Pytanie dotyczące ładowarki Ni-MH Energizer CH2PC2

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Sniffles
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek 30 mar 2015, 14:45
Lokalizacja: Łódź

Pytanie dotyczące ładowarki Ni-MH Energizer CH2PC2

Post autor: Sniffles »

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum światełka.pl

Posiadam ładowarkę Energizer CH2PC2-EU na 2 akumulatorki AA/AAA Ni-MH. Oto instrukcja: http://data.energizer.com/PDFs/ch2pc2-e ... ctions.pdf . Chcę nią ładować 3 akumulatorki 600mAh (nie 4), dokładnie te: http://img2.portal.carrefour.fr/mgg/pil ... 821405.jpg (4 takie akumulatorki kosztują uwaga... 7zł!). Ponieważ za pewne nie jest to zbyt dobra ładowarka i codziennością dla niej jest przeładowywanie wsadzonych w nią ogniw, chcę się zapytać jak długo powinienem ładować akumulatorki 600mAh rozładowane do ok 0.9V, jeśli parametry ładowania znajdujące się z tyłu tej ładowarki dla ogniw typu AAA wynoszą: DC 1,4V 100mA (AAAx2). Według dokumentacji (wyżej link) czas ładowania dla 700mAh AAA 8,4 godziny a dla 1000mAh już 12 godzin. Czyli jeśli dobrze rozumiem dla 600mAh czas ładowania to będzie 7 godzin i po tym czasie odpinam ładowarkę i ogniwa są w 100% naładowane? Z góry dziękuję za pomoc.
FreeMagenta
Posty: 402
Rejestracja: środa 14 wrz 2011, 02:06
Lokalizacja: Bulanda

Post autor: FreeMagenta »

Zależy od ogniw - ale powinny być naładowane po tych 7 godzinach. Jeśli parametry pokrywają się z prawdą, to nawet trzymane dłużej nie powinny być przeładowane (1,4V to mniej niż maksymalne napięcie naładowanych NiMH)...
Inna sprawa, że nie wiadomo jaką naprawdę pojemność mają te ogniwa...
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Najlepiej zmierzyć miernikiem i stoperem. :)
Sniffles
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek 30 mar 2015, 14:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Sniffles »

W jaki sposób to zmierzyć?
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Włącz stoper, i co jakiś czas sprawdzaj napięcie na aku, jak dojdzie do 1.5V to wyłącz stoper. :)
Poświęć jeden akumulatorek i możesz poczekać aż naładuje się do końca i zmierzyć napięcie. Powinno wynosić ~1.5V. Tak się zastanawiam czy nie powinno się na tej ładowarce ogniw ładować parami...
Sniffles
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek 30 mar 2015, 14:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Sniffles »

Jest napisane: "Charges 1 or 2 AA or AAA at time." więc wnioskuję, że ładowarka powinna działać tak samo dla jednego akumulatorka jak i dla pary. Czyli gdy ogniwo osiągnie 1,5V to jest to znak, że jest całkowicie naładowane?
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Tak, możliwe są małe odchyłki.
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Tylko te 100 mAh jest na 2 szt, jak będziesz ładował 3 szt to tego samotnego proponuje wyjąć wcześniej.

I generalnie polecam coś czym można ładować bezpiecznie pojedyncze sztuki.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Mam dwie takie ładowarki Energizer - starszy typ i identyczny. One mają dwa niezależne kanały ładowania (rozbierałem toto) więc spokojnie można ładować pojedyncze aku. Problem w tym że prąd ładowania dla aku 600mAh jest dość duży i aku będzie się mocno grzał po zakończeniu ładowania dlatego tą ładowarką można ładować doraźnie, regularne ładowanie dość szybko wykończy aku jeśli - jak to zwykle się robi - zostawimy na całą noc w ładowarce. Rozwiązanie jest takie: pierwsze ładowanie należy przeprowadzić pod kontrolą ręczną czyli po ok. 7 h trzeba macać aku czy się robi ciepłe i zakończyć ładowanie w momencie podwyższenia temperatury. Oczywiście to nie apteka i +/- pół godziny nie tragedia. I taki czas powinno być aku ładowane, najlepiej przy użyciu czasowego wyłącznika.
pozdrav
FreeMagenta
Posty: 402
Rejestracja: środa 14 wrz 2011, 02:06
Lokalizacja: Bulanda

