Budowa drukarki 3D

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
cobra427
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 19 sie 2014, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Budowa drukarki 3D

Post autor: cobra427 »

Decyzja o budowie rodziła się długo, a impulsem ostatecznym była wizyta na Targach 3D na warszawskiej Polibudzie.

Kompletowanie gratów rozpocząłem już jakiś czas temu. Ogromna większość już jest, zostały tylko drobiazgi.

Na chwilę obecną już mam:
- wałki Φ12mm na prowadnice (allegro),
Obrazek

- łożyska toczne (allegro),
- pasek zębaty M3, szerokość 6mm (www.embia.pl),
- stepsticki 5x A4988 (aliexpress),
Obrazek

- LCD 4x20 + SD (aliexpress),
Obrazek

- krańcówki mechaniczne (aliexpress),
Obrazek

- łożyska liniowe 12mm (aliexpress),
Obrazek

- wydrukowane plastiki + ekstruder drukowany,
Obrazek

- kontroler RUMBA,
- rama (http://www.byq3d.eu),
Obrazek

- głowica Lama3D (http://www.byq3d.eu)
Obrazek

- termistory, grzałka stołu, szyba na stół, stół aluminiowy,
Obrazek

- zasilacz x-box 205W.

Drukarka powstaje przy dużym wsparciu Kolegów z forów rc-fpv.pl oraz mojreprap.pl.

Na chwilę obecną rama się lakieruje (zabezpieczenie MDF-u przed wilgocią + estetyka), a ja walczę z kontrolerem RUMBA. Albo uwalona Atmega2560, albo uszkodzona płytka :|

W miarę możliwości będę aktualizował postępy, ale nie spodziewajcie się Bóg wie jakiego tempa. Jak to mówią: "kruca bomba, mało casu".

Padły też wcześniej pytania:
"Po co ja to robię?"

1. żeby "wejść" w tą technologię i poznać problemy,
2. w modelarstwie, majsterkowaniu urządzenie przydatne dla mnie paru osób wokół mnie,
3. z ciekawości.

Skąd projekty?
1. Jest trochę softu do modelowania 3D, w tym również darmowego. Ja akurat mam dostęp do komercyjnego Rhinoceros - i uczę się go.
2. Jest w sieci mnóstwo gotowych projektów. Są z tym całe repozytoria.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Dzięki za rozpoczęcie tematu....
Mam kilka pytań:
W zasadzie wszystkie ekstrudery które widziałem, miały napęd w postaci kół zębatych. Wydaje mi się, że napęd paskiem, może być trwalszy, gdzie go zdobyłeś?
Konfiguracja sterownika, ponoć jest dość uciążliwa.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
cobra427
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 19 sie 2014, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra427 »

Jeśli chodzi o ekstruder, taki akurat miał "na zbyciu" kolega, który drukował mi resztę elementów plastikowych. Miał być najzwyklejszy ekstruder z napędem na kołach zębatych.

Kalibracja już uruchomionej drukarki to dopiero jest zabawa! Na razie tylko o tym czytam, ale wszystko przede mną.

EDIT:
Aha, jeszcze jedna rzecz, dość ważna: to jest budżetowe podejście do budowy drukarki, choć nie na wszystkim oszczędzałem.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Nie chcę zniechęcać bo sam do niedawna byłem strasznie napalony na reprapa ale niestety widok wydrukowanych elementów zniechęcił mnie- tu fotki https://www.dropbox.com/sh/r8mbw2lel49c ... 7bwza?dl=0
Awatar użytkownika
cobra427
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 19 sie 2014, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra427 »

Widziałem tak źle wydrukowane elementy, widziałem też o wiele gorsze. Ich miejsce jest w śmietniku.
Widziałem też wiele rzeczy wydrukowanych całkiem przyzwoicie. Choćby plastiki do mojej drukarki zostały wydrukowane przez kolegę na Mendlu90 (właśnie taka konstrukcja jak moja), zrobionym jeszcze oszczędniej, a wręcz trochę po "partyzancku".
Jak już pisałem, cała zabawa jest ze skalibrowaniem drukarki.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Tak się zastanawiam, czy aby nie przewymiarowałeś osi. Z reguły widziałem wałki Φ8mm co daje spory zysk masy, zarówno na samych wałkach jak i łożyskach, w końcu chodzi o redukcję bezwładności poruszających się elementów.
Muszę przyznać, że miałem na początku wałki 8mm we frezarce, i nawet tam przy obróbce plexy, spisywały się dość dobrze.
W sumie to nie wiem jakie obciążenia działają na głowicę w drukarce, ale sądzę, że mniejsze niż przy frezowaniu.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
cobra427
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 19 sie 2014, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra427 »

Nic sam nie przewymiarowałem. Korzystam z projektu opensource'owego.
Naczytałem się trochę opinii ludzi i wybrałem takie rozwiązanie. Zwiększona sztywność przekłada się ponoć na precyzję drukowania. Nie rzutuje to na koszty, więc czemu nie?

Wzrost masy w niczym nie przeszkadza, bo nie są to masy ruchome.
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Wałki nie ale większe łożyska już tak.
Awatar użytkownika
cobra427
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 19 sie 2014, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra427 »

Aptekarskie podejście :lol:. Ale oczywiście masz rację.
Budując drukarkę, opieram się na sprawdzonych opiniach i rozwiązaniach. Na razie nie staram się nic sam wymyślać.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
cobra427 pisze:Wzrost masy w niczym nie przeszkadza, bo nie są to masy ruchome.
Nie będę polemizował, jeśli rozwiązanie jest sprawdzone. Zastanowiło mnie to, bo wałki Φ12mm są ponad dwa razy cięższe od Φ8mm.
Z tego co przypuszczam, jedną z osi jest stół, widziałem kilka razy stosowane rozwiązanie, zapewniające znakomitą precyzję prowadzenia stołu. Polega to na tym, że łożyska są mocowane w ramie, a wałki do stołu, jednak to przy frezarkach (tak przez analogię, bo to trochę znam), jednak chyba tutaj, stół jest za mały, i jeśli łożyska są w rogach, to będzie OK.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
cobra427
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 19 sie 2014, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra427 »

Trafiła mi się wadliwa płytka kontrolera RUMBA. Po wymianie kwarcu ruszyła :mrgreen: :

Obrazek

Niestety mało czasu i budowa nie idzie na razie do przodu :???:
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Witaj w świecie drukarek :) trzymam kciuki za Twój projekt, mój jest już na ukończeniu.
Zostało mi podłączenie elektroniki i jej kalibracja :) moja konstrukcja to Prusa mendel i2.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Ciekawe. Zanim coś poczytam - jaki budżet trzeba mieć do takiego projektu?
pozdrav
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Zależy czy zakupy w Chinach czy wszystko w Polsce. Chyba nie da się zejść poniżej 700zł.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Mnie wyszło 8 stówek, cała elektronika, sprzęgła, łożyska i podgrzewany stół w Chinach, pręty i silniki w Polsce, plastiki drukował znajomy.
ODPOWIEDZ