Sterowanie diodami XM-L RGBW

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
yannik
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 06 lis 2014, 11:45
Lokalizacja: Łódź

Sterowanie diodami XM-L RGBW

Post autor: yannik »

Witam wszystkich bardzo serdecznie:]
Postanowiłem zrobić sobie sufitowe oświetlenie przy użyciu diod RGBW XM-L . Z tego co wiem na każdą diodę muszą być cztery drivery (jeden driver zasilałby szeregowo np diodę czerwoną w ilości 4-5 sztuk i analogicznie dla reszty) tak aby zasilić każdy osobny kolor ( czy może jeden driver ale taki Driver ). Teraz najtrudniejsze czyli coś czego bez pomocy doświadczonych kolegów nie chcę się podejmować. Jak wykonać sterowanie, dzięki któremu będzie można sterować kolorem tych diod (pilotem, smartfonem albo pokrętłem naściennym). Z tego co patrzyłem w internecie są takie urządzenia służące do zasilania listw led RGB, ale nie wiem czy nadadzą się do tego projektu, ponieważ praktycznie nie posiadają specyfikacji technicznej. Dzwoniłem również do dwóch sklepów, ale zostałem tam poinformowany, że jeśli ktoś podejmuje się takiego przedsięwzięcia to taki sterownik wykonuje samemu. Czy istnieje możliwość wykonania takiego projektu, a jeśli tak to w jaki sposób? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Najlepiej użyć 4 sztuki sterowników, zwróć uwagę, że poszczególne kolory, mają różne Vf, więc i napięcie zasilania poszczególnych łańcuchów będzie różne, co określa jaki sterownik trzeba użyć.
Zaproponowany przez Ciebie układ zasilania, niezbyt się nadaje, gdyż ma tylko trzy wyjścia.

W zasadzie każdy sterownik z pilotem, nadaje się do wykorzystania. Można dorobić układ przejściowy (interface) lub przerobić sam sterownik, aby dopasować do wymagań układów zasilających.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
yannik
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 06 lis 2014, 11:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: yannik »

Lepszy byłby taki?
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Najprościej wykorzystać gotowy sterownik do taśm RGB i odpowiednio ograniczyć prąd dla każdego kanału .
W takim sterowniku masz 4 kanały - Mosfety które sterowane są sygnałem PWM a prąd ograniczają rezystory na taśmie . Można dać układy AMC7135 w miejsce mosfetów.

Ponieważ jasność poszczególnych kolorów w tej diodzie będzie różna dla takiego samego prądu musisz to dobrać eksperymentalnie.

Ostatnio pojawiły się też sterowniki led z WLANem... może byc też ciekawa opcja :)
elektroda.pl
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

krzycho_ pisze:układy AMC7135
yannik pisze:szeregowo np diodę czerwoną w ilości 4-5 sztuk i analogicznie dla reszty
max zasialanie AMC to 6v, a prąd to 350mA . 5 diod szeregowo to 15V, a proponowane diody mają maksymalny prąd 1A, więc szkoda byłoby płacić taką kwotę za diodę i sterować ją na 1/3 lub pół gwizdka. Poza tym nie wiadomo jakie napięcie PWM podaje sterownik do taśm RGB.
Ja bym wykorzystał sterowniki MBIXX z maritexu :
https://www.maritex.com.pl/pl/search?q=mbi
znalazłbym taki, który ma 4 kanały (lub 4 pojedyncze) i dodatkowo sterowanie prądem jest poprzez napięcie (potencjometrem).
Miałbyś wówczas 4 potencjometry na ścianie.
Można również wykorzystać PT4115:
https://www.youtube.com/watch?v=H2Y7bEeBqNw
Tylko, że ja jestem "dłubacz", nie wiem czy będzie Ci się chciało ;-)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Ja już jestem stary, więc pamięć mnie zawodzi, ale był na forum kiedyś podobny projekt, i podpowiedziałem tam jak sobie poradzić z niskim napięciem zasilania AMC. Te sterowniki RGB, mają na wyjściu tylko klucze, więc napięcie sterujące można uzyskać poprzez dobrania się do bramki klucza, lub dając mu jakieś obciążenie na wyjściu.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Powiedzmy, że napięcie każdej diody to 3,5V , jeśli chcesz zasilać 8szt i jednocześnie uzyskać identyczną barwę i poziom jasności na każdej to łączysz je szeregowo i uzyskujesz 28V zasilania, a potrzebujesz 1A, aby zasilić cały szereg, więc na każdy kolor potrzebujesz zasilacz 28V/1A.
Zamień 3,5V na konkretne z tabeli pochodzącej z DSa (str 3) i otrzymasz orientacyjne napięcia zasilania dla każdego koloru
Forward voltage (@ 350 mA, 25 °C) - red V 2.25 2.6
Forward voltage (@ 350 mA, 25 °C) - green V 3.3 3.9
Forward voltage (@ 350 mA, 25 °C) - blue, white V 3.1 3.7

Żeby nie przedłużać - sposób w jaki ja bym to zrobił całkowicie nie odpowiada Tobie ponieważ musisz ograniczyć elektroniczną dłubaninę do minimum.
Najszybciej (może nie najtaniej) będzie jak skontaktujesz się z kolegą:
http://allegro.pl/shop.php/Show?string= ... s-12413922
który dobrałby najlepsze dla Ciebie przetwornice (4 szt, po jednej na każdy kolor, pomiędzy 20-30pln szt) i podpowiedział, czy da się je ożenić z chińskim sterownikiem RGB, czy też lepiej je sterować 4 potencjometrami (może zaproponuje od razu potencjometry z włącznikiem na 230V - jednocześnie mógłbyś załączać i wyłączać zasilacze). Jest producentem tych przetwornic i prowadzi też wsparcie techniczne, więc najszybciej Ci podpowie. Tanio nie będzie, ale to jedyne co mi przychodzi najprostrzego do głowy.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Panowie odświeże nieco temat, potrzebuję zasilić 2szt XM-L RGBW obojętnie czy szeregowo czy równolegle
Do tego sterownik wifi najtańszy z allegro.

Poradzicie jak to ugryźć?
Zasilanie 12V
2szt XM-L
Główny spammer tego Forum ;)
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Ok części już przyszły, muszę to jakoś poskładać :(

Niestety nie mogę się dobrać do sterownika RGBW ponieważ zasila on jeszcze taśmy, więc potrzebuję coś pomiędzy XM-L a sterownik RGBW
Główny spammer tego Forum ;)
ODPOWIEDZ