Żarówka led do akwaterarium.

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
DawidK
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek 23 mar 2015, 17:54
Lokalizacja: Polanka Wielka.

Żarówka led do akwaterarium.

Post autor: DawidK »

Hej jako, że sprawa lampki w toku i pomogliście bardzo. Bo z lampki Walle na tył zadowolony jestem. To mam kolejną prośbę i potrzebuje porady. Jak w innym temacie pokazywałem swoje akwaterarium 300l. I zanim trafiłem na forum to planowałem oświetlić sobie część wodną by jaśniej było. Ze względu, że akwarium pobiera trochę prądu: 2 filtry lampka grzewcza nad wyspą, to trochę prądu bierze. I chciałem oświetlić ledami. U nas w większej hurtowni elektrycznej polecili mi bym lampkę kupił na gu 10, bo żarówek dużo większy wybór. I tak zakupiłem zwykłą lampkę na klips i taty znajmy przerobił by zamiast gwintu była na gu10. Kupiłem żarówkę w hurtowni co polecili mi miała dużo ledów i coś koło 80- 100 zł dałem już nie pamiętam dokładnie. I się zawiodłem ledwo co oświeciło. wielkiej różnicy nie było w jasności. I się wkurzyłem, że tyle kasy a to najlepsza żarówka co mieli. I tu mam pytanie dam radę jakąś żarówką led oświetlić akwarium o wymiarach 120x50x50, znajdę jakąś w sklepie? Barwę bym potrzebował naturalny kolor biała zimna gdzieś 6500K. Czy tak jak lampkę do roweru, taką żarówkę trzeba przerabiać? I zaznaczam nie jest to musowe, bo od początku w akwarium ciemno było, ale jak się da nie drogo to czemu nie. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Całość musi być szczelna - woda z akwarium paruje, niby nic, ale widziałem już właśnie na GU10 od Osrama, które były całkowicie "zjedzone" od wody. Ja bym poszedł w hermetyczną obudowę na świetlówkę + listwa na bazie ledów 5630 na kawałku aluminium. Możliwości masz bardzo dużo.
ILPT
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Zerknij do mojego tematu o oświetleniu akwarium . Umieściłem tam fotki porównawcze. Diody są zasilane prądem 800mA czyli grubo ponad 30W. Diody co prawda stare, ale akwarium mniejsze.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Hahar
Posty: 410
Rejestracja: czwartek 14 lip 2011, 23:04
Lokalizacja: Pobiedziska

Post autor: Hahar »

Z mojego doświadczenia wynika że paski Led niestety odpadają- są najzwyczajniej za słabe.
Chyba że na oświetlenie nocne.
Może znajdziesz odpowiedź w wątku kolegi ile wat potrzeba - projekt "vivarium" .
Na "normalne akwarium" potrzebujesz minimum tyle mocy co 1/3 objętości zbiornika.
A lepiej więcej - mówię tu o lampie skonstruowanej na "Power ledach" cree lub innych markowych producentów a nie żarówce z marketu.
DawidK
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek 23 mar 2015, 17:54
Lokalizacja: Polanka Wielka.

Post autor: DawidK »

Wiecie myślałem nad świetlówką, ale nie miałbym jej jak zamaskować. Ai na gdzieś połowie akwarium mam wyspę, więc całego akwarium bym nie oświetlił. A nad żarówką myślałem bo bym zamaskował zrobił z łupiny kokosa klosz i ładnie by wyglądało i pasowało do tła. A żarówka dużo nie pobiera.
Awatar użytkownika
Hahar
Posty: 410
Rejestracja: czwartek 14 lip 2011, 23:04
Lokalizacja: Pobiedziska

Re: Żarówka led do akwaterarium.

Post autor: Hahar »

DawidK pisze:Kupiłem żarówkę w hurtowni co polecili mi miała dużo ledów i coś koło 80- 100 zł dałem już nie pamiętam dokładnie. I się zawiodłem ledwo co oświeciło.
I niestety widzę że dużo więcej wydasz zanim stwierdzisz że "żarówki z hurtowni" się nie nadają...
A klosz z łupiny kokosa-no sory, czytałeś o chłodzeniu ledów cokolwiek?
Nawet taka badziewna "żarówka" wymaga chłodzenia co skutecznie uniemożliwi łupina kokosa...

Masz tam jakieś rośliny żywe ? czy plastikowe?

Chcesz tanio=świetlówki.
Chcesz efektownie = lampa led , zrobiona samemu albo zamówiona -ale nie oczekuj że 10W wystarczy...

W sumie-zależy od oczekiwań, świeczka też świeci...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
A może jednak HQI lub metalohalogen?

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
DawidK
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek 23 mar 2015, 17:54
Lokalizacja: Polanka Wielka.

Post autor: DawidK »

Hahar problem jest ,że na ten temat pojęcia nie mam. Nie znam się na takich rzeczach. I temu jak sprawa z lampką rowerową w toku. To przy okazji pomyślałem zapytać o oświetlenie akwarium. Wiesz na razie tylko jedną żarówkę kupiłem i się nie sprawdziła. Tak mam żywe rośliny sprawdź w tym temacie, dałem fotki akwaterrarium swojego jak wygląda: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=16318 . Pyra nie wykluczam, wszystko zależy czy dużo prądu będzie pobierać? I co wyjdzie lepiej efektywnej. Wiesz to nie jest musowe by oświetlić do tej pory nikt nie mówił,że lepiej by wyglądało oświetlone.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
DawidK pisze:Pyra nie wykluczam, wszystko zależy czy dużo prądu będzie pobierać? I co wyjdzie lepiej efektywnej.
Sprawność obu przedstawionych przeze mnie rozwiązań, jest zbliżona do LEDów, ponadto, niepotrzebne jest chłodzenie diod.
Metalohalogeny, dostaniesz o mocy 70 i 35W. Można czasem trafić sprawne używki, jak tu
Lampy MH są bardzo dobre do oświetlenia długotrwałego, więc do akwarium pasują idealnie.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
DawidK
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek 23 mar 2015, 17:54
Lokalizacja: Polanka Wielka.

Post autor: DawidK »

Pyra dzięki przemyślę.
ODPOWIEDZ