TrustFire TR 3T6 wymiana diod i sterownika

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
mount_888
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2014, 10:01
Lokalizacja: Wro

TrustFire TR 3T6 wymiana diod i sterownika

Post autor: mount_888 »

Witam serdecznie!

Ponieważ kompletnie nie znam się na elektronice a chciałbym naprawić swoją latarkę postanowiłem zwrócić się do Was z pomocą :).

Posiadam latarkę TrustFire TR 3T6 zasilana jest 2x lub 3 x akumulatorem typu 18650. Chce wymienić w niej LEDy ponieważ jeden z nich się uszkodził postanowiłem ze wymienię wszystkie 3 na nowsze XM-L2. Chyba ze macie jakąś lepsza propozycje? Dodatkowo chce wymienić sterownik bo ten który mam obecnie budzi moje zastrzeżenia. Śmierdzi spalenizna i wygląda tandetnie wiec chce się go pozbyc. I tu mam największy problem bo nie wiem ani jaki ani gdzie kupić.

Na allegro znalazłem diody XM-L2 U2 na sinkpadach które wydaje mi się ze byłyby najlepsza inwestycja (?).
Myślałem tez nad tym żeby może dać im trochę więcej pradu, tak z 3.2A, ale nie wiem czy to dobry pomysł, co o tym sądzicie?

Na modernizację mogę przeznaczyć ~120zl.

Wiem ze mój problem może się Wam wydać trywialny ale jestem kompletnie zielony. Jeśli nie podałem jakiś istotnych informacji to proszę mi powiedzieć :).

Czekam na wasze propozycje :).
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Ja zastosowałem sterownik LD-33, na 3x18650. 2.6A w diodę i to w zupełności wystarczy, ale diody trzeba połączyć szeregowo, bo fabrycznie są równolegle. W innym modzie inny sterownik dałem , ale to dopiero wieczorem mogę poszukać w domu ci to było.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

3A w leda to nieco za duzo jak na tak małą głowicę, no chyba że jako tryb turbo.

120 zł to nieco za mały budżet, jeśli chcesz kupować ledy na allegro, na forum możesz dorwać taniej.

Zrób jak pisze Zbychur - w ledy niższy prąd.

Pamiętaj że do tego musisz doliczyć koszty kleju termo itd.

Piszesz też że nie znasz się na elektronice, zatem skąd bedziesz wiedział jak odlutować ledy, jak przylutować, jak wpasować sterownik itd ? Jak na pierwszą przeróbkę przy braku znajomości to trochę za wysokie progi ;)
ILPT
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Jakbyś miał przedłużkę na 4 ogniwo, to mam fajny driver. 3 tryby, prawie pełna stabilizacja, tylko, że brak ochrony ogniw.
Robiłem takiego moda więc mogę Ci pomóc. LEDów poszukaj u nas w sklepiku tak, jak radzą poprzednicy.
Pozdrawiam
mount_888
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2014, 10:01
Lokalizacja: Wro

Post autor: mount_888 »

Jakiegoś mistrza lutownicy pewnie uda mi się znaleźć ;).
Poza tym wydawało mi się że to będzie kwestia przylutowania kilku przewodów.
Jak patrze jak to jest połączone seryjnie to nie wygląda to na "rocket science".

Wychodzi przewód od sterownika do płytki z diodą później do następnej płytki i do następnej a z ostatniej z powrotem do sterownika. Każda dioda siedzi na osobnej płytce 16mm. Trochę większy problem jest z tym sterownikiem bo on nie jest na osobnej płytce tylko jest zintegrowany z mosiężnym kapslem który oddziela głowicę od baterii (wychodzą od niego dwie sprężyny) :/.
Poza tym nie wiem jakiego powinienem szukać i gdzie można taki znaleźć. Te co są na allegro działają z jednym akumulatorem a ja mam 2 lub 3.

Z tego co kojarzę to przy mocy 100% seryjnie idą 3A, widziałem jak ktoś sprawdzał multimetrem na filmie którego teraz nie mogę znaleźć. Myślałem właśnie o trybie turbo 3.2A, a tak do używania normalnie 2.6-2.8A żeby było ~3000lm.

Mam pastę termoprzewodzącą Zalman STG-2 więc juz jestem troche do przodu ;).

Pytałem się jednego z forumowiczów który sprzedaje latarki/diody/sterowniki i mieszka we Wrocławiu ale niestety z braku czasu nie może mi pomóc. A zakładu zajmujących się serwisem latarek znaleźć mi sie nie udało.

E:

DNF ,opcji z 4-ma akumulatorami niestety odpada. Latarka by była dużo za duża jak dla mnie.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Zmierz średnicę obecnego drivera i szukaj czegoś w sklepach, które masz podane w dziale zakupy w internecie,
w przyklejonym temacie adresy różne :) Przesyłki są darmowe lub z niewielką dopłatą za tracking.
Żeby wymienić diody musisz oryginalne podłoża oderwać od body, bo są wklejone.
Przy nowych diodach musisz je połączyć szeregowo, a pod diodami zetrzeć lakier z body (jeśli jest).
Do tego koniecznie wymiana włącznika, mostkowanie sprężyny i przylutowanie mosiężnego grzybka do sprężyny :)
Pozdrawiam
mount_888
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2014, 10:01
Lokalizacja: Wro

Post autor: mount_888 »

Diody na szczęście nie były przyklejone więc to mam z głowy.
A dlaczego muszę wymienić włącznik?

