Antena do DVB-T, zewnętrzna, wytrzymała.

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Antena do DVB-T, zewnętrzna, wytrzymała.

Post autor: skaktus »

Witam.

Wracam do starego tematu tj. odbioru kanałów polskich i czeskich za pomocą anteny zewnętrznej. Dziś wykonałem test na niemal najtańszej antenie DVB-T zewnętrznej, czyli na tym:

http://www.sklepantena.pl/telewizja_naz ... b_t_ryniak

Antena wystawiona na zewnątrz, przymocowana za pomocą taśmy do wysięgnika i jest to co chciałem - odbiera cały zestaw kanałów polskich i 16 kanałów czeskich :) Oczywiście wraz z wzmacniaczem.

Pytanie - czym można ją zastąpić, aby zamontować antenę na zewnątrz ? Ważne jest to że antena jest wystawiona na wschód, dodatkowo ustawienie bloku jest takie że słońce operuje tutaj od wschodu do późnego popołudnia. Typowe "wytrzymałe" anteny rozpadały się średnio po 2 - 3 latach.

Antena będzie zamontowana w Nysie, więc do najbliższych nadajników mam około 28 km do Chrzelic i około 30 km do Jasenika w Czechach.

Macie jakieś propozycje ?
ILPT
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

Kup jakąkolwiek siatkę od Dipol lub DPM.
Anteny są niezłej jakości i dość tanie.
Jeśli chodzi o anteny wewnętrzne, to nic nie pobije DPM Apok.
Kosztuje połowę tego co ta twoja, a ma znacznie lepszy zysk.
Testowałem już różne anteny wewnętrzne i Apok nie ma sobie równych w tym segmencie.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2767
Ciemności rozświetlają mi:
Convoy S2 XM-L2 T6 4C 2,1A, Convoy M1 XM-L2 U2 1A 2,8A, Convoy C8 XM-L2 U2 1A 2,8A,
UltraFire S5 XP-L V4 3D 2,1A, SolarStorm SC01 XM-L2, Tank007 E09 XP-E, Tank007 TK-701 SSC, Mactronic NIGHT HUNTER II, i inne :)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Tą na której robiłem test to kupiłem za jakieś za 15 zł.

Czy prócz siatkowych warto wchodzić w inne konstrukcje ?
ILPT
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

Jeśli chcesz odbierać oba nadajniki, to zostaje Ci siatka.
Chrzelice i Jasienik względem Nysy są rozłożone pod kątem 90 st.
Kierunkowa się tutaj nie sprawdzi.
Chyba, że pomyślisz o dwóch tanich kierunkowych i sumatorze sygnału.
Jednak sumator nie zawsze się sprawdza.
Ciemności rozświetlają mi:
Convoy S2 XM-L2 T6 4C 2,1A, Convoy M1 XM-L2 U2 1A 2,8A, Convoy C8 XM-L2 U2 1A 2,8A,
UltraFire S5 XP-L V4 3D 2,1A, SolarStorm SC01 XM-L2, Tank007 E09 XP-E, Tank007 TK-701 SSC, Mactronic NIGHT HUNTER II, i inne :)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Info - mogę mieć za parę zł coś takiego:

http://sklep.satserwis.pl/antena-zewnetrzna-gt-961.html

Wiem że kierunkowe itd, cena kusi. Co o tym myślicie ? Pytanie czysto teoretyczne.
ILPT
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

Do kierunkowej to jej trochę brakuje, bliżej jej do siatki :mrgreen:
Pytanie ile na to wydasz?
Jak poniżej 50 zł, to można zaryzykować, choćby do testów.
Ciemności rozświetlają mi:
Convoy S2 XM-L2 T6 4C 2,1A, Convoy M1 XM-L2 U2 1A 2,8A, Convoy C8 XM-L2 U2 1A 2,8A,
UltraFire S5 XP-L V4 3D 2,1A, SolarStorm SC01 XM-L2, Tank007 E09 XP-E, Tank007 TK-701 SSC, Mactronic NIGHT HUNTER II, i inne :)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

PawelG. pisze:Do kierunkowej to jej trochę brakuje, bliżej jej do siatki :mrgreen:
Pytanie ile na to wydasz?
Jak poniżej 50 zł, to można zaryzykować, choćby do testów.
Mam nadzieje dostać za "flaszkę" z paragonem i gwarancją :)
ILPT
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

Jak za flaszkę, to warto.
Niech Ci tylko dorzucą symetryzator, bo antena powinna dobrze zbierać i przy mocnym wzmacniaczu może być przesterowanie sygnału.
Tylko może być problem z jej rozebraniem, żeby włożyć symetryzator.

