Lampka Xiaomi od wewnątrz.

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Lampka Xiaomi od wewnątrz.

Post autor: Doctore »

Byłem ciekaw co jest wewnątrz tej lampki, niestety nigdzie nie znalazłem zdjęć bebechów, nie mogłem się powstrzymać i ją rozebrałem :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Każda dioda zasilana jest z ok. 3,1V więc zastosowano przetwornicę step-up/boost.
Niestety nie udało mi się dokładnie zidentyfikować tych przetwornic.
USB jest solidnie zarobione i nie powinno być z nim problemów po dłuższym użytkowaniu.
Oczywiście bez tej "mlecznej" osłony jest więcej światła ale krawędź światła(jak to się nazywało?) kończy się ostro.
Ostatnio zmieniony czwartek 06 sie 2015, 00:59 przez Doctore, łącznie zmieniany 1 raz.
tre33
Posty: 247
Rejestracja: wtorek 24 cze 2014, 14:23
Lokalizacja: Polska

Post autor: tre33 »

To jest tam "radiatorek"?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

tre33 pisze:To jest tam "radiatorek"?
Popatrz na foto - widać, że radiatorem jest samo MCPB i kawałek alu wtopiony w obudowę.
ILPT
tre33
Posty: 247
Rejestracja: wtorek 24 cze 2014, 14:23
Lokalizacja: Polska

Post autor: tre33 »

Ale płytka z tyłu led ma kontakt czy tylko jest obok (2. zdjęcie)? Pytam, bo wydaje mi się, że widzę izolację i brak kontaktu między przodem i tyłem lampki.
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

No przecież widać na zdjęciach, że ta tylna płytka nie ma konkretnego kontaktu termicznego z diodami, bo jest odizolowana plastikiem.
Ciepło z ledów>mcpb>metal wtopiony w plastik>plastik>powietrze.
Tak więc głównie za radiator robi plastikowa obudowa, a ten kawałek aluminium z tył robi raczej za ozdobę.
Co prawda nie robiłem konkretnych pomiarów ale temperatura struktury nie powinna przekraczać 80C.

Lampka bez gumy nie wygląda najlepiej ale do warsztatowego użytku wciąż się nadaję, a dzięki temu że nie ma tej gumy, mamy lepsze chłodzenie.
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

80 stopni? Ta lampka ma wg. producenta 1,2W.

Całkiem przyzwoicie zrobiona, dzięki za zdjęcia.
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

No obudowa nagrzewa się do ok. 50C to struktura(ten materiał co robi światełko) może osiągnąć te 80C.
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Mam inną lampkę 1W na USB i nie grzeje się zbyt mocno. A tu jest większy kawałek blaszki, choć utopiony w tworzywie.

O ile da się ponownie zamontować matową szybkę, można łatwo pomiędzy mpcb a tą górną płytką umieścić kawałek blaszki (wycinając uprzednio kawałek tworzywa sztucznego). W ten czas temperatura trochę spadnie. Choć pewnie nie wielu będzie się chciało.
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Ta matowa szybka jest na zatrzaskach czyli wchodzi z powrotem.
Nie trzeba też skalpować całej latarki.
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
jasufo
Posty: 4
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jasufo »

Fajny pomysł z tym rozmontowaniem. Właśnie jestem zainteresowany kupnem tej lampki i trafiłem na ten temat
ODPOWIEDZ