Dzięki za trop z tymi sklepami :).

Na tą chwile mam jeszcze takie pytanie; w jakim przedziale napięć ma działać ten sterownik? :szczerbaty:
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Max napięcie u Ciebie to 12.6V włącznik wymienia się dlatego, że oryginalne są kiepskiej jakości.
Sprężyny mostkuje się żeby zmniejszyć spadki napięcia.
mount_888
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2014, 10:01
Lokalizacja: Wro

Post autor: mount_888 »

Kopie w tym internecie i kopie i ni cho#ery nie mogę nic znaleźć :/.

Ma ktoś może jakiś pomysł skąd wytrzasnąć takie cudo?
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Ja wstawiłem ten i okazuje się, że 3 razy wstawiłem ten driver, nie wiem dlaczego wydawało mi się, że raz był inny, może w innej latarce.

https://www.banggood.com/LD33-Circuit-B ... 11622.html
mount_888
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2014, 10:01
Lokalizacja: Wro

Post autor: mount_888 »

Ooo! To już jest jakiś konkret wielkie dzięki!

Też modyfikowałeś TR 3T6?
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

mount_888 pisze:Też modyfikowałeś TR 3T6?
Trzy sztuki, z czego jedna padlina z pigułą bez gwintu.
Co do sterownika, to nie wiem czy jest sens pakować 3,2A w diodę, światła dla oka nie wiele więcej niż przy 2,6-2,8A, a temperatura nieproporcjonalnie rośnie do przyrostu ilości światła, o zużyciu energii nie wspomnę. Chyba, że to ma służyć do krótkiego WOW. Jeśli chcesz zmieniać diody to spróbuj wpakować tam XP-L V6 3D, na 2,6A będzie porównywalna ilość światła w fajnej barwie co z XM-L2 3C przy tych 3,2A
mount_888
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2014, 10:01
Lokalizacja: Wro

Post autor: mount_888 »

Ale w porównaniu z Cree XM-L2 U3 2A, 1051lm@3A chyba nie bedzie specjalnej różnicy?
Poza tym te U3 można łatwo dostać na sinkpadach co tez podnosi wydajność świetlną.
Dodatkowo XP-L V6 nie są zbyt powszechnie dostępne (nie udało mi sie ich znaleźć w sklepie w PL).

Własnie to 3.2A było z myślą o zrobieniu efektu wow, a do pracy normalnej myślałem nad natężeniem w okolicach 2.8A.

Te swoje sterowniki kupowałeś w banggood? Sprawnie to poszło?
Nigdy nie kupowałem przez internet czegoś co nie było w PL.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=15262

Między 2,8 a 3,2A będzie tak mała różnica, że można powiedzieć pomijalna. Do normalnej pracy wystarczy 1A w diodę. Zamawiłem z banggood, ale można je dostać też gdzie indziej.
mount_888
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2014, 10:01
Lokalizacja: Wro

Post autor: mount_888 »

Ooo wielkie dzięki Zbychur :super:

Kurcze ten LD33 trochę mi nie pasuje bo jest przystosowany do pracy z 3 lub 4 akumulatorami, a ja używam zawsze 2, bo mam 2 komplety równych baterii :/.

Będę musiał poszperać jeszcze w necie, jak coś znajdę to tu podeśle zapytać czy się nada.
Jak macie jakieś propozycje to jestem otwarty :).

E:

Czy ten sterownik dał by radę (LD-2C 3A 1/2) ??
http://intl-outdoor.com/ld2c-3a-12-cell ... p-732.html

LDCH LD29 ??
https://www.banggood.com/LED-Flashlight ... 11359.html

15V Super Output SSC P7/Cree XM-L LED Driver??
http://www.lightmalls.com/super-output- ... 5-5v-15v-2

Driver For 3xCree XM-L T6 Or 5xCree XM-L T6 [ten jest dedykowany do trustfire 3t6 :)]
http://www.lightmalls.com/8-4v-3000mah- ... ee-xm-l-t6
Z tym że on jest chyba dedykowany do pracy z 3 bateriami?

12.6V 3A 5 Modes LED Circuit board for Trustfire tr-3t6 or other flashlights
http://www.lightmalls.com/12-6v-3a-5-mo ... RHlOu.dpuf
Ten też zdaje się że na 3 Aku.

2-3* Lithium 5-Mode 3A LED Flashlight Driver
http://www.fasttech.com/products/1612/1 ... ght-driver

Na papierze najlepszy wydaje się być Super Output SSC P7/Cree XM-L tylko czy pociągnie 3 diody XP-L V6??
Ostatnio zmieniony wtorek 09 gru 2014, 20:00 przez mount_888, łącznie zmieniany 7 razy.
ODPOWIEDZ