[ Dodano: 19 Listopad 2014, 18:41 ]
Aczkolwiek ja bym się zastanowił, czy tej flaszki nie zainwestować w zwykłą siatkę.
Jeżeli się okaże, że symetryzator do niej nie podejdzie, to może być problem z odbiorem.
Tego typu anteny często mają problem z przesterowaniem.
Sprawdzały się przy analogu, przy DVB-T już nie za bardzo.
Zapytaj się, czy w razie czego będziesz mógł ją zwrócić.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Tak też zrobię. Zobaczę czy w ogóle wypali. Osoba która proponuje bardzo dużo mówi ale mniej robi :)
ILPT
Kyle
Posty: 432
Rejestracja: poniedziałek 11 lis 2013, 10:39
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: Kyle »

Kup jakąś PORZĄDNĄ antenę bez wzmacniacza - każdy wzmacniacz zniekształca sygnał i dodaje szumy własne ... a i o przesterowanie łatwiej. Dobry wzmacniacz (z niskimi szumami i zniekształceniami) będzie kosztował wielokrotnie więcej niż to G które dodają do anten za kilkadziesiąt PLN. Jak kupisz antenę siatkową za ~100 PLN bez wzmacniacza, to będzie dobra (jeśli kierunkowa nie wchodzi oczywiście w grę, bo chcesz łapać z szerszego kąta).

ps. wzmacniacz stosuje się wtedy, gdy masz porządną antenę o sporym uzysku, a sygnał jest nadal za słaby ... a nie jakieś małe G z wzmacniaczem, bo to tandeta
Awatar użytkownika
GrzechVip
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 12:42
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GrzechVip »

Przez ponad rok odbierałem na antenie z kawałka laminatu i drutu nawojowego, wpisz biquad a wujek G. pokaże. Teraz mam inny problem czyli 2 nadajniki : Żórawina i Ślęza obydwa nadają jednego MUX'a na tej samej częstotliwości z ogromną mocą, i odbiór jest taki jak w komórce pod anteną BTS'a czyli jest albo nie jak z afroamerykaninem na przejściu dla pieszych. Zmieniłem na kierunkową ale 30kW z 20km i 100kW z 35km i tak się zakłóca. Mało tego z taką mocą nadają tylko to co się dubluje pozostałe mux'y są nadawane z Żórawiny z mniejszą mocą.
Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gregor887 »

Kyle, :ok: . Wzmacniacz podbija wszystko, zakłócenia też. Myślę , że dwie kierunkowe ciekawie by wyglądały, a i działać powinno - w końcu to odbiornik.
Mieszkam w zachodniej granicy miasta i łódzki nadajnik zasłaniają mi dwa wielkie drzewa u sąsiada. Kupiłem więc najdłuższy "kierunek" i odbieram tv z... Poznania :mrgreen: . Bez wzmacniacza.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Antena zakupiona - typowa siatkowa, polskiej produkcji. Zamontowałem, ustawiłem jak tą od Ryniaka i co...i nic z tego. Siatkowa nie odbiera połowy kanałów, bez względu na to czy jest z wzmacniaczem czy samym symetryzatorem.

Na moment dałem wzmacniacz z starej anteny do nowej - w tym momencie nowa antena odbiera wszystkie kanały, ale trzeba ją specjalnie ustawiać bo odbiera poprawnie tylko w jednej pozycji.

Zatem wracam do montażu Ryniaka - jak bym jej nie postawił zawsze odbiera cały zestaw kanałów.

Ktoś wie dlaczego tak się dzieje ?

PS-Testowałem też antenę bez siatki i to samo.
ILPT
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

Co to za siatka, bo wygląda, że ściąga dość wąsko.
Ciemności rozświetlają mi:
Convoy S2 XM-L2 T6 4C 2,1A, Convoy M1 XM-L2 U2 1A 2,8A, Convoy C8 XM-L2 U2 1A 2,8A,
UltraFire S5 XP-L V4 3D 2,1A, SolarStorm SC01 XM-L2, Tank007 E09 XP-E, Tank007 TK-701 SSC, Mactronic NIGHT HUNTER II, i inne :)
Bknz
Posty: 73
Rejestracja: wtorek 17 wrz 2013, 15:45
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: Bknz »

Ja Ci mogę polecić http://sklep.satserwis.pl/antena-uhf-atx91.html mam u siebie w połączeniu z Multiswichem i ściga mi 24 kanały z DVB-T Jest długawa 220cm dlatego lekko ją skróciłem na 180cm co by mi masztem za bardzo nie bujała.
Dla Ciebie do kompletu http://sklep.satserwis.pl/symetryzator- ... 21-69.html Symetryzator kanały 21-69 i mały wzmacniacz http://sklep.satserwis.pl/wzmacniacz-badmor-wa-15.html

Jest też krótsza wersja anteny 110cm.


Dziwna ta Twoja siatka.
Mam taką leciwą + wzmacniacz która strzela w drzewa oddalone od niej o 10-20m i ściągami kanały co prawda nie wszystkie działają ale podstawowe działają ;)

Może przyczyną nie łapania kanałów od sąsiadów jest jej wąski zakres pasm, jakie jest wstanie odebrać.
ODPOWIEDZ