światło nie ucieka też w innych kierunkach, czyli nie rozprasza się w środku po obudowie? Na jak duże straty należy się przygotować w przypadku kolimatorów szerokokątnych, które nie mają gładkiej "szybki"?
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
flojd
Posty: 134
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 22:10
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: flojd »

Dzięki, ale ja nie szukam kolimatorów(jeden mam, kilka w drodze). :)
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

flojd pisze:Dzięki, ale ja nie szukam kolimatorów(jeden mam, kilka w drodze). :)
Ok, ale szkoda że nie chcesz czytać, w karcie katalogowej każdego kolimatora jest podana jego skuteczność.
pozdrav
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

flojd pisze:Kolimator jest cały przezroczysty, wiec, poza tym, że straty powstają pewnie przy odbiciu i przy przejściu przez "szybkę" kolimatora, to czy światło nie ucieka też w innych kierunkach, czyli nie rozprasza się w środku po obudowie? Na jak duże straty należy się przygotować w przypadku kolimatorów szerokokątnych, które nie mają gładkiej "szybki"?
Jak wyżej koledzy napisali. Kolimatory mają niezauważalnie (okiem) mniejszą sprawność od reflektorów z szybką. Sprawność zazwyczaj to 80-90%. Co do rozpraszania światła w obudowie, to poczytaj o "całkowitym wewnętrznym odbiciu" to powinieneś zrozumieć, że dużo światła nie jest marnowane ze względu na przezroczystość materiału tworzywa kolimatora.

Brak gładkiej szybki w kolimatorach szerokokątnych nie powoduje zmniejszenia strat światła. A na pewno nie zauważalnego. Ważny jest kąt pod jakim światło poda na granicę ośrodka, jeżeli kąt jest wystarczająco większy niż kąt przy którym następuje TIR to światło po prostu przechodzi przez granicę.

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
flojd
Posty: 134
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 22:10
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: flojd »

Ok, chyba rozumiem - czyli kolimatory jednak działają na tej samej zasadzie co światłowody. Pytałem o to samo jakiś czas temu w innym wątku, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

PS. Co do czytania, to wybaczcie, ale gdybym od razu dostał jakąś informację czego szukać w tych linkach to inaczej byśmy rozmawiali. ;)
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

A my tu dalej swoje... Pisałem wielokrotnie. Optyka TIR to nie jest kolimator. Kolimator to inny przyrząd optyczny. Żaden producent optyk TIR nie nazywa ich "kolimatorem", bo kolimatorami one nie są. Po prostu.

Kolimator nie działa na zasadzie TIR (Total Internal Reflection).
Ostatnio zmieniony sobota 01 lis 2014, 21:51 przez greg, łącznie zmieniany 1 raz.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

greg pisze:A my tu dalej swoje... Pisałem wielokrotnie. Optyka TIR to nie jest kolimator. Kolimator to inny przyrząd optyczny. Żaden producent optyk TIR nie nazywa ich "kolimatorem", bo kolimatorami one nie są. Po prostu.

Kolimator nie działa na zasadzie TIR (Total Internal Reflection).
Kurczę! Faktycznie! Już kilkadziesiąt miesięcy czytam to forum dość dokładnie i pierwszy raz widzę, że jestem w błędzie! Dzięki Greg za oświecenie :D

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolimator

To jak my mamy prosto nazywać te plastikowe reflektory? Reflektor TIR? ;) Nikt nie będzie wiedział, o co chodzi... No ale w końcu to forum techniczne, to powinno się mówić ściśle :)

Pozdrawiam.

[ Dodano: 1 Listopad 2014, 21:59 ]
Doctore, litości. :cry:
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Należało by zapytać doktora Miodka czy można wykorzystywać nazwę potoczną, mimo że jest nieprawidłowa :)
ILPT
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

marmez pisze: To jak my mamy prosto nazywać te plastikowe reflektory? Reflektor TIR?
Producenci stosują nazwy "TIR optics", "TIR lens", czyli optyka / soczewka TIR.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Hetman
Posty: 450
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 03:21
Lokalizacja: PL

Post autor: Hetman »

Reflection jakby wyklucza lens... Nawet w polskim języku mamy lustra skupiające ;) .


PS: a co do powoływania się na prawidłowość u producentów to przypominam octathorp ;) .
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Ciekawostka z otchłani internetu - wprawdzie po angielsku ale w formie slajdów i prostym językiem.
http://www.slideshare.net/canfang/led-o ... flashlight
W przystępny sposób opisano zjawiska które wspomagają ogniskowanie światła z leda:
1. reflektor
2. szkła - soczewki
3. optyka TIR - wewnętrzne odbicia
Ogólnie bardzo przejrzysta forma wykładu co i jak dzieje sie ze światłem i tak:
- reflektor aby był wysokosprawny MUSI być co najmniej posrebrzany ;)
- soczewka jest dobra ale tylko duża i w niewielkim odstępie od leda
- optyka TIR - rewelacja ale trudna bo musi byc odpowiednio dobrana pod konkretnego leda

I teraz ciekawostka z mojej teoretycznej dłubaniny - czyli zoom wersja wysokosprawna"
- led dużej mocy osadzony w niewielkim posrebrzanym reflektorze
- soczewka fresnela płaska nasadzona na czole refklektora - jej zadaniem jest "wyprostowanie" światła reflektora w wiązkę typu "walec w przód" czyli thrower
- soczewka asferyczna szklana w ruchomej głowicy o max. ruchu ok. 1 cm której zadaniem jest "mieszanie światłem"
Teoretycznie sprawność całkowita przy mocno wygładzonym alu reflektorze (90%), fresnelu (95%) i asferyku (95%) wychodzi na poziomie 80% i więcej.

Wszystko to w niewielkim zoomie typu - http://www.buychina.com/items/wolfson-f ... wxtrnsljji

Na razie robię teoretyczne przymiarki ale spróbuję - koszt dość wysoki ale latarkę powyższą bedę miał od marca na kwartał do przeróbki od znajomego z Francji więc przynajmniej sprawdzę co mi wyjdzie - koszty są chwilowo nie optymalizowane.
Jeśli się uda - może otworzę biznes ;)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 04 sty 2016, 22:04 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