Post autor: FreeMagenta »

Hmm... a jesteś w stanmie sprawdzić, jakie napięcie podaje ta ładowarka jeśli włożony jest pełny akumulator?
Piszą o 1,4V, przy czymś takim nie powinno przeładowywać...
Sniffles
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek 30 mar 2015, 14:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Sniffles »

100mA to za duży prąd dla ogniw 600mAh? Wydaje mi się, że to dosyć mało. Napięcia sprawdzę, gdy rozładuję akumulatorki. Na razie próbowałem na jednym akumulatorku naładowanym do 1,33V, w czasie ładowania tą ładowarką na multimetrze było 1,36V. Chciałbym tą ładowarką ładować także Eneloopy 2000mAh, dla akumulatorków AA prąd ładowania tej ładowarki to 200mA, czyli po 10 godzinach powinny być naładowane ale według danych producenta (link w pierwszym poście) i po obliczeniu przez proporcje wyszło, że akumulatorki 2000mAh powinny być ładowane równo 12 godzin. Dziś zostawię tą ładowarką z parą rozładowanych Eneloopów i będę po prostu monitorował napięcie. Gdy osiągnie 1,45V, sprawdzę w jakim czasie udało się tyle naładować.
FreeMagenta
Posty: 402
Rejestracja: środa 14 wrz 2011, 02:06
Lokalizacja: Bulanda

Post autor: FreeMagenta »

Jeżeli ładowarka podaje prąd 100 mA przy maksymalnym napięciu 1,4V nie przeładuje akumulatorków - po prostu w momencie kiedy napięcie na aku zbliży się do 1,4V , prąd zmaleje. Będzie takie CC/CV :) . Jako że w pełni naładowany akumulatorek ma ponad 1,4V, ładowarka nie doładuje go do końca. Prąd zmaleje stopniowo do wartości równej samorozładowaniu ogniwa przy napięciu 1,4V i nawet 1-2 dni nie powinny akumulatorka uszkodzić.

Jeśli napięcie które podaje ładowarka jest większe niż 1,4V, to może przeładowywać. Bezpieczny prąd ładowania dla aku NiMH, przy którym 2-3 godziny po pełnym naładowaniu nie są problemem to C/10, czyli 60 mA. 100 mA to już ciut za dużo...
Sniffles
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek 30 mar 2015, 14:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Sniffles »

Czyli jeśli dobrze rozumiem, ta ładowarka po prostu nie może przeładować ogniw i mogę nią ładować moje ogniwa ile tylko chcę?
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Pomierzyłem tą starszą CH2PC-EU i wyniki są groźne. Jałowe napięcia są różne, 2,3V i 1,9V Jak się obciąży jeden kanał to na drugim trochę spada napięcie jałowe, odpowiednio 2,1 lub 1,8V Zważywszy że dla AA ona daje 2x170-200mA a dla AAA 2x80-100mA to wcale się nie dziwię że aku AA do aparatu mojej córki zdychały tak szybko (ja jej nie używałem) Jednym słowem trzeba dokupić koszyk na AA i zatrudnić ładowarkę modelarską a te Energizery do kosza ;)
pozdrav
Sniffles
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek 30 mar 2015, 14:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Sniffles »

Browar pisze:Zważywszy że dla AA ona daje 2x170-200mA a dla AAA 2x80-100mA to wcale się nie dziwię że aku AA do aparatu mojej córki zdychały tak szybko (ja jej nie używałem)
Masz na myśli, że ładowarka ta po prostu za szybko ładuje ogniwa AA/AAA?
ODPOWIEDZ