Projekt "Plecak"

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
Awatar użytkownika
piotrek966
Posty: 134
Rejestracja: sobota 05 gru 2009, 01:09
Lokalizacja: Gdynia

Projekt "Plecak"

Post autor: piotrek966 »

Cześć!

Bawiąc się latarkami większych rozmiarów, zawsze miałem ten sam problem... ciężkie to, i niewygodnie. Co więcej, pewnie w czasie dłuższej wyprawy się rozładuje. Niesiesz później wielkiego kloca i tylko się wkurzasz.

Przedostatni HID którego popełniłem znajduje się tutaj,
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=7231
(pierwotna przetwornica wymieniona, a nowa rozpala palnik dużo mocniej)

Jestem, byłem... zachwycony jego możliwościami, żaden z ledów które znam/mam nie jest w stanie równać się z łukiem wyładowczym i refem tych rozmiarów, dla mnie bajka.

W międzyczasie przygotowałem dla znajomego (analogiczną do opisywanego teraz "plecaka") sztukę na JML2940... To dopiero jest waga i gabaryty, fajna ale kompletnie nie poręczna zabawka.

Pomysł na "plecak" pojawił się gdy wyłapałem na allegro aukcję "szperacz-halogen-potężna moc", pierwotnie wyceniony na 80 złociszy, ostatecznie po 1,5 miesiąca obserwacji zakupiony za 40zł.

Obrazek

Nigdy wcześniej nie widziałem podobnej konstrukcji. Biłem się z myślami, kupić nie kupić, teraz nie żałuje.

Przetwornica, 35W już była, pora na coś więcej. Miało być 100W, ale w żadnym z godnych zakupów sklepów jej nie znalazłem, znalazłem za to informację, że to i tak bez różnicy 75W/100W i różnią się nakleją a realnie "mają około 80W". I faktycznie tak jest, 75W bliską prawdy wartością. (ponad 7A z full naładowanego akku * sprawność ~75W)
(Zakup na banggood 75W ballast )

Obrazek

Palnik standardowy H3 35W (były też próby ze 75W palnikami H4 z e-baya, ale ciężko było je skupić i szczerze to nie widziałem "efektu" - testowane na JML'u. Kosztowały ze 20 dolców, leżą gdzieś i się kurzą) H3 35W 6000K który potraktowany wyższym prądem przyjmuję barwę, szacuje poniżej 4800K.

Zasilanie z 3S4P w koszykach z Fasttechu, ogniwa od Woytazo,

Obrazek

Jest więc Body + Przetwornica + Palnik i Akku

Teraz pora na tytułowy PLECAK...

Plecak "z TESCO", z doszytymi kieszeniami. Zależało mi na tym aby utrzymać ład, skład i nie wrzucać wszystkiego jak leci. Są więc dwie kieszenie, na pakiet i przetwornica oraz odpowiednio wycięte i obszyte "dziurki" na przewody zasilające.
Przez rączkę plecaka do środa poprowadzona i zakończona złączem balansera taśma obsługując woltomierz-pakietomierz.

Obrazek

Obrazek

Włączony woltomierz

Obrazek

Sylikonowy przedłużacz

Obrazek


I jeszcze kilka:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Różnica w stosunku to mojego poprzedniego "żółtego hida" jest ogromna, nie spodziewałem się, że będzie aż taka. W pierwszej chwili pomyślałem, że starty się zepsuł (ale jak się okazało po wymianie przetwornicy, dalej jest "zepsuty" w stosunku to plecakowego 75W XENONA.)

Beamshoty, są, ale średniawe. Wybór miejsca (Babie Doły - Torpedownia) oraz -5C i wiatr był złym pomysłem, palce zamarzały, baterie w sprzęcie siadały. Było ciężko :)

Do samej torpedowni, jest około 300 metrów, oświetlenie "Plecakiem" pokazuje ją w pełnej okazałości.

Foty z Telefonu:
Obrazek
Obrazek

Z Lustrzanki (w realu było jaśniej)
Obrazek
Obrazek

Tutaj "żółty hid"
Obrazek


I próba porównania, czyli obydwa HID'y na torpedowni, po lewej 35W, po prawej 75W
Obrazek

Ciężko to uchwycić, może na fotach nie wygląda spektakularnie, ale ostatnie zdjęcie najlepiej oddaje różnice. A ta jest naprawdę ogromna.

Podsumowując, różnica 35W <-> 75W dała w moim przypadku dużo dużo więcej światła (przy podobnym refie). Każdemu polecam takiego moda.

Pozdrowienia!
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Hej,

Pozdrawiam z nad morza, kojarzę odległość, więc rozumiem moc HID'a.
Na ile starcza ten pakiecik ?
Ostatnio zmieniony środa 31 gru 2014, 15:28 przez Issac, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
piotrek966
Posty: 134
Rejestracja: sobota 05 gru 2009, 01:09
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: piotrek966 »

Hej,

Nie wyświeciłem go jeszcze do zera za jednym rzutem więc mogę tylko oszacować.

Przetwornica ciągnie z pakietu ~7A, ogniwa po +/- 2000mAh, wyjdzie więc koło godziny, raczej nie mniej.

Pozdrawiam!
hswg
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 26 gru 2010, 15:39
Lokalizacja: brać kasę?
Kontakt:

Post autor: hswg »

Masz teraz mini latarnię morską ;). Sprawdzałeś wpływa przetwornicy na radio? Znajomy byłby czymś takim zainteresowany, ale podczas wypraw w grupie używają walkie-talkie i ma złe doświadczenia z zakłóceniami.
Awatar użytkownika
piotrek966
Posty: 134
Rejestracja: sobota 05 gru 2009, 01:09
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: piotrek966 »

Hej,

Walki-talkie miałem ostatni raz w ręku 10 lat temu :) niestety nie wiem jak bardzo ta przetwornica "sieje". Jak odbiorę samochód od mechanika to mogę Ci napisać czy zakłóca zwykłe radio samochodowe.

Pozdrowienia.
hswg
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 26 gru 2010, 15:39
Lokalizacja: brać kasę?
Kontakt:

Post autor: hswg »

Super, będę wdzięczny. W pewnych warunkach i miejscach walkie-talkie to jedyna sensowna metoda komunikacji :).
Awatar użytkownika
piotrek966
Posty: 134
Rejestracja: sobota 05 gru 2009, 01:09
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: piotrek966 »

Hej,

Przepraszam, że tak długo... odpaliłem przetwornice w samochodzie, i radia FM/AM nie zakłóca. Nie mam niestety już CB radia, żeby sprawdzić czy na 20 kilku Mhz tez jest OK.

Pozdrowienia.
hswg
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 26 gru 2010, 15:39
Lokalizacja: brać kasę?
Kontakt:

Post autor: hswg »

Dzięki za informację, z doświadczenia (niewielkiego) wiem, że jak na FM nie szumi, to na CB tragedii być nie powinno.
ODPOWIEDZ