Żarówki LED E27/E14 11W 3000/4000K 1200/1080lm 80+/90+

Archiwalne produkty
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

marmez, z neonówką czy bez, to absolutnie bez różnicy dla odbiornika.
Sometimes darkness can show you the light
BUCKS
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 14:24
Lokalizacja: Pyrlandia City

Post autor: BUCKS »

Piotrek2234 pisze:Jeśli chodzi o porównania do mocy tradycyjnych żarówek wg oficjalnych norm, to zapraszam na tą stronę:
http://www.led.redlemon.pl/112/jak_rozp ... ej_zarowki
Dzięki, ciekawa stronka i warto sobie te dane zapamiętać.
O ile odpowiednik 60W to ok. 800lm i to znałem na pamięć to dla innych mocy wyobrażenie ilości lumenów miałem nieco zakrzywione.

Sugerowałem się innymi żarówkami firmy np. Osram, a według tego producenta halogen 77W na E27 1320lm to odpowiednik 100W, a świetlówka energooszczędna 22W 1410lm to odpowiednik 120W.
Według tabelki jasno widać, że Osram leci w kulki i wciska nam, klientom ciemnotę.

Choć dla słabszych mocy też trzeba uważać, bo np. IKEA sprzedaję lampy 3W E14 rzekomo odpowiednik 25W, która mają 200lm, a z kolei lampa 3,5W E14 PILA dla odpowiednika 25W ma już 250lm i różnicę widać gołym okiem na niekorzyść oczywiście lampy z IKEA.

[Powód edycji] pomyliłem moce nominalne i pierwotnie podałem 5,5 oraz 6W, które są dla odpowiednika 40W, natomiast dla odpowiednika 25W jest to odpowiednio 3 i 3,5W.
Bocian pisze:marmez, z neonówką czy bez, to absolutnie bez różnicy dla odbiornika.
Może dla lamp LED bez różnicy ale sam zauważyłem, że świetlówki energooszczędne mrugały mi przy wyłączonym włączniku wyposażonym w podświetlenie na pomocą wspomnianej "neonówki". Po wywaleniu neonówki problem ustał, więc jednak taki drobiazg może robić czasem dużą różnicę.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 21 gru 2015, 00:57 przez BUCKS, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Piotrek2234 pisze:Jeśli chodzi o porównania do mocy tradycyjnych żarówek wg oficjalnych norm, to zapraszam na tą stronę:
http://www.led.redlemon.pl/112/jak_rozp ... ej_zarowki
Trochę się ta tabelka mija z tym co na Wiki
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBar% ... .9Bwietlna Ponoć na Wiki dane od Osrama.

A skąd dane w tabelce na stronie redlemon? Tego nie podali.

Pozdrawiam, Kuba
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
BUCKS
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 14:24
Lokalizacja: Pyrlandia City

Post autor: BUCKS »

:arrow: Marmez
W odniesieniu do tradycyjnej żarówki dane faktycznie są nieco są inne ale patrząc po ofercie lamp LED o wyglądzie tradycyjnej żarówki np. Philips to trzymają się oni tych danych z tabelki z dokładnością chyba do 1 lumena. Podobnie Osram, choć zauważyłem, że nie jest tak dokładny jak Philips, więc są to dla mnie w miarę wiarygodne dane.

Dlatego w przypadku lamp LED tych producentów wygląda, że można pokusić się o wykorzystanie podanej mocy odpowiednika tradycyjnej żarówki do bezpośrednich porównań dwóch produktów, bo są to dane niemal te same, a nie rozbieżne.
Choć i tak bezpieczniej jest patrzeć na podaną ilość lumenów niż na samą moc, bo są to bardziej wiarygodne dane i wówczas nie damy się oszukać producentowi.

np. mam kilkuletnią świetlówkę OSRAM 22W, która według producenta jest odpowiednikiem 120W i daje 1410lm.
Dla porównania teraz na stronie OSRAM znajduję podobną świetlówkę 22W, która według producenta jest odpowiednikiem "tylko" 102W, a daje nieco większy strumień, bo ma 1440lm.
Jak widać lumeny nie zmieniły się, zmieniła się za to moc odpowiednika tradycyjnej żarówki, a ten parametr wykorzystuje większość z z przeciętnych ludzi do bezpośrednich porównań ilości światła jakie daje dane źródło.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Poproszę jedną 4000K CRI 90+ jasność 1080lm z gwintem E14.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Przesyłka właśnie dotarła, Wszystko jak najbardziej OK :)
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Poproszę dwie 3000K CRI 90+ jasność 1045lm z gwintem E14.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Druga przesyłka dzisiaj dotarła, znów wszystko jak najbardziej OK :)
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Źarówki tymczasowo niedostępne. Czekam na dostawę obudów.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Cześć

Od "przed świąt" nie miałem czasu albo pamięci, żeby napisać kilka słów o ww. "ledówce" barwa 2700K. Mój kolega takie chciał i jesteśmy oboje zawiedzeni, bo różńicy w barwie w porównaniu do 3000K 90CRI prawie, że nie widać, najwyżej jest minimalnie, ale naprawdę minimalnie cytrynowo żółte światło, niż z 3000K 90CRI.

