Zalana latarka SolarStorm Dx4

Strefa mokra... ;)
lako
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 15:13
Lokalizacja: Warszawa

Zalana latarka SolarStorm Dx4

Post autor: lako »

Witam,
kupiłem w Chinach latarkę Dx4 i podczas pierwszego nurkowania woda dostała się do głowicy. Czy wie ktoś jak można rozebrać głowicę i dostać się do elektroniki?
Mnie się udało odkręcić pierścień dociskający szybkę -niewiele. Będę wdzięczny za wskazówki.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Poprosimy o zdjęcia :)
Spróbuj odkręcić głowicę.
lako
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 15:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lako »

Oczywiście dobry pomysł :)
Załączniki
3.JPG
3.JPG (39.29 KiB) Przejrzano 19988 razy
2.JPG
2.JPG (54.79 KiB) Przejrzano 19988 razy
1.JPG
1.JPG (37.1 KiB) Przejrzano 19988 razy
Bartek Sajkowsk
Posty: 26
Rejestracja: piątek 06 cze 2014, 14:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bartek Sajkowsk »

pomiędzy soczewką a obudową jest pewnie jeszcze jeden oring, który bardzo mocno trzyma wszystko w środku, postaraj się go wydłubać,
tak jest zrobiona inna latarka, która ma bardzo podobną głowicę
lako
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 15:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lako »

Bartek dzięki za informację w wolnej chwili sprawdzę ten o-ring.
W międzyczasie latarka ożyła i przeżyła kilka nurkowań na 30 m.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Ja mam inną wersję: z suwakiem (krótkie przesunięcie włącza/wyłącza, długie przełącza pomiędzy 100%/25%/S.O.S.), ale też trochę zaparowała na hańczańskich dłubankach (~40m głębokości). Spróbuję zacząć od oczyszczenia oringu i solidnego skręcenia.

Przy 8V pobiera ok. 2,4A, czyli poniżej 20W.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
PawelM
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 08 lip 2018, 22:19
Lokalizacja: Białogard

Post autor: PawelM »

Jako że to jest mój pierwszy post na tym forum, na wstępie chciałbym się przywitać z wszystkimi forumowiczami. Z góry proszę o wyrozumiałość gdyż nie jestem wykształconym elektronikiem a jedynie osobą która lubi majsterkować i cieszyć się tym że potrafiła dokonać czegoś własnymi rękoma. A teraz do rzeczy.
Niedawno otrzymałem zalaną latarkę jak w temacie, czyli SolarStorm Dx4. Po wstępnych oględzinach ewidentnie widać że przyczyną zalania była jakość oringów. (Dlatego proponuję osobom które planują zakup jakichkolwiek latarek z Chin, profilaktyczną wymianę oringów na lepsze jakościowo.) Ale wróćmy do tematu. Chciałbym przywrócić tą latarkę do życia, i teraz mam dwa warianty do wyboru. Wariant pierwsz to przywrócić ją do oryginału (prawie), a wariant drugi to wykorzystać jako bazę do wykonania latarki do oświetlenia podwodnego do kamerki sportowej (wiem że to nie zastąpi pożądnego oświetlenia, ale jestem tylko amatorem który nie szuka spektakularnych ujęc, nurkuje dośc głęboko a w ciemności każda ilość światła się liczy).
Co do wariantu pierwszego. Latarka była zbudowana na 4 diodach XML i sterowniku HX-1424-B. włącznik magnetyczny o 3 trybach pracy: OFF, LOW, HIGH i STR. O ile diody są dostępne to sterownika już mi się nie udało znaleźć. I tu pojawiają się pierwsze moja pytania. Czy chcąc zwiększyć odrobinę jej moc, stosując któreś z diod XML2, jaki sterownk mógłbym w chwili obecnej zastosować? Czy wystarczy "prądu" przy ewentualnym zwiększeniu mocy na ok 40-50 min efektywnego świecenia przy 2 akumulatorach 26650 polączonych szeregowo?
Co do wariantu drugiego, jestem w zupełnej kropce. O ile nie jest najmniejszym problemem dotoczenie dystansu w kształcie "odbłyśnika", w celu przybliżenia LED jak najbliżej syby, z materiału dobrze odbierającego ciepło, to zupełnie nie wiem jakie LED mógł bym zastosować (oczywiście jak najmocniejsze, laterka była by wykorzystywana pod wodą, więc problem oddawania cieplła byłby częściowo rozwiązany.) Druga sprawa to jaki sterownik mógłbym zastosować, oczywiście również z włącznikiem magnetycznym, ewentualnie wysterczyło by tylko ON i OFF. Przybliżony minimalny efektywny czas świecenia to około 30-40 min przy 2 akumulatorach 26650 połączonych szeregowo.
Pisząc ten post pojawił się wariant trzeci. Jest jeszcze wożliwośc dotoczenia zaślepki w miejsce oryginalnego zasobnika na aku i wyprowadzenia zasilania przy pomocy przewodu do zewnętrznego zasobnika na aku. tu myślę że mamy większe pole do działania gdyż nie jesteśmy już ograniczeni pojemnością akumulatorów. Ta opcja może być wykorzystana zarówno w wariacie 1 jak i 2.
Z góry dziękuję za wyrozumiałośc, chęć pomocy i ewentualne inne warianty
Pozdrawiam
Pawel M
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Przy zasilaniu z kanistra masz zdecydowanie więcej możliwości
Chcesz wykorzystać oryginalny reflektor (nie ucierpiał)? Wtedy można pokusić się o 4x XHP50.2 i nawet 10tys. lm.

Zasilanie z 2x26650 i 30/60 minut to 10/5A (np. z ogniw 5,5Ah), czyli moce 60-80/30-40W.
Nie wiem czy są sterowniki tej (szczególnie większej) mocy na 2S.

Do video IMHO najlepiej COB np. Citizena CLL03x lub 04x i sterownik boost (ew. Liteona 13x13mm i step-down przy zasilaniu z kanistra).

Ale... czy to ma sens przy cenie nowej $30-40?
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

PawelM

Jeżeli chcesz z niej zrobic video to przemyśl taki sterownik:
http://kaidomain.com/Flashlight-DIY/Cir ... Cree-XHP70
lub taki trochę słabszy
http://kaidomain.com/Flashlight-DIY/Cir ... cuit-Board

i taką diodę:
http://kaidomain.com/Flashlight-DIY/LED ... ED-Emitter


Przy 2 ogniwach i mocy ok 30W będziesz miał spokojnie godzinę świecenia.
Jeżeli chcesz zachować skupione światło to polutuj diody np xm-l2 w konfiguracji 2równolegle2szeregowo.


Te sterowniki da się przerobić na sterowanie magnetyczne, ale wymaga to sporego rzeźbienia.
Dużo prostszym rozwiązaniem byłoby załączanie obwodu poprzez wkręcanie dupki - o ile gwint jest dobrze poanodowany i nie robi za styk.


Niedawno tuningowałem trochę mniejszą latarke z tej samej firmy:
viewtopic.php?p=259609

I całkiem fajnie spisała się doświetlając pierwszy plan w podwodnych ciemnościach:
https://www.youtube.com/watch?v=7Sh9OoFwEQo
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

No i moja DX4S "poległa". Nie wiem, czy wciekło przez głowicę czy zakrętkę, ale 2 liitokale 26650 poszły do śmieci, a latarka będzie na części (raczej te duże metalowe tylko się ostaną), bo woda słona.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ODPOWIEDZ