W porównaniu do MH 3000K to ledówka 2700K jest chłodniejsza... czyli coś jest nie tak.

Jeżeli komuś zależy naprawdę na ciepłym świetle (jak z żarówki, albo z niektórych świetlówek), to przynajmniej ta seria ledówek od Bociana, którą dostaliśmy nie spełni oczekiwań.

Niemniej barwa 3000K 90CRI bardzo mi się podoba, opcja ściemniania wymiata :)

Jedyny +/- (zależy jak w którym miejscu) powyższych ledówek, że mało światła leci na boki, za do dużo na wprost żarówki, może to być wadą, albo zaletą. No a jest to spowodowane takim, a nie innym kloszem.

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Z jakim konkretnie MH porównywałeś? Bo prawdę mówiąc ciężko porównać na oko temperaturę barwową źródła o widmie ciągłym z inny źródłem o widmie prążkowym. Zawsze wychodzą z tego dziwne rzeczy. Jak na dodatek zrobiłeś porównanie z barwą 830 to już w ogóle klops.
Z poważaniem
Tomasz Stiller
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Osram 930/70W i Philips 930/35W, nie chce mi się dokładnych symboli spisywać, chyba, że naprawdę chcesz :) Oba źródła na G12, ale to raczej znaczenia nie ma.

Odczucie temperatury jest jak odczucie wysokości dźwięku. Mało kto ma słuch absolutny, ale prawie każdy porówna, czy jeden dźwięk jest wyższy, czy niższy od innego.

Pozdrawiam.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Widać mało widziałeś. Obejrzyj sobie widma tych źródeł, porównaj z widmem dobrej diody Tc=3000K i Ra>90. Tylko nie oglądaj tego w PDF, ale kup tanią siatkę dyfrakcyjną i obejrzyj na własne oko :) Pomiary w sferze Ulbrichta a faktyczny odbiór danej temperatury barwowej to dwie zupełnie różne rzeczy. Jeszcze lepiej jak sobie sam zmierzysz parametry danego źródła w kulce, zobacz na lokalnej uczelni technicznej, zazwyczaj mają i chętnie pobawią się w pomiar niedostępnych dla nich źródełek. Na koniec warto zerknąć w notki katalogowe, bo szczególnie w przypadku Philipsa 930 to nie zawsze jest faktycznie 930 ;)
Z poważaniem
Tomasz Stiller
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

KaszeL, nie za bardzo rozumiem do czego dążysz... Widziałeś na własne oczy ledówki, które opisuję? Jeżeli tak, to napisz, co sądzisz o ich świetle, jeżeli nie, to nie mamy o czym rozmawiać.

Co do ledówek 2700K to jeszcze mogę dopisać, że w porównaniu ich ze zwykłą żarówką, czy halogenową, wyglądają bardzo zimno, w ogóle bez porównania, mimo, że według temperatury barwowej powinny być blisko siebie. Również znacznie cieplejsza jest świetlówka Osram 828.

Oczywiście nie mam pretensji do Bociana, bo od razu, gdy mu zgłaszałem rozczarowanie odpowiedział, że mogę odesłać i odda pieniądze. Nie odsyłałem, bo kolega stwierdził, że i tak mu pasują i nie chce odsyłać bo lepszych i tak nie znajdzie. Bocian sam mówił, że nie widział, jak te moduły 2700 świecą.

Piszę tutaj o tej sprawie jak zawsze na forum, żeby innym oszczędzić ewentualnych rozczarowań.

Pozdrawiam, Kuba
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
KaszeL
Posty: 186
Rejestracja: piątek 04 lip 2008, 16:23

Post autor: KaszeL »

Próbuję Ci uzmysłowić, że nie zawsze to co wychodzi na badaniu fotometrycznym zgadza się z tym co odbieramy oczami.
Z poważaniem
Tomasz Stiller
ODPOWIEDZ